W sklepach dostępnych jest wiele różnych rodzajów blatów kuchennych. Najpopularniejsze są trzy rodzaje– laminowane, obłogowane oraz drewniane. Dziś kilka słów o ich zaletach i wadach, które warto wziąć pod uwagę decydując się na zakup.
Materiały
Każdy rodzaj blatu wykonany jest nieco inną techniką. Blaty laminowane zbudowane są z płyty wiórowej, która następnie jest pokrywana laminatem. Odporność i trwałość blatu jest w dużej mierze uzależniona od jakości laminatu, który został wykorzystany podczas jego produkcji. Blaty obłogowane także zbudowane są z płyty wiórowej, która następnie jest pokrywana cienką 2-3 mm okleiną drewnianą. Oklejona w ten sposób płyta swoim wyglądem przypomina naturalne drewno i zyskuje jego właściwości. Blaty drewniane wykonane są z naturalnego drewna. Można spotkać blaty, do produkcji których wykorzystuje się jednolity fragment drewna. Tego typu blaty są rzadko spotykane i drogie, ponieważ pozyskanie pnia drewna bez skaz o przekroju ponad 60 cm nie jest łatwe. Większość drewnianych blatów jest klejonych i składa się z niewielkich płytek – lamelek. Po ich połączeniu powstaje jednolita płyta wykorzystywana do produkcji blatów.
Wygląd
Blaty drewniane oraz obłogowane wyglądają bardzo podobnie. Mają kolor i strukturę naturalnego drewna. Na życzenie klienta mogą być również przebarwiane np. za pomocą bejcy, która sprawia, że blat zyskuje ciemniejsze i głębsze kolory, lub farby – zmieniającej zupełnie kolorystykę drewna. Blaty laminowane dają nieograniczone możliwości jeśli chodzi o ich wygląd. W sklepach dostępne są blaty imitujące swoim wyglądem drewno czy kamień. Można też kupić blaty w jednolitym kolorze lub ozdobione różnymi wzorami.
Funkcjonalność
Wszystkie blaty niezależnie od materiału z jakiego zostały wykonane muszą być funkcjonalne. Ważne jest aby były łatwe do utrzymania w czystości i wygodne codziennym użytkowaniu.
Trwałość i renowacja
Bardzo trudno jest określić na jak długo może nam wystarczyć zakupiony blat. Jego trwałość uzależniona jest w dużej mierze od wykorzystywania. Jednakże niezależnie od intensywności wykorzystywania blatów z biegiem czasu ulegają one zniszczeniu. Blaty laminowane nie nadają się zupełnie do renowacji. W przypadku blatów obłogowanych można delikatnie zeszlifować wierzchnią warstwę lakieru, a następnie nałożyć nowy. Warto jednak pamiętać, że w przypadku blatów obłogowanych zeszlifować blat można tylko raz i bardzo delikatnie, aby go nie uszkodzi. Najtrwalsze blaty wykonane są z naturalnego drewna. Ich ogromną zaletą jest możliwość wielokrotnego szlifowania i lakierowania, dzięki czemu blat wielokrotne można odnawiać.
Autor artykułu Artykuł został przygotowany przez Gepetto stolarnię specjalizującą się w produkcji paneli ściennych i blatów drewnianych