fot. Urząd Marszałkowski Woj. Świętokrzyskiego / swietokrzyskie.pro
Muzeum Wsi Kieleckiej otrzymało z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotację na konserwację cennych, ale bardzo zniszczonych rzeźb w zabytkowym kościele z Rogowa: anioła i Chrystusa oraz tabernakulum z expositorium.
Prace konserwatorskie obiektów wewnątrz modrzewiowego kościoła, który jest perłą Parku Etnograficznego w Tokarni, trwają etapami od 2014 roku.
– Ten kościółek cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem i jest licznie odwiedzany przez gości Parku Etnograficznego. To obiekt konsekrowany, odbywają się w nim msze święte oraz śluby. Dobrze, że w kolejnym etapie możemy poprawiać jego stan i jeszcze bardziej podnosić jego wartość muzealną – mówi marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski.
Dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej Mariusz Masny przypomina, że w 2014 roku w kościele z Rogowa przeprowadzono konserwację dwóch ołtarzy bocznych, w 2017 r. konserwację ołtarza głównego, zaś w 2018 r. miały miejsce prace konserwacyjne ambony i fragmentu ściany, na której znajduje się ambona.
Tegoroczny etap prac będzie kosztował 70 tysięcy zł, przy dofinansowaniu ministerialnym kwotą 47 tysięcy zł.
Modrzewiowy kościół szpitalny z Rogowa jest darem Kurii Diecezjalnej w Kielcach dla Muzeum Wsi Kieleckiej. Unikatowy zabytek architektury drewnianej udostępniono zwiedzającym w 2002 roku. Powstał w 1763 roku z fundacji podkanclerzego wielkiego koronnego Michała Wodzickiego, biskupa przemyskiego. Wyposażenie świątyni jest w stylu rokoko i pochodzi głównie z XVIII wieku. Znajdujący się w ołtarzu głównym obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem pochodzi z II połowy XVIII wieku i według podań uznawany jest za cudowny.
Zabytek został przeniesiony do skansenu w 1996 r.
Źródło: Urząd Marszałkowski Woj. Świętokrzyskiego / fot. swietokrzyskie.pro