fot. Paweł Pierściński / Źródło: Urząd Miasta Kielce / um.kielce.pl
Urząd Miasta Kielce przekazał Muzeum Historii Kielc 80 negatywów ze zdjęciami starych Kielc, autorstwa Pawła Pierścińskiego.
Znaleziono je w ubiegłym roku podczas przeprowadzki wydziałów w budynku magistratu. Leżały w nieużywanej szafie na korytarzu urzędu przy ul. Strycharskiej.
Jak się okazało potem, w 2004 roku od Pierścińskiego odkupił je referat promocji. Do dowodu zakupu dołączono spis zdjęć. Wynika z niego, że fotografie wykonano w latach 1952 – 1964.
Na fotografiach znajdują się m.in. ujęcia ulic: 1 Maja, Małej, Bodzentyńskiej, Warszawskiej i Koziej. Ponadto ukazują Katedrę, Pałac Biskupów czy rozbiórkę dawnego dworca PKP, są też pierwsze bloki z wielkiej płyty przy ul. Kujawskiej oraz Sienkiewiczowska Dzielnica Mieszkaniowa. Na jednym z nich widnieje podwórko, w którym mieszkał Paweł Pierściński. W tle widać wieżę kościoła św. Trójcy.
– Cieszymy się z pozyskania tak potężnego materiału źródłowego, autorstwa znakomitego fotografika, jednego ze współtwórców i najwybitniejszej postaci Kieleckiej Szkoły Krajobrazu. Zdjęcia zaprezentujemy podczas wystawy „Kielce lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX w. w obiektywie Pawła Pierścińskiego, planowanej na styczeń przyszłego roku – mówi Grzegorz Maciągowski, dyrektor Muzeum Historii Kielc.
fot. UM Kielce
fot. Paweł Pierściński / Źródło: Urząd Miasta Kielce / um.kielce.pl
Ponadto do Muzeum Historii Kielc trafiła rzeźba gipsowa czapki wz 35, której odlew brązowy wieńczy pomnik upamiętniający generała Bolesława Jerzego Roję, na terenie Muzeum i Miejsca Pamięci KL Sachsenhausen w Oranienburgu.
– W ten sposób chcemy przybliżyć kielczanom sylwetkę generała Roi, wybitnej postaci, wiele znaczącej dla historii nie tylko naszego miasta i regionu, ale i Europy – mówi Dariusz Detka, dyrektor Wydziału Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta.
Odsłonięcie pomnika generała Roi, na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego planowane jest na kwiecień br.