Kielecki oddział Fundacji Szansa dla Niewidomych wyróżnił instytucje oraz osoby, które są otwarte na potrzeby ludzi z dysfunkcją wzroku. W Muzeum Dialogu Kultur przedstawiono ludzi, którzy pomagają niewidomym i niedowidzącym oraz swoją działalnością przyczyniają się do likwidowania barier.
W kategorii „Idol środowiska” Fundacja nagrodziła kielecką radną Joannę Winiarską, Piotra Franieka ze Świętokrzyskiego Okregu Polskiego Związku Niewidomych oraz Izabelę Wałęgę z Polskiego Związku Niewidomych. W uzasadnieniu poinformowano, że te osoby ponadprzeciętnie angażują się w pomoc niepełnosprawnym, wspierają je edukacyjnie, technologicznie oraz starją się, by miejsca publiczne były bardziej dostępne dla niewidomych.
W kategorii „media” wyróżniono redakcję Radia RMF MAXXX i reporterkę stacji Wiktorię Sławińską, która przygotowując materiały o środowisku niewidomych i słabowidzących, udowadniała że są to normalni ludzie, którzy mają talenty, chcą rozwijać swoje pasje i zainteresowania.
Dwie nagrody przyznano w kategorii „uczelnia”. Politechnika Świętokrzyska otrzymała ją za otwieranie się na potrzeby studentów z różnymi niepełnosprawnościami. Biblioteka politechniki jest wyposażona w specjalistyczny sprzęt, z którego mogą skorzystać studenci, mający problemy ze wzrokiem. Druga nagroda powędrowała do Uniwersyteckiego Centrum Wsparcia i Rehabilitacji Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, które składa się z biura osób niepełnosprawnych oraz punktu interwencji kryzysowej. Ponadto w budynku biblioteki UJK znajduje się kompleksowo wyposażona pracownia tyfloinformatyczna. Część uczelnianych budynków jest także udźwiękowiona, co ułatwia niewidomym i słabowidzącym studentom poruszanie się po nich.
Wyróżniono również dwie placówki oświatowe: Przedszkole Samorządowe nr 8 w Kielcach i Szkołę Podstawową nr 11 w Kielcach. Oprócz nich także Kieleckie Centrum Kultury, Muzeum Narodowe, Wojewódzki Dom Kultury oraz Zakład Aktywności Zawodowej w Końskich.
„Zamknij oczy, zobacz więcej”
Wręczeniu wyróżnień towarzyszył piknik zorganziowany na kieleckim Rynku. Wydarzenie pod hasłem „Zamknij oczy, zobacz więcej – świat otwarty dla niewidomych” miało uwrażliwić społeczeństwo na potrzeby osób z dysfunkcją wzroku.
Podczas festynu talenty artystyczne prezentowały zarówno osoby pełnosprawne, jak i niepełnosprawne.