Przed nami druga edycja Festiwalu Mediów i Sztuki „Otwarte Książki”. Wydarzenie odbędzie się od 2 do 4 lipca w plenerze Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” oraz dworku Stefana Żeromskiego w Ciekotach koło Kielc. Z czytelnikami spotkają się m.in. Katarzyna Grochola i Jakub Szamałek, a wieczorne koncerty zagrają Anna Jurksztowicz i Joanna Trzepiecińska.
– Przygotowaliśmy bogaty program, w którym znalazło się miejsce zarówno na spotkania autorskie z topowymi pisarzami jak i debiutantami. Przykładamy też sporą uwagę do spotkań z reportażystami, ale też do wyjątkowych koncertów, które przed dworkiem Stefana Żeromskiego mają szczególny klimat – mówi Wojciech Purtak, dyrektor Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom”.
Festiwal rozpocznie się 2 lipca od literackiego akcentu związanego ze Stefanem Żeromskim. Na terenie Żeromszczyzny zostanie otwarty Zagajnik Literacki. Zaplanowano również odsłonięcie pamiątkowego obelisku i podwójnej ławeczki przypominającej o stuleciu Związku Literatów Polskich, którego pierwszym przewodniczącym był Stefan Żeromski. W Galerii „Szklanego Domu” odbędzie się wernisaż fotografii Andrzeja Borysa „Krajobrazy Żeromskiego”, a publiczność spotka się ze świętokrzyską poetką Agnieszką Czarnecką. Finałem będzie wieczorny spektakl muzyczno-poetycki przygotowany przez krakowskich poetów ze Związku Literatów Polskich.
W sobotę 3 lipca na odwiedzających Ciekoty czekać będzie mnóstwo atrakcji. Gwiazdą festiwalowego dnia będzie Katarzyna Grochola, pisarka uwielbiana przez czytelniczki w całym kraju. O górskiej literaturze i Zakopanem opowie reporterka Beata Sabała-Zielińska. Ciekawie zapowiada się spotkanie dotyczące dalszych losów pierwowzorów bohaterów powieści „Nad Niemnem”. Opowiedzą o nich Robert Pawłowski i Adam Marjański, filmowy Janek Bohatyrowicz.
Nudzić nie będą się dzieciaki. Przygotowano dla nich strefę zabaw, które prowadzić będzie ceniony bajarz Michał Malinowski, twórca Muzeum Bajek i Baśni w Konstancinie Jeziornej. Dzieci będą mogły przygotować ze specjalnych klocków swoje wizje szklanych domów. Specjalne warsztaty literackie poprowadzi Gminna Biblioteka Publiczna w Masłowie. O swoich książkach dla dzieci opowiedzą Ewa Stadtmuller i Katarzyna Maziarz-Górka, nominowana ze książkę o Stanisławie Wyspiańskim do najbardziej prestiżowych literackich nagród z kategorii tych dziecięcych.
Sobotę zakończy koncert lubianej aktorki Joanny Trzepiecińskiej, której towarzyszyć będzie na pianie jazzowy mistrz interpretacji Bogdan Hołownia. Duet wykona piosenki z płyty „Żarcik a propos”, a wśród nich nieśmiertelne przeboje Kabaretu Starszych Panów.
W niedzielę 4 lipca festiwalowa publiczność weźmie udział w spotkaniu z reportażystką Beatą Biały, autorką bestsellerowej książki „Osiecka. Tego o mnie nie wiecie”. O radiu jako sposobie na życie, swoich książkach i wzorowym posługiwaniu się językiem ojczystym opowie Katarzyna Stoparczyk, laureatka tytułu Mistrz Mowy Polskiej. Będzie coś też dla fanów kryminałów. O trylogii #Ukryta sieć” opowie jeden z najbardziej cenionych pisarzy młodego pokolenia Jakub Szamałek. Na dzieci czekać będzie bajarz Michał Malinowski, który zaprosi dzieci do świata bajkostworów – interaktywnych puf i poduch.
Festiwal zakończy koncert Anny Jurksztowicz, której towarzyszyć będzie na pianinie Krzysztof Napiórkowski. Artystka zaśpiewa w Ciekotach swoje największe przeboje m.in. „Stan pogody”, „Na dobre i na złe”, ale również piosenki z nowej płyty „Jestem taka sama” wydanej z okazji 35-lecia pracy artystycznej.
