Chcesz zmodernizować swoją obecną instalację elektryczną w domu lub mieszkaniu? Zaplanowanie zakresu prac to połowa sukcesu. Poza tym wiele z nich możesz wykonać samodzielnie. Przeczytaj, co uwzględnić podczas planowania modernizacji i jak ją przeprowadzić!
Po 1 – określ rodzaj obecnej instalacji
W pierwszym kroku modernizacja instalacji elektrycznej polega na poznaniu standardu jej wykonania. Kilkadziesiąt lat temu przewody w obwodach były dwużyłowe z rdzeniami aluminiowymi. Aby dowiedzieć się, czy w Twoim domu jest taka instalacja, najprościej otworzyć rozdzielnicę prądową. Srebrzące się aluminium bardzo łatwo odróżnisz od połyskujących przewodów miedzianych. Żyły aluminiowe nie spełniają obecnych standardów jakościowych – są łamliwe, utleniają się szybko i mogą powodować zjawisko płynięcia żyły (grozi wzrostem temperatury styku i w konsekwencji pożarem).
Po 2 – ustal, co zrobić ze starą instalacją
Masz dwie opcje w kontekście przestarzałych przewodów elektrycznych. Możesz je wyrwać ze ścian i się ich pozbyć lub jedynie odłączyć od nich zasilanie i pozostawić je w ścianach. Zwolenników jednej i drugiej metody nie brakuje. Pewne jest to, że będzie trzeba zaopatrzyć się w nowe przewody do obwodów w instalacji. Hurtownia elektryczna zapewnia takie wyposażenie zarówno Klientom prywatnym jak i przedsiębiorcom. Zostawiając w ścianach dawne przewody, oszczędzasz sobie pracy. Nową instalację możesz poprowadzić natynkowo w osłonach lub całkowicie na wierzchu, co jeszcze bardziej podkreśli surowość wnętrza (jeśli na tym Ci zależy).
Po 3 – zaplanuj rozmieszczenie gniazdek i włączników
To w zasadzie jeden z głównych czynników, które mobilizują do modernizacji instalacji elektrycznej. Dawniej nikt nie spodziewał się, że w domach będzie aż tyle odbiorników prądu. Dlatego teraz konieczne jest zwiększenie obwodów i gniazdek, aby używać energii zgodnie z zasadami bezpieczeństwa (wyklucza się w ten sposób nadmierną ilość przedłużaczy do urządzeń wysokoenergetycznych). Dobrze jest trzymać się zasady, by każdy sprzęt o wysokim poborze energii posiadał swój własny obwód. Może to być:
- bojler;
- przepływowy ogrzewacz wody;
- piekarnik;
- płyta indukcyjna;
- grzejnik elektryczny.
Po 4 – pozbądź się starej rozdzielnicy prądowej
Stosowane dawniej bezpieczniki topikowe odchodzą w zapomnienie. Jednak nadal w wielu domach można je znaleźć. Dlatego dobrą opcją jest pozbycie się tych starych zabezpieczeń na rzecz nowych bezpieczników nadprądowych i różnicowoprądowych. Dzięki temu zapewniasz sobie i domownikom zwiększone bezpieczeństwo podczas korzystania z urządzeń elektrycznych.
Po 5 – konsultacja z elektrykiem
Wiele prac związanych z modernizacją instalacji elektrycznej możesz wykonać samodzielnie. Jednak poprowadzenie przewodów, obsadzenie rozdzielnicy, wykonanie połączeń i instalacja zabezpieczeń wymagają posiadania specjalistycznych uprawnień. Dlatego przed planowanym rozpoczęciem prac porozmawiaj z elektrykiem, które zadania możesz zrealizować samodzielnie, a do których zatrudnić fachowca.
Pamiętaj też, by zawsze wybierać produkty elektryczne sprawdzonych producentów.
Źródło: sklep.elus.pl
Czytaj też:
> Osuszanie budynków po zalaniu i z wilgoci