Sterylizacja butelek dla noworodków, niemowląt i małych dzieci jest niezwykle ważną czynnością, o której nie mogą zapominać rodzice. Niedokładnie umyte i niewysterylizowane butelki mogą stać się siedliskiem chorobotwórczych drobnoustrojów, które wywołają kolki, biegunki, pleśniawki czy gorączkę u dzieci. Prawidłowa sterylizacja butelek wcale nie jest trudna — wystarczy się jej nauczyć.
Gotowanie we wrzątku
Najtańszym i najpopularniejszym sposobem na sterylizację butelek i smoczków jest ich kąpiel we wrzątku. Wystarczy włożyć butelkę do wody i gotować ją przez kolejne 5 minut. Ten sposób sterylizacji znały już nasze babcie i co ważne, nie trzeba do niego żadnych specjalnych akcesoriów. Sterylizacja butelek jest zalecana do wykonywania po kilku karmieniach, nie trzeba jej wykonywać każdego dnia.
Na bieżąco należy myć butelkę specjalnym detergentem i gorącą wodą oraz przeparzać wrzątkiem. Jest to szczególnie ważne w pierwszych miesiącach życia dziecka, które jeszcze nie ma wykształconego systemu odporności. Minusem sterylizacji we wrzątku jest długość całego procesu gotowania i ostudzania butelek.
Sterylizacja parą
Sterylizować butelki dla dzieci można również gorącą parą wodną. Wykorzystuje się w tym celu sterylizatory elektryczne, do których należy wlać odpowiednią ilość wody, która jest automatycznie podgrzewana i następnie zamieniana w parę. Na rynku są dostępne sterylizatory o różnej pojemności, w których na raz można sterylizować jedną lub więcej butelek oraz smoczki.
Proces wyjaławiania butelek trwa kilkanaście minut i do momentu otwarcia pokrywy sterylizatora, są one sterylne w jego wnętrzu. Niektóre urządzenia po zakończeniu procesu wyjaławiania ostudzają butelki, które można bezpiecznie wyjąć — jeśli sterylizatory nie mają takiej funkcji, należy uważać, by nie poparzyć się przy otwarciu urządzenia.
Sterylizacja w mikrofalówce
Alternatywą dla gotowania butelek w wodzie i sterylizacji parą jest wyjaławianie z wykorzystaniem kuchenki mikrofalowej. Sterylizacja butelek i smoczków odbywa się poprzez włożenie ich do kuchenki mikrofalowej i podgrzewanie przez około 1,5 minuty. Obecnie butelki i smoczki nie zawierają BPA, dlatego też możliwa jest ich sterylizacja w ten sposób.
Można również umieścić poszczególne elementy w specjalnych woreczkach do wyjaławiania, do których wlewa się wodę. Woreczki należy szczelnie zamknąć i następnie uruchomić mikrofalówkę. Minusem tej metody jest możliwość poparzenia się podczas wyciągania wyjałowionych akcesoriów, dlatego należy robić to z zachowaniem zasad ostrożności.
Wyparzane w zmywarce
Wszystkie butelki można myć w zmywarkach i jeśli posiadają one opcję wyparzania, nie trzeba dokonywać ponownej sterylizacji. Przed umieszczeniem butelek w zmywarce, należy je jednak wstępnie wyczyścić np. z mleka. Niektóre zmywarki umożliwiają wykonanie samej sterylizacji, co jest ogromnym ułatwieniem dla rodziców. Po wyparzeniu, smoczki i butelki powinno się umieścić w szczelnym pojemniku, w którym nie będą one mieć styczności z mikrobami chorobotwórczymi.