Flagi Polski i Węgier wywieszone na ulicach w centrum Kielc to zapowiedźDnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. W ramach obchodów w Kielcach, 22 i 23 marca odbędzie się spotkanie prezydentów Polski i Węgier. Na uroczystości akredytowało się już 160 dziennikarzy z Polski i zagranicy.
Głównym wydarzeniem będzie Gala Przyjaźni, która odbędzie się w piątek 22 marca. Część artystyczną wydarzenia uświetni Kielecki Teatr Tańca spektaklem pt. „Drewniany Książę” do muzyki węgierskiego kompozytora Beli Bartoka, w choreografii Elżbiety Pańtak. Tancerzy KTT oglądać będą prezydenci obu krajów oraz ponad 700-osobowa publiczność.
Spektakle „Drewniany Książę” oraz „Cudowny Mandaryn” Kielecki Teatr Tańca zaprezentuje także publiczności w sobotę, 23 marca o godz. 18. Tego dnia, o godz. 11 odbędzie się uroczysta msza święta w Bazylice Katedralnej, koncelebrowana w językach polskim i węgierskim, z udziałem prezydentów obu państw.
W kieleckiej Alei Sław na Skwerze Szarych Szeregów zostanie z kolei odsłonięte popiersie Beli Bartoka, także z udziałem obu prezydentów.
Wizycie głów państw będą towarzyszyć wydarzenia kulturalne i sportowe. Program na dni od 21 do 24 marca jest bardzo bogaty. Budują go różnorodne wystawy, przeglądy filmów i prezentacje, m.in. na Wzgórzu Zamkowym, w BWA, Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś”, Muzeum Zabawek i Zabawy, Muzeum Historii Kielc czy Miejskiej Bibliotece Publicznej.
Zorganizowana zostanie także konferencja „Różne oblicza promocji turystycznej w Polsce i na Węgrzech – dobre praktyki”. Z okazji tegorocznych kieleckich obchodów Archiwum Państwowe w Kielcach przygotowało wystawę pod tytułem „Nad Wisłą i Dunajem. Z dziejów przyjaźni polsko-węgierskiej w XX wieku”. Nie zabraknie też emocji sportowych.
W czwartek i piątek podczas „Turnieju przyjaźni” rywalizować ze sobą będą młodzieżowe drużyny szczypiorniaka z Polski i Węgier.
Od niedzieli 24 marca na Świętym Krzyżu eksponowana będzie wystawa „Stosunki polsko – węgierskie od roku 1006 do współczesności w kontekście Świętego Krzyża”. 23 marca, dzień przed oficjalnym otwarciem, na Świętym Krzyżu przebywać będzie prezydent Węgier Janos Ader. Wizyta będzie miała charakter prywatny.