18 listopada rozpocznie się w Kielcach 25. Festiwal Form Dokumentalnych NURT. Przez kilka dni Kielce będą stolicą polskiego dokumentu. Tegoroczny NURT będzie rekordowy. Widzowie obejrzą 42 filmy w dziesięciu pokazach.
Pokazy konkursowe noszą m.in. takie tytuły: „Jesteśmy rodziną”, „Zdradzeni przez świat”, „Ludzkie przypadki”, „Pamięć i amnezja” czy „Śmietnik i bajorko”. Prezentacje filmów, rozpoczną się w poniedziałek, 18 listopada o godz. 9 na Dużej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury. Po każdym z trzech bloków, startujących o 9, 13 i 17, odbędzie się spotkanie z twórcami. W tym roku, w odróżnieniu od poprzednich lat niewiele jest obrazów ubóstwa, na topie jest natomiast temat ekologii.
Festiwalowi jak zwykle towarzyszyć będą różne wydarzenia. W poniedziałek będzie to przedpremierowy pokaz filmu „Nasza mała Polska” o Japończykach, studentach polonistyki wystawiających po polsku sztukę. W środę o godz. 20 rozpocznie się wieczór jubileuszowy: spotkanie z Krzysztofem Miklaszewskim, pomysłodawcą i dyrektorem NURTU. Na czwartek zaplanowano maraton filmowy z laureatami 25-lecia. W piątek 22 listopada odbędą się warsztaty Krzysztofa Miklaszewskiego z młodzieżą, a Maria Malatyńska zaprezentuje swoje odkrycie: film Michała Bielawskiego „Wiatr. Thiller dokumentalny”.
Program festiwalu
poniedziałek, 18 listopada
9:00 – 12:00 Duża Scena KCK
POKAZ I JESTEŚMY RODZINĄ
„Tę rodzinę trzeba wytępić” – reż. Leszek Wiśniewski 57’
Dokument, przywołujący postać głowy przedwojennego Kościoła Ewangelickiego, biskupa Jakuba Bursche, który – podobnie jak i jego cała Rodzina, nie tylko nie dał się skusić na współpracę z niemieckim okupantem, ale który – świadomie – wybrał męczeńską śmierć polskiego patrioty.
„Adopcja” – reż. Grzegorz Kuczek 17’
Reportaż, uprzytomniający na przykładzie rodziców, którym choroba przybranego syna nakazała egoistyczne odrzucenie przyjętego do rodziny dziecka, zakres wynikających z adopcji moralnych powinności.
„Mój Tato” – reż. Inka Bogucka 13’
Portret mężczyzny, ocalającego porzucone przez biologicznych rodziców dzieci przez przywrócenie im domu, pełnego ojcowskiej miłości.
Obraz szczęśliwej rodziny, której znaczącym pełnym miłości uzupełnieniem stał się Kuba, porzucony i odrzucony przez najbliższych ze względu na jego genetyczne przypadłości.
„Trzej przyjaciele z boiska” – reż. Krzysztof Maćkowski 47’
Optymistyczna w czasach zbrodni “kibolskiej” przemocy opowieść o prawdziwej przyjaźni trzech piłkarskich “muszkieterów”, zawodników Wisły Kraków – mistrzów swego sportowego “fachu” i wspaniałych ludzkich osobowości.
„Łukasz z Bałut” – reż. Monika Kalinowska 19’
Reportażowym zwiadem przepojony obraz artystycznej wrażliwości dzielnicowego patrioty, dokumentującego “ostatnie tchnienia” swojej rodzinnej < małej ojczyzny>.
13:00 – 15:00 Duża Scena KCK
POKAZ II NASZE PUZZLE
„Puzzle doc.” – reż. Mariusz Koryciński 30’
Zabawna w formie i skomplikowana w treści wielopoziomowa próba rekonstrukcji funkcjonowania w świadomości nowego inteligenckiego pokolenia początku XXI wieku języka “nowych mediów”.
„Farma trolli” – reż. Bertold Kittel, Anna Sobolewska 22’
Rejestracja niebezpiecznego w społecznych skutkach procederu manipulacyjnego zniewalania masowego odbiorcy w Polsce.
“Człowiek, który wiedział za dużo” – reż. Jakub Stachowiak 26’
Dokumentalna weryfikacja po latach okoliczności tajemniczego “zniknięcia” (1.IX.1990) dziennikarza śledczego “Gazety Poznańskiej” – Jarosława Ziętary.
„Jak opisać wielkość samolotu?” – reż. Szymon Jan Sinoff 19’
Filmowa próba notacji procesu zmysłowego odczuwania osoby, skazanej przez genetykę na chorobę “kurzej ślepoty”, a – mimo to – próbującej bardzo aktywnie “chłonąć” otaczający świat.
„Sąd biskupi i sekret papieski” – reż. Ewa Galica, Maria Mikołajewska 31’
Reportaż, usiłujący zgłębić arkana sprawiedliwości władz Kościoła Katolickiego, sankcjonujące zasądzone przez sądy cywilne zbrodnie pedofilstwa, poprzez rekonstrukcję – z udziałem w niej odważnej ofiary – całego procesu tej sprawy księdza Jarosława P.
