W ciągu ostatniego kwartału na terenie Kielc doszło do 20 pożarów pojemników na odpady – informuje firma Eneris Surowce, która odbiera od mieszkańców Kielc śmieci.
Jak się okazuje, w wielu przypadkach powodem była bezmyślność mieszkańców. Do wykonanych z tworzywa sztucznego pojemników wrzucono… rozgrzany popiół.
Eneris informuje też, że sprawa pozbywania się popiołu nie do końca jest jasna. Właściciele posesji bardzo często dzwonią do Biura Obsługi Klienta z pytaniami w tej sprawie.
Eneris wyjaśnia, że popiół traktowany jest jako frakcja zmieszana komunalna i należy go wystawić w dniu odbioru odpadów zmieszanych w workach obok pojemnika. Dodatkowo konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności.
Popiół powinien być zimny, dzięki czemu unikniemy zaprószenia ognia w samej śmieciarce. Nie należy też zalewać popiołu wodą, ponieważ może skutkować to przymarznięciem i znacznym obciążeniem worka. Gromadzenie popiołu w czarnym worku obok pojemnika przeciwdziała rozsypaniu lub zapyleniu otoczenia w chwili wrzucania odpadów do śmieciarki.
Odpady zmieszane odbierane są raz na 2 tygodnie z zabudowy jednorodzinnej.
Zgodnie ze wskazówkami strażaków, w przypadku zauważenia pożaru lub dymu w pojemniku albo kontenerze na odpady, należy poinformować Państwową Straż Pożarną o zaistniałym zdarzeniu, dzwoniąc na numer alarmowy 112 lub 998. Trzeba też sprawdzić z bezpiecznej odległości teren w pobliżu kontenera, altany śmietnikowej pod kątem obecności osób postronnych np. śpiących bezdomnych. Nie należy też zbliżać się do płonących kontenerów czy pojemników.
Podczas pożaru kontenerów lub pojemników, na skutek rozkładu termicznego znajdujących się wewnątrz odpadów, wraz z dymem do otoczenia uwalniane są różne szkodliwe dla zdrowia związki chemiczne. Dodatkowo w pojemnikach na odpady mogą znajdować się substancje, które w trakcie pożaru mogą stwarzać zagrożenie eksplozją. Eneris zwraca uwagę, że nigdy nie mamy pewności co ktoś wyrzucił do kosza.