– Zapraszamy do spędzenia pierwszego lipcowego weekendu w gminie Masłów. Festiwal w Ciekotach to doskonała okazja do zaplanowania sobie pobytu w sercu Gór Świętokrzyskich, w miejscu, które inspirowało Stefana Żeromskiego i inspiruje kolejne pokolenia pisarzy – mówi wójt gminy Masłów Tomasz Lato.
Program festiwalu Otwarte Książki 2021
2 LIPCA – PIĄTEK
godz. 11:00 – spacer literacki na Radostową
Sprzed dworku Stefana Żeromskiego w Ciekotach wyruszy spacer prowadzony przez przewodników na szczyt góry Radostowej, ulubionej góry domowej pisarza. W czasie spaceru będą odczytane fragmenty „Dzienników” i „Puszczy Jodłowej” nawiązujące do świętokrzyskiej przyrody oraz okolic Ciekot.
Godz. 17:00 – Galeria „Szklany Dom”
Otwarcie wystawy „
godz. 17:30 – molo na Żeromszczyźnie
Agnieszka Czarnecka
Świętokrzyska poetka opowie o swoich inspiracjach, spotkanie wokół zbiorków “Otulona ciepłem”, “Byłam cieniem, jestem słońcem”, “Ciszy śpiew”.
godz. 18:30 – okolice stawu na Żeromszczyźnie
Otwarcie Zagajnika Literackiego
Z okazji 100. rocznicy powstania Związków Literatów Polskich z inicjatywy krakowskiego oddziału ZLP, Unii Polskich Pisarzy Lekarzy oraz Zarządu Głównego ZLP zostanie odsłonięty pamiątkowy obelisk, ławeczka oraz Zagajnik Literacki poświęcony Stefanowi Żeromskiemu, pierwszemu prezesowi ZLP.
Godz. 19:00 – taras dworku Stefana Żeromskiego
Spektakl poetycko-muzyczny z okazji 100. rocznicy powstania Związków Literatów Polskich
W spotkaniu literackim zaprezentowane zostaną utwory członków Związku Literatów Polskich. Recytacje: Anna Pituch-Noworolska, Irena Kaczmarczyk, oprawa muzyczna: Waldemar Hładki.
3 LIPCA – SOBOTA
scena główna
godz. 16:00
Robert Pawłowski i Adam Marjański
Spotkanie autorskie wokół książki „Niemy Niemen” opowiadającej dalsze losy prawdziwych bohaterów powieści „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Autor ruszył śladem Jana i Cecylii i odkryć ich tajemnice. Gościem specjalnym spotkania będzie Adam Marjański, odtwórca roli Janka Bohatyrowicza w filmie „Nad Niemnem”.
godz. 17:00
Katarzyna Maziarz-Górka
Spotkanie autorskie wokół książki „Trochębajki o Stanisławie Wyspiańskim”, uhonorowanej Nagrodą Żółtej Ciżemki i nominowanej do nagrody Książki Roku Polskiej Sekcji IBBY 2019, adresowanej do czytelników małych i dużych, którzy ukrytym w sobie dzieciom nie pozwolili całkiem dorosnąć.
Godz. 18:00
Katarzyna Grochola
Spotkanie autorskie z najbardziej lubianą polską pisarką wokół nowej książki „Zjadacz czerni 8” oraz bestsellerów „Nigdy w życiu!”, „Ja Wam pokażę”, „Kryształowy anioł”. Porozmawiamy również o serialowych scenariuszach i tekstach piosenek, które trafiły na album „Moje kochanie” Stanisława Bartosika”.
Godz. 19:00
Beata Sabała- Zielińska
Spotkanie autorskie z dziennikarką i reportażystką wokół nowej książki „Pięć Stawów. Dom bez adresu” i wcześniejszej tatrzańskiej literatury „TOPR. Żeby inni mogli przeżyć”, „Zakopane Odkopane” oraz radiowej przygody opisanej w „Radio-aktywna Sabała”.
godz. 20:00
Joanna Trzepiecińska & Bogdan Hołownia
Koncert piosenek z płyty „Żarcik a propos” z niezapomnianymi przebojami Kabaretu Starszych Panów w wykonaniu niezwykłego duetu: uwielbianej aktorki, która od lat podbija serca widzów oraz znakomitego pianisty jazzowego.
