Otacza nas każdego dnia i w wielu sferach życia, a bez niego trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie we współczesnym świecie. Mowa oczywiście o języku angielskim, który stał się uniwersalnym sposobem komunikacji wielu nacji na świecie, zwłaszcza mieszkających na północnej półkuli. Właśnie z tego względu nauka języka angielskiego od lat 90. jest standardem również w polskich szkołach, choć skuteczność takiego nauczania pozostawia sporo do życzenia. W związku z tym wielu z nas dokształca się językowo na własną rękę – jak robić to skutecznie?
Włączaj język angielskiego do swojej codzienności
To zadanie stosunkowo proste, ponieważ kontakt z angielskim miewamy w zasadzie każdego dnia. W tym zakresie dominują dobra kultury, czyli muzyka, filmy lub seriale, które oglądamy dla rozrywki. Już sam kontakt z językiem mówionym, często potocznym, jest nieoceniony w procesie nauki, ponieważ ułatwia posługiwanie się nim na co dzień. Warto jednak korzystać z tych możliwości bardziej świadomie, z naciskiem na naukę fraz i słówek. Służy temu korzystanie z napisów w języku polskim, ale też w angielskim, które umożliwiają wyłapanie wszystkich słów, jakie padły na ekranie. Oglądając produkcje, w których aktorzy posługują się slangiem lub mówią z bardzo mocnym akcentem, możemy mieć problem ze zrozumieniem treści rozmowy. Tłumaczenie podpowie, o czym mowa, ale bez znajomości słów nie ma mowy o przyswojeniu nowej wiedzy. Kopalnią inspiracji językowych jest YouTube, dzięki któremu możesz połączyć przyjemne z pożytecznym i wybierać kanały prowadzone po angielsku o tematyce, która Cię interesuje. Okazją do zapoznania się z językiem obcym na co dzień może być też zmiana języka interfejsu w telefonie czy komputerze na angielski. To samo zrobić można w serwisach społecznościowych, z których również korzystamy przynajmniej kilka razy dziennie.
Elementem codzienności jest też czytanie lub słuchanie informacji z bieżącego życia społeczno-politycznego, nie tylko w Polsce, ale też na świecie. Wykorzystaj tę okazję, żeby poszerzyć wiedzę na temat wydarzeń w kraju anglojęzycznym zaglądając na strony tamtejszych mediów lub oglądając lokalne serwisy informacyjne. W ten sposób nie tylko szlifujesz język, ale przy okazji dowiadujesz się więcej na temat nieznanego Ci kraju. Jeśli naukę języka łączysz z planami wyjazdowymi, skup się na serwisach z danego kraju, co pozwoli Ci poznać nie tylko język jego mieszkańców, ale lokalny kontekst społeczno-polityczny czy kulturowy. Jego znajomość bywa nieoceniona w kontaktach z lokalną społecznością, której przedstawiciele z pewnością będą pod wrażeniem Twojej wiedzy. Przy okazji unikniesz wpadek lub niezręczności wynikających z nieznajomości lokalnych kontekstów.
Wybierz czytnik zamiast książki
A gdy o czytaniu mowa, dobrym sposobem na utrwalenie poszerzenie języka jest oczywiście czytanie książek po angielsku. Znajdziesz w nich nie tylko przykłady dialogów, ale też opisy konkretnych miejsc, zdarzeń lub stanów emocjonalnych, które rzadko bywają przedmiotem standardowej nauki. Oczywiście, czytanie w języku innym niż własny wymaga także korzystania ze słownika i właśnie dlatego warto przerzucić się z książek papierowych na elektroniczne. Czytniki e-booków mają wbudowany słownik, który uruchamia się po kliknięciu w nieznane nam słowo. Definicja, która się pojawi, jest podana w języku danej książki. W niektórych czytnikach można także odsłuchać wymowę słowa lub wyrażenia bądź sporządzać bieżące notatki zawierające słowa i wyrażenia, które są dla nas nowe. Warto wziąć to pod uwagę przy zakupie własnego czytnika i wykorzystać go jako praktyczną pomoc naukową przy nauce języka angielskiego.
Korzystaj ze słownika jednojęzycznego
Trudno wyobrazić sobie naukę jakiegokolwiek języka bez słownika czy translatora. Intuicyjnie sięgamy jednak po słownik angielsko-polski lub polsko-angielski, który zawiera tłumaczenia. Sęk w tym, że część fraz w języku angielskim jest nieprzetłumaczalna i nie ma jednoznacznego odpowiednika w języku polskim, lub też ma ich wiele, a właściwe zastosowanie zależy od kontekstu. W tej sytuacji z pomocą przychodzi słownik jednojęzyczny, czyli mówiąc prościej, angielsko-angielski. Zawiera ona anglojęzyczne definicje słów i wyrażeń, co pozwala lepiej zrozumieć, czego dokładnie dotyczą i w jakich sytuacjach je stosować. Taki słownik przydaje się właśnie w przypadku słów lub wyrażeń niejednoznacznych, które mogą budzić wątpliwości co do ich znaczenia lub zastosowania, ponieważ nie występują w języku polskim.
Wybierz właściwy kurs
Wspomniane rady, połączone z uzupełnianiem wiedzy na własną rękę, dotyczą nauki indywidualnej. Jeśli wolisz skorzystać z kursu, zastanów się, czego od niego oczekujesz. Wiele osób, również przez wzgląd na złe doświadczenia z lat szkolnych, nie przepada za tradycyjnymi kursami w grupach, z odpytywaniem, sprawdzianami i nauczycielem. Odpowiedzią na te bolączki są kursy online, podczas których uczysz się indywidualnie, ale metodami opracowanymi przez ekspertów. Dobrym przykładem jest kurs Metodą Aktywnego Mówienia, który stawia na szlifowanie umiejętności praktycznego posługiwania się językiem angielskim. Kurs składa się z krótkich, 20-minutowych nagrań dźwiękowych, które przede wszystkim mobilizują do mówienia po angielsku.
Kursy online pozwalają uczyć się we własnym tempie i w dogodnych dla siebie godzinach oraz pozwalają zniwelować stres związany z koniecznością pracy w grupie obcych nam osób. Pewność siebie związana z posługiwaniem się językiem angielskim buduje się wraz z poszerzaniem swoich umiejętności. Gdy zaczniesz mówić swobodnie, a z czasem również myśleć w obcym języku, stres zniknie, a posługiwanie się angielskim w praktyce przyjdzie Ci z łatwością.
Więcej na temat kursów Metodą Aktywnego Mówienia znajdziesz na https://szybkanauka.pro/.