Środki do dezynfekcji i ochrony osobistej, klasy i świetlice odkażone, zbędne przedmioty usunięte. Urząd Miasta zapewnia, że kieleckie szkoły podstawowe są już przygotowane do ponownego przyjęcia części uczniów. W poniedziałek (25 maja) rozpoczną się zajęcia opiekuńcze w klasach 1-3 i konsultacje dla ósmoklasistów.
– Uczniowie będą wchodzić głównym wejściem, a wyprowadzani będą drugim wyjściem, tak aby zachować te obostrzenia – mówi Jolanta Zaucha, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 22 w Kielcach.
W Kielcach do piątku rodzice zgłosili chęć uczestnictwa w zajęciach opiekuńczych, ponad tysiąca najmłodszych uczniów. W placówce przy ulicy Gagarina z konsultacji z przedmiotów egzaminacyjnych chcą skorzystać niemal wszyscy uczniowie klas ósmych. Będzie to 40 osób, podzielonych na pięcioosobowe grupy.
– Myślę, że konsultacje w tak małych grupach spełnią swoją rolę, uczniowie będą mieli szanse zadać pytania, nauczyciel wyjaśnić czy jeszcze odpytać, poprawić ocenę – dodaje Jolanta Zaucha.
Nowa normalność w szkołach
Miasto przez ponad tydzień przygotowywało szkoły do powrotu uczniów w nowej rzeczywistości. Zespoły doradcze opracowały sposób wprowadzenia zaleceń sanitarnych. W poniedziałek wszystkie samorządowe podstawówki będą otwarte dla uczniów chcących skorzystać z konsultacji czy opieki. Nieco inna sytuacja jest w szkołach średnich.
– Komunikat, który został opublikowany na stronach MEN nie był spójny z tym o czym powiedział pan minister. Było powiedziane, że konsultacje obejmują zarówno maturzystów jaki i ósmoklasistów, niestety w wytycznych tego nie ma, wytyczne mówią tylko o ósmoklasistach. Natomiast Kielce będą się starać zrobić konsultacje również dla maturzystów – mówi Marcin Różycki, zastępca prezydenta Kielc.
Sposób ich przeprowadzenia zależy od dyrektora danej szkoły. Np. w liceum im. Juliusza Słowackiego konsultacje dla maturzystów odbędą się online.
Szkoły szykują się do rekrutacji
Rekrutacja do szkół średnich rozpocznie się 15 czerwca i potrwa do 19 sierpnia. Dobra informacja jest taka, że uczniowie będą mogli składać wnioski do nieograniczonej liczby szkół i oferowanych w nich kierunków.
– Dzięki temu mamy dużo większą szansę, że nasi ósmoklasiści dostaną się za pierwszym razem, bo trzeba pamiętać, że Ministerstwo Edukacji zrezygnowało z rekrutacji uzupełniającej – mówi Marcin Różycki, zastępca prezydenta Kielc.
W roku szkolny 2020/2021 miasto dla absolwentów szkół podstawowych, przygotowało 1300 miejsc w liceach, 1056 w technikach i 231 w szkołach branżowych.