Każdą osobę, która może być zakażona koronawirusem, można zatrzymać i poddać kwarantannie. Pozwalają na to obowiązujące przepisy ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Mimo to prezydent Andrzej Duda apeluje o podjęcie dodatkowych działań legislacyjnych w celu ochrony przed zagrożeniem.
„Chciałbym, aby zostały podjęte dodatkowe działania legislacyjne, ponieważ jest konieczność dokonania zmian w przepisach, które ułatwią ewentualną walkę z koronawirusem” – powiedział prezydent na środowym briefingu prasowym po spotkaniu m.in. z premierem, ministrem zdrowia i głównym inspektorem sanitarnym. O wprowadzenie zmian w prawie apelują też posłowie opozycji.
Jak podaje Prawo.pl. posłowie Koalicji Obywatelskiej chcą rozszerzenia listy chorób, w których przypadku stosuje się obowiązkową hospitalizację lub kwarantannę, właśnie o koronawirusa (Covid-19). Obecnie na tej liście są m.in. gorączki krwotoczne, cholera, gruźlica. Nowela, której projekt znalazł się w Sejmie, zakłada też, że obowiązkowej kwarantannie poddane będą także osoby zdrowe, które miały styczność z zarażonym. Projekt ten nie został jednak jeszcze skierowany do prac legislacyjnych.
Brak koronawirusa na liście chorób nie oznacza jednak, że osoby zakażonej lub takiej, która miała kontakt z osobami zakażonymi, nie można poddać kwarantannie albo hospitalizacji. Jak wyjaśnia dr hab. Grzegorz Gudzbeler z Uniwersytetu Warszawskiego, podstawą do takiego działania jest art. 35 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.
Podobnego zdania jest dr Tomasz Miłkowski, były komendant Służby Ochrony Państwa. Podkreśla on, że w sensie formalnym podstawą, by bez zmiany w przepisach podjąć działania wobec osób chorych lub takich, w których wypadku takie podejrzenie jest oczywiste, są art. 34 i 35 wspomnianej ustawy.