Od 18 do 27 września w Instytucie Kultury, Spotkania i Dialogu przy ulicy Planty 7 w Kielcach prezentowane będą filmy o współczesnym życiu żydowskim w Izraelu i poza jego granicami, które powstały w latach 2016-2017. Inicjatorami przedsięwzięcia są Stowarzyszenie im. Jana Karskiego i Żydowskie Muzeum Galicja.
Pokazowy cykl tworzą obrazy wyświetlane podczas Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej. Przedstawiają problemy, pojawiające się w życiu każdego człowieka, niezależnie od kultury, która nadaje im jednak specyficzny odcień.
We wtorek, 18 września, kielecka publiczność będzie miała okazję obejrzeć dramat pt. “Foxtrot” o przeżyciach izraelskiej rodziny, która straciła syna-żołnierza. Dwa dni później, 17 września, na ekranie wyświetlony będzie film “Droga Aszera” o kompulsywnym nastolatku, mającym problemy w szkole i mierzącym się z ambicjami ojca. Kolejna projekcja, która odbędzie się 25 września, to holenderska komedia pn. “Moos”, opowiadająca o nieśmiałej żydowskiej dziewczynie, której życie zmienia się po spotkaniu z przyjacielem z dzieciństwa. Ostatni z obrazów, który będzie można zobaczyć 27 września, to zbiór krótkometrażówek o współczesnym życiu w Izraelu, kręconych przez młodych twórców.
Projekcje będą się rozpoczynać o godzinie 17.
Pokazy są realizowane w ramach projektu „Przestrzeń Obrazu: Lokalnie”,który został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2018”.
18 września: Foxtrot
Nietypowy i zaskakujący dramat izraelskiej rodziny w obliczu śmierci syna. Pewnego dnia Zwyczajne izraelskie małżeństwo, Michael i Daphna Feldmannowie, zostaje zdruzgotane Niespodziewaną wiadomością. U progu ich domu pojawiają się żandarmi i informują o śmierci ich syna Jonathana podczas służby na niemal opustoszałym posterunku wojskowym. Z biegiem czasu Michael staje się coraz bardziej sfrustrowany niekończącymi się wizytami całej armii krewnych i biurokratów. Podczas gdy jego żona przeżywa żałobę w ciszy i spokoju, Michael wpada w spiralę gniewu, który przybiera coraz bardziej absurdalne rozmiary – analogicznie do surrealistycznych doświadczeń wojennych jego syna…
W głównej roli występuje znakomity aktor izraelski Lior Aszkenazi, gwiazda doskonale znanej również w Polsce czarnej komedii „Duże złe wilki”, jednego z ulubionych filmów Quentina Tarantino.
20 września: Droga Aszera
Film opowiada losy 17-letniego Aszera, któremu impulsywna natura przysparza kłopotów w szkole i poza nią. Ojciec widzi w nim spadkobiercę rodzinnej firmy budującej rusztowania. Tymczasem Aszer nawiązuje bliską relację z nauczycielem literatury Ramim, dzięki któremu odkrywa, że istnieje też świat poza biznesem ojca. Przynajmniej do chwili, kiedy tragiczny wypadek wszystko zmienia…
25 września: Moos
W wieczór Chanuki w domu młodej nieśmiałej Żydówki z Amsterdamu niespodziewanie pojawia się przyjaciel z dzieciństwa. Jego powrót z Izraela wywraca świat dziewczyny do góry nogami. Moos uświadamia sobie, że musi w końcu zacząć podążać za swoimi marzeniami. Postanawia rozpocząć naukę w szkole artystycznej. Na przekór przeciwnościom losu i opiniom nieprzyjaznych ludzi dziewczyna stara się ze wszystkich sił rozwijać swój talent i ambicje. Urocza telewizyjna komedia, który opowiada o sile ludzkich pragnień.
27 września: Wędrowcy
Seria krótkich dokumentów o Jerozolimie, które powstały w ramach sześciotygodniowych warsztatów w Izraleu we współpracy z Jerusalem Film Festival. Jerusalem Film Workshop to wyjątkowy i fascynujący program dający twórczym, młodym filmowcom z całego świata okazję doskonalenia umiejętności, a przy okazji także poznania Izraela. W ciągu 6 tygodni uczestnicy – wytypowani przez organizatorów ponad 20 największych festiwali filmów o tematyce żydowskiej – stworzyli krótkie filmy dokumentalne prezentujące ich własne, świeże spojrzenie na Jerozolimę.
HaMavdil, reż. Erik Hirschhorn, zdjęcia: Yarden Zahav, montaż: Tal Aharonov, produkcja: Yoni Collins
Jak prowadzi się windę / How to ride an elevator, reż.: Hannah Skolnick, zdjęcia: Jonathan Meiri-Brauer, montaż: Arielle Granoff, produkcja: Salvatore Natale
Jeśli cię kiedyś zapomnę, Jerozolimo / Jerusalem if I forget you, reż.: Rachel Boyoung Kim, zdjęcia: Cecilia Brunelli, montaż: Ashma Pokharel, produkcja: David Urban
Obcy / Outsider, reż. Anna Kiraly, zdjęcia: Magda Mazur, montaż: Marie Maitrot, produkcja: Gal Dor