Choć niektórzy uważają, że jesień nie jest dobrym momentem na wychodzenie z domu, jednak we Wrocławiu o każdej porze roku spacer dostarczy wielu miłych wrażeń. Szczególnie jeśli odpowiednio wybierzemy na to miejsce. A takich w mieście nie brakuje. Które jednak najlepiej prezentują się jesienią i zimą? Oto Wrocław jesienią i miejsce, które warto zobaczyć.
Wrocławskie parki zapraszają
Liście w kolorach żółci, brązu i czerwieni to z pewnością jeden a najbardziej charakterystycznych atrybutów polskiej jesieni. A te w pełnej krasie można podziwiać w jednym z wielu wrocławskich parków. Najlepiej wybrać taki, w którym jest wiele różnorodnych gatunków drzew liściastych. We Wrocławiu, jest kilka takich miejsc do wyboru.
W samym centrum jest na przykład Park Staromiejski, usytuowany przy Teatrze Lalek, tuż przy jednej z głównych ulic miasta, ul. Świdnickiej, zaś przy placu Dominikańskim swoimi barwami zachwyca Park Słowackiego. Są to dość nieduże założenia o pięknym i starym drzewostanie. Oddalając się nieco od centrum, można wybrać się do Parku Zachodniego, Grabiszyńskiego i oczywiście Szczytnickiego.
Dęby, kasztanowce, klony, topole i liczne nasadzone krzewy ozdobne mienią się różnorodnymi barwami, zmieniając te miejsca w magiczne krainy. Jest to idealne miejsce na jesienny spacer z dziećmi, podczas którego będą mogły nazbierać liści, kasztanów i żołędzi. By wieczorem zrobić z nich jesienne ludki.
Pergola przy Hali stulecia
Nie tylko w parkach można podziwiać uroki jesieni. Wrocławska pergola z pewnością wielu zachwyci swoim jesiennym wyglądem. Stanowi element założenia powstałego na początku XX wieku z okazji Wystawy Światowej. W tym czasie powstała właśnie Hala Stulecia, zaprojektowana przez Hansa Berga oraz otaczarce ją założenia. Pergola usytuowana przy centrum kongresowym zamyka zielony teren z multimedialną fontanną. Ma kształt podkowy, duże betonowe kolumny, od góry zamknięte specjalną kratownicą przez lata obrosły bluszczem, który jesienią mieni się złocisto czerwonymi barwami.
Z Hali stulecia jest już zaś tylko kilka kroków do jednego z najstarszych parków Wrocławia. Tu również można podziwiać jesień w całej swej krasie. Kolorowe liście, żołędzie i kasztany na trawnikach i wiewiórki biegające w poszukiwaniu zapasów na zimę.
W poszukiwaniu wrocławskich krasnali
Spacer po Wrocławiu to świetny pomysł o każdej porze roku. A jeśli do tego zaczniemy poszukiwać krasnali, które ukrywają się na różnych uliczkach i zaułkach, to z pewnością będzie przy tym wiele zabawy dla dzieci i dorosłych.
Wrocławskie krasnale zna każdy mieszkaniec i turysta, który choć raz był w tym mieście. Jest ich obecnie ponad 300 i znajdują się w różnych punktach miasta, typowo turystycznych, ale nie tylko. By ułatwić sobie poszukiwania, warto na początek zakupić specjalną mapę, na której zaznaczony i wymieniony jest z imienia każdy krasnal mieszkający we Wrocławiu. Kilka znajdziemy przy Dworcu Głównym, np. Dworcową strażniczkę i kilka krasnali podróżników z walizkami. Na Rynku znajdują się między innymi Halabardnik, Turysta, Gołębik, a przy samym Starym Ratuszu W-Skers, Ślepak i Głuchoniemy, symbolizujące otwarcie miasta również na osoby z niepełnosprawnościami.
Oczywiście znalezienie ich wszystkim podczas jednego spaceru nie jest raczej możliwe, ale zawsze warto spróbować.
Afrykarium – gorące klimaty jesienią
Co jednak zrobić, kiedy pogoda nie dopisuje? Jest zimno, mokro i pada? Na to również jest we Wrocławiu rozwiązanie. Zmień klimat na egzotyczny wybierając się do Wrocławskiego Afrykarium.
W tym niezwykłym obiekcie zoologicznym prezentowane są gatunki zwierząt wodnych oraz lądowych pochodzących z różnych rejonów Afryki. Można tam podziwiać faunę raf koralowych Morza Czerwonego oraz rekini, płaszczki oraz inne gatunki ryb kanału Mozambickiego. Afrykę wschodnią reprezentują między innymi hipopotami, mrówniki, czy golce, a na Wybrzeżu Szkieletów można podziwiać kotiki oraz pingwiny przylądkowe. Dzięki doskonale zaaranżowanym wnętrzom i wybiegom można przez chwilę poczuć się jak w prawdziwej Afrykańskiej dżungli.