Placówki kultury, zamknięte z powodu sytuacji epidemiologicznej, przygotowały wiele propozycji online. Można zapoznać się z ich zbiorami, wypożyczyć audiobooki czy wziąć udział w konkursie.
Teatr Lalki i Aktora „Kubuś”
Teatr organizuje konkurs na najciekawszy domowy teatrzyk. Rodzina, która zrobi najciekawsze domowe Kamishibai, przedstawienie teatru cieni, maski lub przedstawienie inną dowolną techniką teatralną, otrzyma bilety na pierwszy spektakl weekendowy Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”, który zostanie wystawiony po otwarciu teatrów.
Kryteria konkursowe: radość z zabawy, zaangażowanie, ciekawy pomysł, współpraca.
Filmik należy wysłać na adres e-mail: karolina.gregorczyk@teatrkubus.pl. Do wiadomości należy dołączyć następujące informacje: tytuł występu, imię, nazwisko, miejsce zamieszkania twórców, nr telefonu. W wiadomości trzeba też umieścić zdanie: „Wyrażam zgodę na przetworzenie danych osobowych w celach realizacji konkursu”.
Konkurs trwa do 29 marca 2020 roku lub do odwołania zarządzenia. Wyniki będą ogłoszone najpóźniej 31 marca 2020 roku lub dwa dni po anulowaniu zarządzenia. Więcej informacji o konkursie udziela Karolina Gregorczyk, tel. 698 859 302.
Miejska Biblioteka Publiczna
Z ofertą uatrakcyjnienia spędzania czasu w domu wychodzi Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach. Z kulturalnymi propozycjami placówka jest dostępna na profilu facebookowym oraz na stronie www.mbp.kielce.pl
Liczne konkursy, rebusy i zajęcia manualne dla czytelników przygotowywać będzie zespół bibliotekarzy oraz przyjaciół placówki. MBP zachęca też do wypożyczania ebooków dostępnych w katalogu biblioteki miejskiej.
Muzeum Narodowe w Kielcach
Placówka rusza z dwiema akcjami w mediach społecznościowych:
– #MNKiwirtualnie – mimo, że nie goście nie mogą przyjść na Strach czy do Galerii, codziennie będą publikowane obiekty, dzięki którym będzie można poznać wystawę z bliska.
– #muzealnicypolecają! – w ramach tego cyklu pracownicy muzeum przedstawią ciekawostki dotyczące ich ulubionych muzealnych zbiorów.
Muzeum Narodowe posiada też kilka publikacji w wersji elektronicznej, m.in.: Sanktuarium Józefa Piłsudskiego w Kielcach, Roczniki, czy Biel Czerwień Braterstwo, które jest idealną propozycją dla najmłodszych: https://mnki.pl/pl/o_muzeum/wydawnictwa
Energetyczne Centrum Nauki przygotowało materiał edukacyjny, dzięki któremu na czas zamknięcia szkół będzie można eksperymentować w zaciszu własnego domu.
Na swoim profilu na facebooku publikuje listę niezbędnych składników do wykonania doświadczeń, a następnie udostępnia filmik z eksperymentem, który przygotowali edukatorzy Energetycznego Centrum Nauki KPT. W każdym z materiałów dzieci poznają zjawiska, które wyjaśniają przebieg danego doświadczenia. Nie zabraknie również informacji związanych z wystawą ECN.
– Zapraszamy do śledzenia naszego profilu FB, wspólnego eksperymentowania i zgłębiania świata nauki!- mówi Karolina Cieślik z Działu Promocji i PR Kieleckiego Parku Technologicznego.
Muzeum Zabawek i Zabawy
Placówka ogłosiła kolejną edycję konkursu „Zabawka Przyjazna Dziecku”.
– Zabawka ma ogromny wpływ na stymulację rozwoju dziecka, zachęca do kreatywności, samodzielnego myślenia, uczy życia w społeczeństwie, ale przede wszystkim powinna być bezpieczna – informują organizatorzy.
Profesjonalne jury oceni z należytą starannością nadesłane prace w trzech kategoriach:
– Zabawki wdrożone do produkcji
– Zabawki ludowe
– Zabawki artystyczne, prototypy.
Czasu jest sporo, bo na zgłoszone prace Muzeum czekać będzie do 30 października.