Wydarzenie towarzyszące: godz. 16:00 – 19:00
Michał Malinowski – Szklane domy wczoraj, dzisiaj i jutro
Kreatywne warsztaty dla dzieci i młodzieży. Uczestnicy poznają koncepcję szklanych domów z „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego i tworzą własne pomysły na szklane domy dzisiaj i jutro. W rezultacie wymyślają wynalazki, które są potrzebne teraz i w przyszłości. Do budowania swoich prototypów wykorzystują klocki modelarskie MuBaBaO. Na zakończenie prezentacja opowieści i wspaniała zabawa. Prowadzący Michał Malinowski jest muzealnikiem, inżynierem wyobraźni i profesjonalnym opowiadaczem bajek. Oprócz tego jest pedagogiem, pisarzem, artystą, podróżnikiem. Studiował w Polsce, Szwajcarii, Japonii i USA. Z jego inicjatywy w Konstancinie Jeziornej pod Warszawą powstało Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści, którym kieruje z wielką pasją.
4 LIPCA – NIEDZIELA
scena główna
godz. 15:00
Ewa Stadtmüller
Spotkanie autorskie wokół książek dla dzieci i całych rodzin. Porozmawiamy o „Leksykonie dla najmłodszych”, humorystycznym „Poradniku młodego redaktora” i zaskakującej „Przypalonej szarlotce”. Będzie o bajkach, ale również o edukacji poprzez literaturę. Spotkanie przygotowane we współpracy z Gminną Biblioteką w Masłowie.
Godz. 16:00
Beata Biały
Spotkanie autorskie z reportażystką, której książka „Osiecka. Tego o mnie nie wiecie” stała się bestsellerem ostatnich miesięcy. Będzie o odkrywaniu tajemnic z życia poetki Agnieszki Osieckiej, ale też dróg do poznania prawdy o uzależnieniu w kontekście reportażu „Hazardziści. Gra o życie”.
Godz. 17:00
Katarzyna Stoparczyk
Spotkanie autorskie z laureatką tytułu Mistrz Mowy Polskiej, dziennikarką radiową, która od lat przekonuje, że dzieci wiedzą lepiej. Będzie o „Zagadkowej niedzieli”,
„Myślidziecka 3-5-7” oraz książkach „Politycy w piaskownicy” i „Dlaczego zebra nie gubi pasków” i oczywiście wzorowym posługiwaniu się językiem polskim.
godz. 18:00
Jakub Szamałek
Spotkanie autorskie z pisarzem nie bez powodu zaliczanym do grona najlepszych z gatunku powieści kryminalnych. Porozmawiamy o bestsellerowej trylogii „#Ukryta sieć” oraz literackich inspiracjach czerpanych z internetu i nowych technologii.
godz.19:00
Iwona Zasuwa
Spotkanie autorskie z Matką Smakoterapią, autorką książek z cyklu „Smakoterapia”, które zrewolucjonizowały myślenie o kuchni roślinnej. Będzie m.in. o nowej książce „Smakoterapia na wynos. Odporność na cały rok” i naturalnych sposobach na budowanie naturalnej ochrony przed wirusami.
Godz. 20:00
Anna Jurksztowicz & Krzysztof Napiórkowski
Koncert wypełnią największe przeboje wokalistki m.in. „Na dobre i na złe”, „Stan pogody” oraz piosenki z nowej płyty „Jestem taka sama” wydanej z okazji jubileuszu pracy artystycznej.
Wydarzenie towarzyszące: godz. 16:00 – 19:00
Michał Malinowski – Kraina Bajkostworów
Bajkostwory to interaktywne pufy i poduchy, wykonane z wysokogatunkowej skóry ekologicznej, zawierające miękkie wypełnienia. Dzieci mogą się nimi bawić, albo po nich skakać, robić fikołki lub się w nich chować. Bajkostwory są wyjątkowe i pozwalają na rozwój wyobraźni i sensoryki. Prowadzący Michał Malinowski jest muzealnikiem, inżynierem wyobraźni i profesjonalnym opowiadaczem bajek. Oprócz tego jest pedagogiem, pisarzem, artystą, podróżnikiem. Studiował w Polsce, Szwajcarii, Japonii i USA. Z jego inicjatywy w Konstancinie Jeziornej pod Warszawą powstało Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści, którym kieruje z wielką pasją.