12 kilometrów ścieżek rowerowych wraz z infrastrukturą planuje wybudować Busko-Zdrój. Koszt tej inwestycji to prawie 14,5 miliona złotych. Pieniądze na ten cel pochodzą w części z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego, w 35 procentach budowę ścieżek sfinansuje gmina.
12 kilometrów dwukierunkowych ścieżek połączy centrum miasta ze strefą uzdrowiskową, najważniejsze przestrzenie i te wypoczynkowe i sanatoryjne, na przykład hotel Słoneczny Zdrój z Uzdrowiskiem. W planach jest także włączenie do tej sieci enklaw ekologicznych – Lasu Winiarskiego, Wełcza, Kamedułów i Nowego Folwarku Mikułowice oraz przyłączenie jej do trasy rowerowej, która powstanie wzdłuż budowanej już drogi między Buskiem a Solcem. Do tego na trasie powstanie 20 Miejsc Obsługi Rowerzystów oraz elektroniczna wypożyczalnia rowerów.
– W ten sposób będziemy mieć piękny kompleks dla rowerzystów. Z już istniejącymi trasami, będzie to w sumie 52 kilometry ścieżek – mówi Waldemar Sikora, burmistrz Buska-Zdroju.
– Mam nadzieję, że z tych rowerów będą korzystać nie tylko kuracjusze, ale także mieszkańcy miasta. Musimy ograniczać możliwość wjazdu samochodów do tak zwanej strefy A, czyli strefy uzdrowiskowej. Ale jeśli kogoś zachęcą do jazdy na rowerze, to muszą być bezpieczne ścieżki – twierdzi Jacek Kowalczyk z Urzędu Marszałkowskiego.
– Ten system ścieżek będzie miał dla Buska ogromne znaczenie. W ten sposób i mieszkańcom i kuracjuszom, ale także turystom, który odwiedzają nasze miasto stworzymy dodatkową możliwość atrakcyjnego spędzania czasu. To będzie bardzo dobra oferta dla tych wszystkich, którzy lubią aktywny wypoczynek – mówi burmistrz.
Miasto kończy opracowanie dokumentacji technicznej. Budowa ścieżek powinna rozpocząć się w przyszłym roku i zakończyć w drugiej połowie 2020 roku.
Pieniądze na budowę nowych ścieżek rowerowych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego związane z niskoemisyjnym transportem otrzymają także Starachowice i Chęciny.
Źródło: Urząd Marszałkowski / swietokrzyskie.pro