117 projektów zgłosili mieszkańcy Kielc w ramach tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. To znacznie więcej niż rok temu, kiedy było ich 58 i dwa lata temu, kiedy wpłynęło ich tylko 48. Urzędnicy mówią o sukcesie. Prawdopodobnie pomogły w tym wprowadzone zmiany, bo zwiększona została pula pieniędzy o której podziale mogą zdecydować mieszkańcy. Ponadto, od tej edycji można też składać projekty dotyczące zadań nieinwestycyjnych, czyli związanych np. z wydarzeniami społecznymi, kulturalnymi i sportowymi. Takich wniosków wpłynęło 36.
– To pokazuje jak wielką świadomość w zakresie budżetu obywatelskiego posiadają już mieszkańcy Kielc. Żadną przeszkodą nie okazało się również to, że składanie wniosków następowało w okresie wakacyjnym. Przeciwnie, niewykluczone, że właśnie dzięki temu mieszkańcy mieli więcej czasu na przygotowanie ciekawej koncepcji i złożenie projektu – mówi Tomasz Porębski, rzecznik prezydenta Kielc.
Urząd Miasta informuje, że spośród wszystkich 117 projektów, jeden został wycofany przez wnioskodawcę, a kolejny został zweryfikowany negatywnie ze względów formalnych. To oznacza, że 115 projektów zostanie poddanych ocenie merytorycznej, dokonanej przez merytoryczne wydziały Urzędu Miasta i jednostki organizacyjne. Ta ocena potrwa do 26 września.
30 września opublikowana zostanie lista zweryfikowanych pomysłów. Na odwołanie się od decyzji pomysłodawcy będą mieli trzy dni. To nowość wprowadzona do regulaminu od tego roku.
Listę projektów dopuszczonych do głosowania poznamy 8 października. Głosowanie zakończy się 23 października.