Nieodzownym elementem w wielu zawodach jest odpowiednio dobrany strój roboczy. Jednym z ważniejszych jego elementów jest obuwie robocze. Ma ono na celu przede wszystkim zapewnić użytkującemu go pracownikowi odpowiedni stopień ochrony przed szkodliwymi czynnikami. Oprócz tego kluczową sprawą jest też wygoda, gdyż w obuwiu takim spędza się większą część dnia. Na co zatem zwrócić uwagę wybierając obuwie robocze?
Dopasowanie do warunków pracy
Pierwszą z najważniejszych rzeczy, na jakie należy zwrócić uwagę, kupując obuwie robocze, jest jego przeznaczenie. Z obuwia takiego korzystają zarówno osoby pracujące na budowie, jak i przedstawiciele zawodów medycznych. Specyfikacja roboczego obuwia w obu przypadkach będzie jednak zupełnie inna. Przed podjęciem decyzji trzeba więc zastanowić się, do jakich warunków musi być dostosowane obuwie. Czy powinno w pełni zakrywać stopę, czy ma mieć antypoślizgową podeszwę, a może powinno charakteryzować się wzmocnionymi czubami?
W przypadku budowlańców i w innych zawodach, w których stopy narażane są na urazy mechaniczne, konieczne będzie zwrócenie szczególnej uwagi na wzmocnienia i solidną podeszwę. Obuwie dla medyków musi być antypoślizgowe i wygodne. W takim wypadku sprawdzą się chodaki, czy sandały. Jeszcze inne obuwie wybiorą przedstawiciele zawodów, którzy pracują w mokrym środowisku, gdzie najważniejsza będzie nieprzemakalność. Oprócz dopasowania do warunków pracy musimy zwracać uwagę na odpowiednie certyfikaty, które świadczą o tym, że obuwie zapewnia nam bezpieczeństwo.
Dobrej jakości materiał
Kolejną ważną rzeczą jest zwrócenie uwagi na jakość i rodzaj materiałów, z którego zrobione jest obuwie. Inny rodzaj materiałów sprawdzi się w przypadku, gdy obuwie ma za zadanie zapewniać przede wszystkim komfortową przewiewność, a inny, gdy najważniejsze jest zabezpieczenie przed urazem mechanicznym. W każdym jednak przypadku buty muszą zapewnić stopie możliwość oddychania. Właściwe odprowadzanie wilgoci to podstawa, gdy pracownik musi spędzić w butach kilka lub kilkanaście godzin dziennie. Jeżeli prace wykonywane są przede wszystkim na zewnątrz, w grę wchodzi jeszcze sezonowość. W lecie buty muszą być przewiewne, a w zimie dodatkowo zapewniać komfortowe ciepło i nie dopuścić do odmrożenia stopy.
Solidna podeszwa
Niezależnie od rodzaju pracy, jaki wykonywany jest w konkretnym przypadku, ważną rzeczą jest solidna podeszwa. Musi ona nie tylko być bezpieczna i nie dopuszczać do poślizgów, ale także być na tyle elastyczna, by amortyzować stopę. Warto kolejny raz podkreślić, że cechy te są niezbędne w przypadku butów, w których spędza się większą część dnia. Materiałem często wykorzystywanym do jej produkcji jest poliuretan lub jego mieszanka z nitrylem. Zastosowanie tych surowców gwarantuje odporność na temperatury oraz różnego rodzaju chemikalia.
Odpowiedni rozmiar
Na koniec rzecz kluczowa, czyli odpowiednio dobrany rozmiar. Obuwie musi charakteryzować się idealną stabilizacją, dlatego nie może być luźne w piętach. Po drugie nie może w żaden sposób powodować ucisku w palcach. Najlepiej jest zostawić z przodu buta pół centymetra luzu. Jeżeli buty wykorzystywane są w bardzo niskich temperaturach, luz ten może się zwiększyć ze względu na konieczność noszenia grubszej skarpety. Ważne jest, by przed zakupem można było buty przymierzyć. Wyeliminuje to konieczność wymiany w razie, gdyby rozmiarówka odbiegała od standardowej.