Uczelnie powoli zaczynają ogłaszać zasady rekrutacji na nowy rok akademicki. Na prywatnych uczelniach często naukę można podjąć również w semestrze letnim. Wśród ofert kierunków znajdują się studia jednolite, licencjackie lub inżynierskie. Dopiero po uzyskaniu tytułu licencjata lub inżyniera można myśleć o studiach magisterskich. Co więc wybrać: licencjata czy inżyniera?
Inżynier nie tylko na politechnice
Studia inżynierskie trwają zwykle 3,5 roku i są związane z naukami ścisłymi. Matematyka, fizyka, chemia — to właśnie te przedmioty najczęściej przewijają się przez niemal cały cykl studiów. Co ciekawe, od kilku lat kierunki inżynierskie można studiować nie tylko na politechnice, ale również na uczelniach prywatnych. Niestety, nie są to studia dla każdego. Może je podjąć jedynie osoba, której nauki ścisłe nie sprawiają większego problemu, a co więcej są one żywo zainteresowane pogłębianiem wiedzy.
Na tych studiach nie wystarczy zaliczyć matematyki — ona będzie się przewijać niemal cały czas w takiej czy innej formie. Dlatego też przed podjęciem studiów inżynierskich warto zapoznać się dokładnie z ich programem. Studia uzupełniające magisterskie trwają 1,5 roku.
Licencjat — wiele do wyboru
Tytuł licencjata można uzyskać po bardzo wielu kierunkach. Nauki społeczne, finansowe, filologiczne, a nawet medyczne — to właśnie po studiach w ich obszarze otrzymamy tytuł licencjata. Nadają go zarówno uczelnie publiczne, jak i prywatne. Same studia trwają nieco krócej, niż studia inżynierskie, bo jedynie 3 lata. Zwykle, aby ukończyć licencjat, konieczne jest napisanie pracy dyplomowej, rzadziej zaś zdanie egzaminu zawodowego.
Studia licencjackie mają taką zaletę, że przyszli studenci mogą wybierać wśród wielu różnorodnych kierunków. Zdecydowanym ich minusem jest jednak fakt, iż sam tytuł licencjata niewiele znaczy. Po tych studiach warto więc udać się na uzupełniające studia magisterskie, które trwają zwykle 2 lata. Licencjat to stosunkowo nowy tytuł — został wprowadzony na mocy systemu bolońskiego.
Co wybrać?
Pozostaje pytanie, co jakie studia powinni zdecydować się maturzyści i osoby chcące uzyskać wykształcenie wyższe? Otóż na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę swoje indywidualne potrzeby oraz możliwości. Jeśli nie interesuje nas matematyka, fizyka ani chemia, lepiej nie wybierać studiów inżynierskich. Jeżeli jednak czujemy się mocni w naukach ścisłych, to tytuł inżyniera z pewnością otworzy nam wiele drzwi do dalszej kariery.
Wybór warto jednak przemyśleć dokładnie, ponieważ aby uzyskać jakikolwiek tytuł, musimy przejść przez pełny cykl studiów, który trwa 3 lub nawet 3,5 roku (na niektórych uczelniach studia inżynierskie mogą trwać nawet 4 lata). Licencjat również może dać nam możliwość otrzymania ciekawej i dobrze płatnej pracy.
Co istotne, zarówno studia licencjackie, jak i inżynierskie, w obecnym stanie prawnym dają absolwentowi wykształcenie wyższe. Nie trzeba kończyć studiów uzupełniających, aby móc się nim pochwalić.
Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z ssw-sopot.pl