17:00 – 19:00 Mała Scena KCK
POKAZ III ZDRADZENI PRZEZ ŚWIAT
„Somniatores” – reż. Krystian Kornel 14’
Impresja filmowa na temat losu w naszej cywilizacji albinosów, naznaczonych genetycznym piętnem “inności”.
„Niskorośli” – reż. Zbigniew Górniak, Dariusz Deberny 21’
Optymistyczny reportaż o wspólnych rodzajach zabawowo-artystycznych aktywności ludzi “wzrostu normalnego” i “niskorosłych” zwanych przez nietolerancyjne społeczeństwo “karłami”.
„Prasowanie piersi” – reż. Małgorzata Łupina 44’
Wszechstronnie zdokumentowana relacja o zbrodniczym, afrykańskim procederze inicjacji młodych kobiet.
„Afrin. Zdradził nas świat” – reż. Marek Sygacz 47’
Dokument o międzynarodowej zbrodni “opuszczenia” narodu kurdyjskiego, od lat walczącego o możliwość rekonstrukcji zabranego kiedyś przez sąsiedzkich agresorów kraju.
wtorek, 19 listopada
9:00 – 12:00 Duża Scena KCK
POKAZ IV LUDZKIE PRZYPADKI
„Przypadek Johanny Langefeld” – reż. Władysław Jurków, Gerburg Rohde-Dahl 91’
Filmowa próba wyjaśnienia zagadki zachowań więźniarek obozu koncentracyjnego, zgodnie i solidarnie ocalających po wojnie swojego “kata”, który – tak naprawdę – był ich “aniołem stróżem”.
„Szukając Tereski” – reż. Kama Veymont 65’
Drobiazgowa dokumentalna rekonstrukcja losów “pięknej nieznanej dziewczynki” ze słynnego zdjęcia.
„Sto lat dla Polski – Historia Mieczysława Rosoła” – reż. Krzysztof Dziewięcki, Przemysław Predygier 12’
Budująca, pełna patriotycznych wzlotów i uniesień, historia sędziwego polskiego kombatanta.
13:00 – 15:00 Duża Scena KCK
POKAZ V PAMIĘĆ I AMNEZJA
„Rzeczpospolita Zakopiańska” – reż. Piotr Jaworski 47’
Pełen formalnej inwencji o nieznanej szerzej inicjatywie samorządowej Zakopanego, otwierającej jedną z niepodległościowych dróg do powstania niepodległej Polski.
„Mała Moskwa kontra Mały Londyn” – reż. Sławomir Koehler 50’
Dokumentalna “powtórka z historycznej pamięci”, przywołującej krwawy epizod bratobójczej walki NSZ- owskich patriotów i komunistycznej władzy tuż po wojnie w powiecie kraśnickim
„Amnezja” – reż. Maciej Kuciel 40’
Pełen pokoleniowego dystansu dokumentalny “obrachunek” z historycznymi epizodami polskiej Solidarnościowej Rewolucji
17:00 – 19:00 Mała Scena KCK
POKAZ VI WSPOMNIENIA
„Wspomnienie to cicha nuta” – reż. Andrzej Moś 55’
Przepojona nutą ciepłego spojrzenia wspomnieniowa refleksja po latach Szymona Pawlickiego – artysty sceny polskiej, oddanego całkowicie Solidarności i jej działaniom.
„Piszę do Ciebie, kochanie” – reż. Magdalena Szymków 25’
Unikatowy, bo bardzo subiektywny we wspomnieniu kobiety i gorzki w swoim dokumentalnym “wyrzucie sumienia” zapis “wojennych czynów” polskiego oficera – Tadeusza Oratowskiego – uczestnika “bratobójczej zbrodni”, jaką w roku 1968 stała się agresja na Czechosłowację <zaprzyjaźnionych> państw Układu Warszawskiego.
„Lot do wolności” – reż. Grzegorz Linkowski 53’
Dokumentalna rekonstrukcja rzadkiego w dziejach światowej aeronautyki międzynarodowego lotu samolotu sportowego na wysokości 30 m, dzięki któremu powiodła się pierwsza ucieczka z PRL – dzieło znanego pilota i znakomitego szybownika – Leszka Piłata i jego kolegów z Kraśnika w październiku roku 1983.
19:30 – 21:30 Mała Scena KCK
POKAZ VII ŚMIETNIK I BAJORKO
„Polska śmietnikiem Europy” – reż. Maciej Kuciel, Patrycja Dzięcioł-Moskwa 22’
Reportaż, uprzytomniający w skali macro zakres procederu , akceptowanego przez władze różnych szczebli jako służącego krajowi businessu, a pogrążającego Polskę ekologicznie jako “ojczyznę” europejskich śmieci.
„Wody skażone trotylem” – reż. Maciej Duda, Łukasz Ruciński 23’
Reporterska interwencja w sprawie istnienia i działania na środowisko prawdziwej “bomby ekologicznej”, jakim jest składowisko odpadów po dawnych zakładach zbrojeniowych “ZACHEM” w jednej z dzielnic Bydgoszczy.
