Muzeum Archeologiczne w Wiślicy zostało zamknięte dla odwiedzających. Ma to związek z rozpoczynającym się jego remontem. Jak informują lokalne władze, prace pozwolą na zwiększenie atrakcyjności najcenniejszych zabytków Wiślicy oraz przyczynią się do powstania unikatowego na skalę Polski i Europy szlaku turystycznego.
W ramach modernizacji Muzeum Archeologicznego w Wiślicy pawilon archeologiczny, podziemia pod bazyliką i dzwonnica połączone zostaną w jedną ścieżkę turystyczną, zamykającą wszystkie wiślickie zabytki w całość, tworząc kompleks muzealny.
– Dzięki tej inwestycji będziemy mieli w województwie jedno z najciekawszych w Polsce muzeum archeologiczne. Obiekty wiślickie to obiekty najwyższej wartości jeśli chodzi o dziedzictwo kulturowe. Wiślica jest ważna nie tylko dla naszego województwa, to jedna z kluczowych inwestycji w kraju – mówi Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach, którego placówka w Wiślicy jest oddziałem.
Na prace modernizacyjne składają się m.in. przebudowa i rozbudowa pawilonu archeologicznego w miejscu istniejącego pawilonu ochronnego nad reliktami kościółka św. Mikołaja z tzw. misą chrzcielną. Przeprowadzona zostanie modernizacja i rozszerzenie ekspozycji archeologicznej w podziemiach kolegiaty, adaptacja budynku byłego posterunku energetycznego PGE dla potrzeb muzeum. Odbędą się także prace archeologiczne i konserwatorskie reliktów, zakup, instalacja i uruchomienie systemu multimedialnego na potrzeby ekspozycji oraz montaż instalacji zabezpieczających.
Obecnie w bazylice przeprowadzono już ekspertyzę techniczną stanu bezpieczeństwa konstrukcji i przydatności do użytkowania, a także odbyły się nieinwazyjne badania archeologiczne placu przykościelnego.
Przedsięwzięcie zakończy się pod koniec 2021 roku.