Coraz więcej przedsiębiorców zgłasza się do Urzędu Miasta Kielce z wnioskami o pomoc w przetrwaniu kryzysu. Pracownicy Wydziału Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej odbierają dziennie po kilkadziesiąt telefonów. Dzwonią przedstawiciele różnych branż: usługowej, fryzjerskiej, spożywczej, budowlanej czy medycznej.
– Pomagamy przebrnąć już nie przez gąszcz przepisów bo wiele zostało uproszczonych, ale pomóc zawiesić, wyrejestrować działalność gospodarczą, a także pomagamy w uzyskaniu ulg, które oferuje miasto Kielce, szczególnie dla tych, którzy musieli pozamykać swoje firmy – mówi Dariusz Detka, dyrektor Wydziału Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Kielce.
Dużym zainteresowaniem cieszy się możliwość odroczenia terminu płatności lub rozłożenia na raty podatku od nieruchomości. Od 1 kwietnia, do Wydziału Podatków wpłynęło kilkadziesiąt wniosków o zastosowanie ulg. Firmy mogą również skorzystać z obniżenia czynszu za dzierżawę nieruchomości należących do miasta.
– Przez te trzy miesiące czyli kwiecień, maj i czerwiec taki przedsiębiorca będzie uiszczać tylko 10% stawki dotychczasowej. Czyli jest to dosyć znaczna ulga dla przedsiębiorców, która pozwala im zminimalizować, te skutki panującej epidemii i przede wszystkim spadek obrotów – mówi Filip Pietrzyk, dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami.
Do tej pory takie wnioski złożyło niemal trzydziestu ze 180 dzierżawców. Poza tym do 30 czerwca, przedłużono termin opłat rocznych za użytkowanie wieczyste.
– Jeżeli, ktoś chce złożyć wniosek o rozłożenie na raty, to musi pamiętać, że ma termin do 15 czerwca – tłumaczy Filip Pietrzyk.
Inna formą pomocy, jaką dla przedsiębiorców przygotowało miasto, była możliwość zmniejszenia lub czasowego „wyzerowania” wysokości opłat za śmieci.
Pracownicy Wydziału Przedsiębiorczości pomagają też w uzyskaniu informacji o innych formach pomocy organizowanej przez stowarzyszenia czy grupy wspierające biznes.