„Pszczeli szeryf z Moszczanki” – reż. Aleksandra Kiereta 12’
Budujący portret pszczelarza, który świadom zagrożenia pszczół, obronnymi działaniami swojej hodowli wypowiada walkę wszystkim nie tylko obojętnym urzędnikom, ale i bezmyślnym miłośnikom pszczelich produktów.
„Fuks” – reż. Jakub Kowalczyk 31’
Dokument, którego bohaterem jest nie tylko społeczność “psów poszukujących” w rodzaju tytułowego Fuksa, ale – przede wszystkim – zbiorowisko ofiarnych ludzi – członków Cywilnych Zespołów Ratowniczych na Podkarpaciu, przywracających życiu prawdziwą armię zaginionych
Zadziwiająca antropomorficzną formą ożywienia codziennych reakcji bytowania dokumentalna przypowieść o życiu lasu i jego mieszkańców.
środa, 20 listopada
9:00 – 12:00 Duża Scena KCK
POKAZ VIII UROKI ŻYCIA
„Testament Profesora” – reż. Wojciech Królikowski 25’
Dokumentalna impresja, wydobywająca z pamięci najbliższych (syna i współpracowników) testamentowy skład zasad legendarnego profesora Religi, którego entuzjazm życiowy pozwolił mu nie tylko przetrwać wszelkie kryzysy, ale wszystkie swoje marzenia po prostu… zrealizować.
„Aktor Pana Boga” – reż. Mariusz Malec 26’
Nakreślony poprzez własne wypowiedzi i komentarze autoportret filmowy znakomitego aktora, świadomego twórcy własnej drogi artystycznej.
„Piszę jak patrzy dziecko. Julian Kornhauser” – reż. Marta Węgiel 26’
Dokumentalny “koncert literacki” na dwóch solistów (ojca i syna) oraz chór komentatorów, odsłaniających niezwykłą osobowość poety, twórczego reformatora swego gatunku, przemawiającego zawsze w imię prawdy o otaczającej rzeczywistości.
„Urok życia – Jacek Zieliński” – reż. Krzysztof Haich 22’
Barwna sylwetka filmowa wszechstronnego mistrza piosenkarskich estrad, ukazana w kontekście nieustannych życiowych i artystycznych poszukiwań.
„Na górze Tyrryry” – reż. Renata Kijowska 61’
Udana próba dokumentalna rejestracji procesu dojrzewania do życiowych zadań całej grupy skazanych na schemat DPS- owej egzystencji młodych nieudaczników i niepełnosprawnych, podejmujących nowe wyzwania dzięki muzycznej fascynacji, zaszczepionej im przez ich opiekuna, prawdziwego artystę i pedagoga – Wojciecha Retza.
13:00 – 15:00 Duża Scena KCK
POKAZ IX CIĄGLE JESTEŚMY
„Ciągle tu jesteśmy” – reż. Andrzej Drobik 62’
Pobudzający optymizmem przetrwania narodowego filmowy obraz polskiej mniejszości czyli asymilowanych w pełni potomków emigrantów za chlebem z beskidzkiej Wisły, których na początku XIX wieku przyjęła tu jako “swoich” rodzinna dziś dla Polaków-serbska wioska Ostojicevo.
„I tam naprawdę żyliśmy jak w raju” – reż. Jerzy Starzyński, Oksana Terefenko, Marcin Wilczyński 32’
Inscenizowany, opatrzony dokumentalnymi wspomnieniami, obraz tęsknoty za rodzinną łemkowskiej krainą szczęśliwości, możliwy dziś do odtworzenia tylko dzięki kultywowanym i zachowanym zwyczajom i obrzędom.
„Halimony czyli Dana i Jacek” – reż. Alicja Grzechowiak 21’
Dokumentalna historia “miastowego” małżeństwa, którego <pasja życia> sprawiła ,że stali się pełnoprawnymi obywatelami wsi Dawidowicze na Podlasiu.
„Zobaczyć miłość” – reż. Monika Meleń 12’
Wzorcowa historia miłości samotnej staruszki do wymagającego opieki dziecka.
17:00 – 19:00
POKAZ X Mała Scena KCK NARODZINY EPOPEI
„Narodziny polskich skrzydeł” – reż. Grzegorz Styła 49’
Dokument o narodzinach polskiego lotnictwa we wszystkich detalach jego historii.
„Epopeja narodowa” – reż. Grażyna Zielińska 23’
Unikatowy formalnie zapis współczesnej recepcji Powstania Warszawskiego.
„Pani na Korczewie” – reż. Sławomir Rogowski 58’
Zainspirowana lirykiem C .K. Norwida “Do Pani na Korczewie” dokumentalna opowieść o pra-pra-wnuczce adresatki tego wiersza – Beacie Ostrowskiej-Harris i sile jej charakteru, który doprowadził także m.in. do niesamowitej konsolidacji rozproszonego po świecie międzynarodowego dziś rodu wokół korczewskiej posiadłości.
Poniżej zamieszczamy materiał przygotowany przez ITV Kielce.