W tegorocznej edycji Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego padł rekord. Urząd Miasta poinformował, że kielczanie złożyli rekordową liczbę projektów – aż 186. Nie wszystkie będą poddane pod głosowanie.
Magistrat wyjaśnia, że komisja pozytywnie zaopiniowała 125 wniosków, z czego 17 dotyczyło inwestycji dużych, 51 małych i 57 projektów nieinwestycyjnych. Negatywnie oceniono 54 propozycje (12 inwestycje duże, 9 małe i 33 tzw. „projekty miękkie”).
Wnioskodawcy, których projekty uzyskały ocenę negatywną mogą złożyć odwołanie. Mają na to czas w dniach od 10 do 16 września. Zgodnie z regulaminem, komisja rozpatrzy odwołania w dniu 22 września.
Co ważne, tylko jeden z projektów został zweryfikowany negatywnie pod względem formalnym. Ocenie merytorycznej poddano jednak 179 zadań, ponieważ 6 pozostałych, jeszcze w trakcie procesu weryfikacji, wycofali sami wnioskodawcy.
Ostateczna lista projektów dopuszczonych do głosowania zostanie opublikowana w dniu 24 września na stronie www.bo.kielce.eu.
Głosowanie rozpocznie się 25 września i potrwa dwa tygodnie. Po raz pierwszy głosowanie odbywać się będzie wyłącznie elektronicznie za pomocą formularza dostępnego w internecie. Wymagane jest przy tym podanie swojego numeru telefonu komórkowego, na który zostanie wysłany sms z kodem weryfikacyjnym. Na jeden numer telefonu może zostać wysłany wyłącznie jeden sms.
Wyniki tegorocznej edycji poznamy najpóźniej 15 października.
Przypomnijmy: w tym roku na realizację projektów przeznaczono 7 750 000 zł.
Boiska, parkingi, parki, chodniki…
Wśród zweryfikowanych pozytywnie projektów dużych są m.in budowy boisk i parkingów przy szkołach, stworzenie centrum rekreacyjno-sportowego dla rodziców z dziećmi, budowa monitoringu na ul. Chęcińskiej oraz na Osiedlu Na Stoku czy skateparku i pumptracku na Kadzielni. Jest tez pomysł dotyczący zainstalowania pięciu zdrojów wody pitnej na ulicach miasta.
Wśród projektów małych są budowy siłowni pod chmurką, terenów rekreacyjnych, placów zabaw czy montaż wielkiego napisu „I love Kielce”. Jest także pomysł stworzenia parku na Czarnowie czy uruchomienia systemu pomiaru jakości powietrza w mieście.