Medycyna manualna polega na wykorzystaniu rąk do leczenia problematycznego obszaru. Ten rodzaj leczenia ma na celu skorygowanie lub zniszczenie ognisk bólowych spowodowanych patologiami w mięśniach, stawach, więzadłach i segmentach kręgosłupa i nie tylko.
Celem opieki medycyny manualnej jest wyeliminowanie bólu i przywrócenie funkcji narządów, stawów i kręgów. Każdy kręg musi zająć swoje miejsce, tylko wtedy nasz „kręgosłup” działa prawidłowo. Terapeuci manualni uważają, że połowa wszystkich skarg na zawroty głowy, bóle głowy, bóle serca i inne problemy z organami wynika z problemów z kręgosłupem. A upośledzony dopływ krwi do naczyń mózgowych jest częściej wynikiem zmian w kręgach szyjnych.
Rodzaje terapii manualnej
Techniki medycyny manualnej mogą mieć charakter terapeutyczny i diagnostyczny. Techniki stosowane w tych przypadkach są dość zróżnicowane. Przy wyborze techniki rehabilitanci biorą pod uwagę proces patologii, przyczynę jej powstania oraz wiek pacjenta.
Metody terapeutyczne
Istnieją „miękkie” i „twarde” ruchy uzdrawiające. „Miękkie” techniki są najbezpieczniejsze, a siła przyłożenia jest najmniejsza w zakresie możliwości tkanki mięśniowej. Technika „twarda” dotyczy stawu, segmentu kręgosłupa. Praca terapeuty musi być filigranowa. Intensywność przepływu krwi wzrasta 3-4 razy po prawidłowych sesjach.
Metody diagnostyczne
Przed ustaleniem schematu leczenia stosuje się techniki diagnostyczne. Pacjent leży w pozycji rozluźnionej, a rehabilitant dokładnie bada palpacyjnie kręgosłup i stawy, określa ich ruchomość, ocenia zmiany, identyfikuje strefy bólowe i miejsca napięcia mięśniowego. Wykwalifikowany specjalista starannie dobiera odpowiednią technikę i określa najlepszą równowagę dla każdej sytuacji.
Wskazania do terapii manualnej
Zawroty głowy, bóle głowy.
Bóle mięśniowe.
Skrzywienie kręgosłupa.
Przepukliny międzykręgowe (w celu odciążenia obszaru problemowego).
Okres rehabilitacji po niektórych urazach.
Przeciwwskazania
Terapia manualna nie jest odpowiednia dla wszystkich pacjentów. Technika manualna nie jest zalecana pacjentom z następującymi chorobami:
Guzy kręgosłupa.
Pęknięcia.
Procesy zapalne.
Ostre choroby zakaźne.
Ciężka osteoporoza.
Świeży uraz lub stan po operacji kręgosłupa.
Niedawny udar lub zawał serca.
Ciąża i okres laktacji.
Wykwalifikowany rehabilitant prawidłowo oceni organizm pacjenta i określi przeciwwskazania w każdym konkretnym przypadku.
Zalety terapii manualnej
Można uniknąć interwencji chirurgicznych na kręgosłupie.
Ból może być wyeliminowany lub zmniejszony bez konieczności stosowania leków.
Łagodzi napięcie i zmęczenie mięśni.
Skuteczniejsza od metod sprzętowych w leczeniu schorzeń kręgosłupa.
Bądź ostrożny przy wyborze specjalisty! Jeśli masażysta ma słabe kwalifikacje, leczenie może doprowadzić do katastrofalnych skutków. Przepuklina międzykręgowa, złamanie kręgu, udar mózgu, zerwanie mięśnia — jest to niepełna lista powikłań, jeśli pacjent wpadnie w ręce niewykwalifikowanego masażysty.
Z wykwalifikowanym, doświadczonym rehabilitantem nie może być mowy o żadnych komplikacjach!
Jak przebiega terapia manualna?
Pierwsza konsultacja może trwać do pół godziny. Rehabilitant zapyta o historię choroby pacjenta, określi wszelkie choroby współistniejące i przeprowadzi szczegółowe badanie pacjenta. W razie potrzeby mogą zostać zlecone dalsze badania. Dla uzyskania minimalnych rezultatów konieczny jest kurs 10-15 sesji. Pojedyncza sesja może trwać od dwóch, trzech minut do jednej godziny. Po przebiegu rehabilitant może przepisać powtarzający się cykl w ciągu jednego do dwóch miesięcy. Następnie rehabilitant doradzi ćwiczenia, które należy wykonywać w domu. Bardzo ważne jest dobranie odpowiednich ćwiczeń, które nie zaszkodzą i nie przyczynią się do powstania przepuklin międzykręgowych, skręcenia kręgów i upośledzenia dopływu krwi do rdzenia kręgowego.
Autor artykułu Publikacja powstała dzięki współpracy z hotelem Bristol w Busku Zdrój – luksusowym hotelem ze strefą SPA i Medical Center.