Co to jest Pong? Jak wyglądało ładowanie gier? I czy stare gry są trudniejsze od tych nowych? Tego i wielu innych ciekawostek można dowiedzieć się w Muzeum Zabawek i Zabawy. Do 20 sierpnia placówka zaprasza na „Oldskulowe gry wideo”. Od kilku lat wystawa przyciąga nie tylko dzieci, ale i dorosłych.
– Dla dorosłych to sentymentalna podróż, a dla dzieci odkrywanie zupełnie nieznanego świata – mówi Przemysław Krystian z Muzeum Zabawek i Zabawy. Dodaje, że wystawa ma celu prezentowanie historii i zainteresowanie rozwojem cyfrowej rozrywki, a co za tym idzie także technologii.
Jakie urządzenia można zobaczyć i wypróbować? Philips Oddysey 2001. Jest to najbardziej zaawansowana konsola typu pong technicznie odpowiadająca Magnovox Odyssey 4000 (obie mają ten sam główny chip). W odróżnieniu od większości sprzedawanych w latach 70-tych i 80-konsol pongowych konsol ta automatycznie zmienia poziom trudności, pozwala na zmianę gry z poziomu kontrolera, a także wysyła dźwięk do telewizora. Pojawiła się na rynku była już w 1977 roku.
Na wystawie będzie również Ameprod TVG-10 – polski PONG, ale oparty na dużo prostszym układzie. Będzie można więc zobaczyć jak różnorodne były konsole tego typu. Nie zabraknie też NESa, Commodore 64 i Atari 65XE.
W ostatnim dniu wystawy Muzeum Zabawek i Zabawy zaprasza na turniej w gry retro.
Wystawa jest dostępna od wtorku do niedzieli w godz. od 9 do 17.