W Kielcach rozpoczęła się kolejna edycja warsztatów „ABC judaizmu i kultury żydowskiej”. To inicjatywa Stowarzyszenia im. Jana Karskiego. W tym roku uczestnicy zajęć będą mogli wziąć udział w szeregu różnych warsztatów.
Cykl spotkań rozpoczął się w niedzielę w przeniesionym na kielecki Pakosz domu modlitwy rodziny Zagajskich, o którym mówił Krzysztof Myśliński, historyk sztuki, kierownik działu edukacji Muzeum Historii Kielc.
Tydzień później w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu przy ulicy Planty 7, odbędą się kolejne zajęcia. Krzysztof Bielawski, badacz cmentarzy żydowskich, założyciel portalu Kirkuty.pl, opowie o bogatej symbolice zamieszczanej na macewach.
W ostatni weekend października zajęcia poprowadzą Andrzej Białek, wiceprezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego i Antoni Myśliwiec, wybitny kielecki fotograf. Podzielą się oni swoim doświadczeniem w wyszukiwaniu i fotografowaniu kieleckich pozostałości żydowskiego świata.
W kolejnych miesiącach zaplanowana jest nauka czytania w języku hebrajskim z Małgorzatą Kordowicz, pierwszą polską rabinką, autorką hebrajskiego podręcznika i modlitewnika dla dzieci; warsztaty o kuchni Żydów aszkenzazysjkich i sefaradyjskich z Soszaną Keller, lektura tekstów chasydzkich mistrzów i śpiew nigunów z Symchą Kellerem, znanym kantorem i znawcą tradycji chasydzkiej. Będą także zajęcia o pamięci i Zagładzie z Bogdanem Białkiem, prezesem Stowarzyszenia, który od wielu lat zaangażowany jest w dialog polsko-żydowski.
Na każdy z warsztatów obowiązują zapisy na stronie www.jankarski.org.pl/abc. Tam też można znaleźć więcej informacji o poszczególnych zajęciach i prowadzących.
Stowarzyszenie prowadzi studium od 2018 roku. Inicjatywa cieszy się dużym zainteresowaniem kielczan i mieszkańców regionu świętokrzyskiego, choć na zajęcia przyjeżdżały także osoby z dalszych zakątków Polski. W pierwszych dwóch latach odbywały się głównie zajęcia wykładowe, wprowadzające w istotę religii i tożsamości żydowskiej, prowadzone przez najlepszych polskich rabinów i znawców judaizmu. Grupa zaawansowana skupiała się na wspólnym czytaniu tekstów talmudycznych i chasydzkich pod okiem rabina Stanisława Wojciechowicza z Warszawskiej Gminy Żydowskiej oraz Symchy Kellera. Z możliwości uczestnictwa w zajęciach skorzystało ok. 150 osób.