Łóżko to serce każdej sypialni. To właśnie dzięki niemu budzimy się wypoczęci i gotowi do działania każdego kolejnego dnia. Wybór idealnego mebla do spania wymaga od nas przemyślenia kwestii, takich jak rozmiar materaca i funkcjonalności samego łóżka. Podpowiadamy, o czym warto pamiętać decydując się na model tapicerowany.
Bardzo często zastanawiając się nad zakupem nowego łóżka ograniczamy się do tych najbardziej znanych – drewnianych. Tego typu mebel można co prawda dopasować do wielu styli sypialnianych, jednak może on nie spełniać wszystkich naszych oczekiwań, np. pod kątem wygody i funkcjonalności. Co więcej, tańsze modele łóżek drewnianych zwykle okazują się również niezbyt trwałe, dlatego mogą od nas wymagać dość szybkiej wymiany mebla na nowy.
Alternatywą dla tradycyjnych modeli drewnianych są łóżka tapicerowane, których konstrukcja również jest drewniana, ale dodatkowo otulona miękką pianką i wykończona stylową tkaniną. Obecnie łóżka obite materiałem tapicerskim posiadają tak samo szeroki wachlarz rozmiarów, jak modele drewniane, dzięki czemu możemy je w równie łatwy sposób dopasować do naszych wymagań i do metrażu naszej sypialni. Podobnie, jak w przypadku modeli tradycyjnych, taki i tutaj wielkość łóżek pojedynczych rozpoczyna się od rozmiaru 80×200, poprzez szerokość 90 cm, a na 120×200 cm skończywszy, zaś modeli podwójnych dotyczą modele o szerokościach 140, 160, 180 i 200 cm.
Tkaniny tapicerskie – co warto wiedzieć o poszczególnych typach
Poza odpowiednim doborem wielkości łóżka tapicerowanego, niemal równie istotną kwestią jest decyzja odnośnie materiału obiciowego mebla. Istnieje klika rodzajów tkanin wykorzystywanych do wykończenia łóżek. Są to między innymi: skóra ekologiczna, skóra naturalna, welur (czy też velvet), tkanina o splocie płóciennym. Wszystkie, które zostały wymienione posiadają swoje zalety, które możemy dopasować do własnych potrzeb. Dlatego jeśli nie wiesz, którą tkaninę wybrać zastanów się czego właściwie potrzebujesz. Wybierając welur możesz oczekiwać efektu wizualnego ocieplenia wnętrza sypialni, wysoką trwałość i wyjątkowo przyjemną w dotyku puszystość materiału. Jeśli marzysz o tkaninie wielce ekskluzywnej wybierz skórę naturalną – ta jednak jest nie tylko kosztowna, ale i wymagająca w pielęgnacji. Tkaniny o splocie płóciennym są dość neutralne w wyglądzie, dzięki czemu łatwo wpasują się w charakter sypialni, są przy tym również bardzo wytrzymałe. Natomiast skóra ekologiczna to wybór dla osób szanujących minimalizm i nieco surowy, nowoczesny styl, struktura tej tkaniny jest gładka i jednolita, materiał jest wytrzymały i bardzo łatwy do utrzymania w czystości.
Komfort i funkcjonalność modeli tapicerowanych
Wybierając łóżko zastanów się nad ich funkcjonalnością. Nie od dziś wiadomo, że łóżka tapicerowane są o wiele wygodniejsze niż łóżka drewniane. Łóżka z drewna najczęściej ograniczają się do prostej konstrukcji, która nie buduje dodatkowej wygody i funkcjonalności w naszej sypialni. Modele tapicerowane posiadają wezgłowie, które pozwala zabezpieczyć ściany za łóżkiem przed brzydkimi śladami przetarć i plamami. Atutem posiadania łóżka z zagłówkiem jest dodatkowa wygoda, ponieważ możemy się opierać o milutką tkaninę, komfortowo poczytać książkę lub sprawdzić telefon przed snem. W przypadku łóżek bez wezgłowia ściana byłaby nieprzyjemnie zimna, a od opierania się o nią bolałyby nas kark i plecy. Podobnie rzecz ma się z tradycyjnymi modelami drewnianymi łóżek. Możesz również zapomnieć o uderzaniu się w ostre drewniane zakończenia łóżka, gdyż dodatkową ochronę zapewnia tutaj sprężysta pianka, zaś tkanina tapicerska jest mięciutka i przyjemna w dotyku.
Łóżka tapicerowane często posiadają pojemniki pod materacem. Ta opcja buduje funkcjonalność, ponieważ będziemy mieli możliwość zagospodarowania dodatkowej przestrzeni do przechowywania rzeczy, które zalegają w mieszkaniu. Wtedy w Twoim pomieszczeniu zapanuje ład i porządek, który będzie przyjemny dla oka.
Łóżka z tkaniną obiciową są obecnie jednymi z najmodniejszych rodzajów łóżek. Jeśli zdecydujesz się na tego typu łóżko stworzysz w swojej sypialni nowy design, który odświeży twoje wnętrze. Łóżka tapicerowane posiadają szeroki wachlarz kolorów – na pewno znajdziesz barwę, która dopasuje się do twojego wnętrza. Tkaniny tapicerskie możesz dopasować do akcesoriów, takie zestawienia sprawią, że twoje wnętrze będzie wyglądać na bardzo ekskluzywne.
Sposoby czyszczenia łóżek tapicerowanych
Łóżka tapicerskie obite są tkaniną, którą od czasu do czasu trzeba będzie czyścić i pielęgnować. Jednak każdy rodzaj materiału (nawet drewno) wymaga odpowiedniego czyszczenia. Niektóre tkaniny są łatwe w pielęgnacji, są to między innymi skóry ekologiczne – tutaj usuwanie kurzu zapewni systematyczne przecieranie mebla wilgotną ściereczką. Odpowiedniej pielęgnacji będzie wymagać welur, który jest przyjemnym i mięciutkim meszkiem. Czyszczenie weluru wcale nie musi być takie trudne. Kurz można usunąć z pomocą odkurzacza. Jeśli tkanina została mocno zmoczona wodą lub innym napojem należy w pierwszej kolejności zebrać nadmiar cieszy szmatką, która wsiąka substancję. Nie używaj detergentów, stworzą one dodatkowe brzydkie i nieestetyczne plamy. Postaraj się wyczyścić łóżko suchą ścierką lub jeśli pierwsza metoda nie pomaga – zwykłą wodą. Jeśli plama nadal nie ustaje, nie ryzykuj, zgłoś się do odpowiednich firm, które zajmują się profesjonalnym czyszczeniem tego typu łóżek.
Artykuł opracowany przez zespół sklepu Muna Meble.