LafargeHolcim, globalny producent materiałów budowlanych, zainwestuje ponad 100 mln euro w unowocześnienie i przebudowę Cementowni Małogoszcz. Modernizacja umożliwi wzrost efektywności technicznej zakładu i minimalizację wpływu na środowisko poprzez redukcję emisji CO2 o ok. 20% rocznie i ograniczenie zużycia energii o 1/3.
Część inwestycji realizowana jest przy współpracy z Krakowskim Parkiem Technologicznym w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Inwestycja rozpocznie się jeszcze w tym roku, a jej zakończenie planowane jest na 2023 rok.
To jedna z największych inwestycji koncernu w Europie Środkowo-Wschodniej, a po jej ukończeniu będzie to jedną z najnowocześniejszych cementowni w Europie. Obniżenie emisyjności będzie to możliwe dzięki budowie jednego, nowoczesnego pieca obrotowego do wypału klinkieru o wydajności ok. 4 tys. ton na dobę. Powstanie również nowa, efektywniejsza instalacja paliw alternatywnych, która umożliwi większe zastosowanie biomasy, czyli odnawialnych źródeł energii pochodzących z przemysłu meblarskiego czy papierniczego.
Pozwoli to zminimalizować udział paliw kopalnych w produkcji i będzie stanowić istotny element gospodarki obiegu zamkniętego rozwiązując problem odpadów. Poprawi się również efektywność energetyczna zakładu. Zużycie energii zmniejszy się o ⅓ dzięki mniej energochłonnym urządzeniom i produkcji energii własnej. Obniży się również emisja wtórna pyłów poprzez przebudowę magazynów surowców oraz terminali rozładunkowych.
– Jestem dumny, że na swoje 50-lecie, w 2024 roku Cementownia Małogoszcz będzie już przemysłową perłą regionu. Tym samym zwiększamy również atrakcyjność gospodarczą tego regionu, z którym jesteśmy mocno związani. Chcemy dalej rozwijać naszą współpracę z najbliższą społecznością i być dobrym sąsiadem. Dlatego inwestujemy w najnowocześniejsze technologie, które jeszcze bardziej zminimalizują wpływ naszej działalności na środowisko naturalne i najbliższe otoczenie – mówi Jacek Patyk, Dyrektor Cementowni Małogoszcz.
Modernizacja ma również wpływ na rozwój gospodarczy regionu świętokrzyskiego. Oprócz tworzenia miejsc pracy Lafarge odprowadza ok. 10 mln PLN rocznie z tytułu podatków i opłat, stanowiąc istotną część dochodów lokalnych samorządów. Cała branża cementowa w Polsce tworzy bezpośrednio prawie 4 tysiące miejsc pracy, a pośrednio to niemal 30 tys . Jedno euro zainwestowane w sektorze cementowym generuje 2,8 euro wartości dodanej w gospodarce UE m.in. w transport, telekomunikację, handel, recykling, energię elektryczna czy gaz .
Inwestycja będzie realizowana w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Decyzję o wsparciu wydał Krakowski Park Technologiczny, zarządzający PSI w tym regionie. Wydatki kwalifikowane wyniosą blisko 98 mln euro.
Inwestycja Lafarge cieszy z wielu powodów. Przede wszystkim, jest to największa jednostkowa decyzja o wsparciu wydana w historii Krakowskiego Parku Technologicznego, to także jeden z największych projektów wspartych w ramach Polskiej Strefy Inwestycji w kraju – mówi Wojciech Przybylski, Prezes Zarządu Krakowskiego Parku Technologicznego.