Zakończyły się konsultacje społeczne dotyczące Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego. Do końca grudnia mieszkańcy miasta mogli wypowiadać się na urzędowej platformie Idea.Kielce.Eu. W ankiecie pytani byli między innymi o ocenę ostatniej edycji budżetu oraz wprowadzonych w niej zmianach.
Na pytanie o ocenę zakończonej edycji budżetu najwięcej osób odpowiedziało, że jest ona raczej pozytywna (ponad 42 proc.). Ocenę raczej negatywną wystawiło ponad 21 proc. głosujących, zdecydowanie negatywną 11 proc., a zdecydowanie pozytywną 10 proc. Pozostali nie mieli zdania w tym temacie.
Uczestnicy ankiety zaznaczyli, że o budżecie obywatelskim dowiedzieli się z portali społecznościowych (35 proc.), strony internetowej Urzędu Miasta (22 proc.), telewizji, radia i prasy (14 proc.) oraz od znajomych i rodziny (10 proc.).
Kielczanie bardzo dobrze ocenili wprowadzony podział na trzy kategorie zadań: inwestycyjne duże, inwestycyjne małe oraz nieinwestycyjne. Zdecydowanie poparło to rozwiązanie ponad 43 proc. ankietowanych, raczej poparło 41 proc., a przeciwnych temu było niewiele ponad 3 proc. Pozostali nie mieli zdania w tej sprawie.
Nie najlepiej oceniony został dwutygodniowy okres przeznaczony na zgłaszania propozycji do budżetu obywatelskiego. Ponad 41 proc. głosujących stwierdziło, że był on za krótki, a 23 proc., że zdecydowanie za krótki. Dwa tygodnie to wystarczający czas dla 34 proc. ankietowanych.
Głosujący w ankiecie ocenili, że wyboru projektów dokonali analizując, które z nich mogą zmienić coś w ich najbliższym otoczeniu. Wskazali też, że pomogły w tym skrócone opisy zadań na stronie internetowej oraz informacje rozpowszechniane przez wnioskodawców.
Ankietowani pozytywnie ocenili formę głosowania przez internet. Opowiedzieli się również za organizacją debat i warsztatów dla mieszkańców na etapie zgłaszania wniosków.
Na pytanie „Czy Twoim zdaniem głosowanie wyłącznie przez internet potwierdzone za pomocą sms przyczyni się do wyeliminowania nieprawidłowości podczas głosowania” prawie 40 proc. odpowiedziało, że zdecydowanie tak, a 27 proc. – raczej tak. Zdecydowanie nie – zaznaczyło 9 proc., a raczej nie 0 7 proc. ankietowanych.
W indywidualnych wypowiedziach zdecydowana większość osób opowiedziała się za wprowadzeniem zakazu zgłaszania projektów przez szkoły.