Czy potrzebujesz wypolerować powierzchnię płaską lub zakrzywioną? Wykorzystaj do tego roboty polerujące. Dzięki powtarzalnemu ruchowi oraz dokładnej kontroli kąta i siły nacisku wypolerują powierzchnię precyzyjnie. Jak działają roboty polerujące? Jakie funkcje ma urządzenie? Jakie zalety ma korzystanie z urządzenia? O tym dowiesz się poniżej.
Czym jest robot polerujący?
Robot do polerowania jest urządzeniem sterowanym. Zawiera narzędzia, które pozwalają na precyzyjne polerowanie wyznaczoną wcześniej ścieżką. Podczas jego pracy możliwe jest kontrolowanie siły, jak i momentu nacisku.
Doskonale nadaje się do polerowania rozmaitych powierzchni m.in. dowolnych obiektów, płaszczyzn kolistych, sześciennych oraz o nierównomiernych kształtach. Zaletą sprzętu dostępnego na rynku jest to, że w prosty oraz szybki sposób zaprogramujesz go bez żadnego problemu. Robot do polerowania ma różne tryby siły, które dzielą się na: prosty, ramę, punkt oraz punkt i ruch.
Tryb prosty pozwala na wywieranie siły wzdłuż osi z wybranego układu współrzędnych. Rama ma trzy składowe siły i trzy momenty siły. Tryb punkt umożliwia skierowanie siły w kierunku wybranego punktu. Ruch jest trybem, który nadaje się do wykorzystania, gdy ścieżka ruchu jest skomplikowana. Każdy z typów trybów możesz dowolnie ustawiać i dostosować do swoich potrzeb.
Jakie funkcje zawiera robot polerujący?
Roboty polerujące zawierają: skrzynkę sterowniczą, funkcje bezpieczeństwa. Mają również wbudowany czujnik siły w kołnierzu robota. To sprawia, że odczyty wartości siły są precyzyjne i dokładne. Dzięki temu ruchy robota nie powodują tak wielu uszkodzeń. Robot do polerowania pozwala również użytkownikom na automatyczne obliczanie środka ciężkości oraz ciężaru elementów zamontowanych na kołnierzu.
Ma także usprawnione działanie trybu siły. Jest zdecydowanie bardziej przewidywalny, bezproblemowy oraz intuicyjny. Urządzenia należą do wydajnych, dlatego że mogą pracować z taką samą dokładnością przez całą dobę przez siedem dni w tygodniu. Tryb siły pozwala również na wyszukiwanie przedmiotów i ich dopasowywanie.
Jakie zalety ma korzystanie z robota polerującego?
Praca robotami polerującymi ma wiele korzyści. Gwarantują one stałą siłę nacisku i polerowanie po określonej ścieżce. Dzięki temu pracownicy nie muszą przejmować się tym, że w trakcie polerowania popełnią błąd. Skróceniu ulega również czas procesu polerowania. Urządzenia są bezpieczne ze względu na to, że mają opatentowaną technologię minimalizującą siłę, a w szczególności ryzyko obrażeń, które mogą powstać podczas pracy.
Roboty polerujące są niezwykle funkcjonalnymi urządzenia, dlatego oprócz funkcji polerowania, radzą sobie także z innymi czynnościami: pakowanie i układaniem na paletach, montowaniem rozmaitych elementów, spawaniem, lutowaniem i zgrzewaniem, klejeniem oraz dozowaniem, wkręcaniem śrub, obsługą maszyn, jak i podnoszeniem oraz umieszczaniem elementów. Dzięki temu roboty polerujące mogą zostać wykorzystane w przemyśle motoryzacyjnym oraz podczas produkowania mebli, jak i obróbki.