Na problemy ze wzwodem cierpi coraz więcej mężczyzn. Można to wiązać z zanieczyszczeniem środowiska, niezdrowym trybem życia oraz wszechobecnym stresem. Termin „zaburzenia erekcji” dotyczy trudności w uzyskaniu i utrzymaniu wzwodu, a w rezultacie też utrudnione osiąganie orgazmu. Według lekarzy, na dysfunkcje seksualne cierpi ponad połowa panów pomiędzy 40 a 70 rokiem życia. Jakie są przyczyny schorzenia i czy możliwe jest całkowite wyleczenie?
Zaburzenia erekcji diagnozuje się wtedy, gdy co najmniej 25% prób odbycia stosunku kończy się niepowodzeniem. Z kolei według Światowej Organizacji Zdrowia o schorzeniu możemy mówić zawsze, gdy mężczyzna cierpi na stałą lub nawracającą trudność w osiągnieciu lub utrzymaniu wzwodu podczas stosunku seksualnego. Dla starszych mężczyzn erekcja często jest trudniejsza do osiągnięcia, a częstotliwość zbliżeń spada, jednak jest to zjawisko całkowicie naturalne i nie powoduje zaburzeń życia seksualnego.
Kto ma kłopoty z erekcją
Kłopoty z erekcją są powszechne wśród mężczyzn w Polsce. Szacuje się, że cierpi na nie kilka milionów panów, a tylko niewielka część z nich zgłasza się po poradę do lekarza. Mężczyźni wstydzą się rozmawiać o problemie, często wmawiają sobie, że on nie istnieje. Opór przed konsultacją lekarską wydłuża czas trwania choroby i pogłębia problem. Nieleczone zaburzenia wzwodu mogą być źródłem wielu przykrych sytuacji, mogą też skończyć się depresją lub silną nerwicą.
Przyczyny zaburzeń wzwodu
Przyczyny kłopotów z erekcją mogą być fizyczne lub psychiczne. U większości chorych w młodym wieku, czynnik powodujący dysfunkcje seksualne ma podłoże psychogenne, z kolei u starszych panów – fizyczne. Przyczyny psychiczne mogą obejmować brak pewności siebie, złe relacje w związku, kompleksy, niską samoocenę, złe doświadczenia seksualne, depresję, fobie, nerwicę.
Czynniki fizyczne, wywołujące kłopoty ze wzwodem, są bardzo zróżnicowane i mogą obejmować wszelkie mechaniczne uszkodzenia członka. Zdarza się, że osiągnięcie erekcji staje się niemożliwe na skutek uszkodzenia nerwów odpowiedzialnych za erekcję, co może nastąpić na skutek przebytej choroby lub komplikacji po zabiegu. Częstymi przyczynami dysfunkcji seksualnych u mężczyzn są zaburzenia układu nerwowego i dokrewnego (np. niedobór testosteronu i nadmiar prolaktyny).
Również w przebiegu niektórych chorób sprawność seksualna może ulec obniżeniu. Zalicza się do nich miażdżycę, nadciśnienie, choroby układu krążenia, SM, mechaniczne urazy rdzenia kręgowego, niewzabureydolność nerek. Bardzo niekorzystnie na układ rozrodczy wpływa palenie papierosów, zażywanie narkotyków i picie alkoholu. Także leki diuretyczne, uspokajające i przecizaburewdepresyjne mogą spowodować problemy z erekcją. Przemijające zaburzenia wzwodu mogą występować także podczas przeziębienia i różnych infekcji przebiegających z ogólnym osłabieniem organizmu.
Leczenie zaburzeń wzwodu
Pierwszym krokiem do wyleczenia jest konsultacja lekarska. Specjalista przeprowadzi dokładny wywiad z pacjentem, zleci odpowiednie badania i wybierze najskuteczniejszą w danym przypadku terapię. W zaburzeniach powstałych w wyniku problemów w sferze psychicznej zaleca się psychoterapię, stosowanie technik relaksacyjnych, a w niektórych przypadkach konieczne jest leczenie farmakologiczne. Dysfunkcja, u której podłoża stoją czynniki fizyczne najczęściej wymagają leczenia wskazanymi lekami doustnymi. Można zastosować również fizykoterapię, zabiegi operacyjne lub iniekcje w penisa.
Skuteczność leczenia jest największa, jeśli pacjent zgłosi się do lekarza na krótko po wystąpieniu pierwszych objawów. Niestety, większość mężczyzn cierpiących na dysfunkcje seksualne w ogóle nie szuka pomocy u specjalisty.
Artykuł powstał przy współpracy z portalem bezerekcji.pl kompedium wiedzy na temat kłopotów seksualnych mężczyzn.