W 2020 roku w Starostwie Powiatowym w Kielcach zarejestrowano posiadanie 18 zwierząt podlegających ograniczeniom na podstawie przepisów prawa Unii Europejskiej.
Najpopularniejsze wśród rejestrujących były papugi: ara szafirowa – 2 szt., ara zielonoskrzydła – 1 szt., ara harlekin – 1 szt., mnicha nizinna – 1 szt. i świergotka seledynowa – 2 szt.
Mieszkańcy powiatu zarejestrowali też posiadanie czterech czyżyków czerwonych, trzech boa dusicieli, dwóch pytonów królewskich, jednego kameleona jemeńskiego oraz jednej kapucyki czubatej.
– By zarejestrować zwierzę, należy złożyć do starosty właściwego ze względu na miejsce przetrzymywania zwierząt wniosek o wpisanie go do rejestru. Trzeba tego dokonać w ciągu 14 dni od wejścia w posiadanie okazu lub sprowadzenia go do Polski – informuje Mariusz Ściana, członek Zarządu Powiatu w Kielcach.
W 2018 roku do rejestru w Starostwie Powiatowym w Kielcach wpisano 30 zwierząt, w 2019 roku zgłoszeń było 26, w 2020 roku – 18.
Obowiązek rejestracji chartów
Starostwo Powiatowe w Kielcach przypomina, że zgodnie z prawem trzeba też zgłaszać posiadanie psów rasy chart.
– Zgodnie z ustawą Prawo łowieckie trzeba uzyskać zezwolenie na hodowanie i utrzymywanie tych rasowych psów, oraz ich mieszańców. Ma to związek z ochroną dzikich zwierząt, na które charty mogłyby polować, gdyby opuściły teren posesji bez wiedzy właściciela lub gdyby były przez właściciela-myśliwego używane jako biała broń – mówi Mariusz Ściana, członek Zarządu Powiatu w Kielcach.
W rozporządzeniu określone są również warunki, sposób hodowania i utrzymywania psów, biorąc pod uwagę konieczność zapewnienia bezpieczeństwa ludzi oraz zwierząt. Chartom rasowym oraz ich mieszańcom zapewnia się codzienne korzystanie z ruchu odpowiedniego do wieku i stanu fizjologicznego, możliwość schronienia przed zimnem, upałami i opadami, odpowiednią karmę, stały dostęp do wody oraz opiekę weterynaryjną.
W minionym roku do kieleckiego Starostwa wpłynęły dwa wnioski o zezwolenie na utrzymanie charta i zostały one rozpatrzone pozytywnie.