Dolomit ogrodniczy najczęstsze zastosowanie znajduje jako nawóz odkwaszający glebę, niemniej jednak ma znacznie więcej przeznaczeń, zarówno w rolnictwie ekologicznym jak i konwencjonalnym. Jest to nawóz naturalny pozyskiwany w procesie mielenia skał wapniowo – magnezowych, który przeznaczony jest dla roślin sadowniczych i ozdobnych oraz warzyw. Bywa on konieczny do zastosowania w ogrodzie niezależnie od poziomu zakwaszenia podłoża.
Dolomit dodatkowo posiada tę przewagę nad innymi nawozami wapniowymi, że zawiera w swoim składzie dodatkowo magnez, który posiada kluczowe właściwości potrzebne roślinom, zarówno warzywnym, jak i ozdobnym do prawidłowego wzrostu. Warto pamiętać, że brak magnezu w glebie uniemożliwia efektywną i optymalną produkcję roślinną. Stosowanie w nadmiarze fizjologicznie kwaśnych i skoncentrowanych sztucznych nawozów przy nieregularnym i skąpym nawożeniu obornikiem powoduje zbyt duże zakwaszenie gleby. Rozwój motoryzacji oraz przemysłu, których konsekwencją są coraz częściej spotykane kwaśne deszcze przyczyniają się do stopniowej degradacji podłoża. W takiej sytuacji nie wystarczy już samo stosowanie typowych nawozów wapniowych, lecz niezbędnym staje się stosowanie takich, które odkwaszają glebę i wspomagają uzupełnianie jej w mikroelementy.
Zastosowanie dolomitu w ogrodzie
Dolomit dzięki mieleniu występuje w formie sproszkowanej i używa się go poprzez wysiew. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie go jesienią zaraz po ostatnich zbiorach. Można także sięgnąć po niego na wiosnę, mniej więcej na trzy, cztery tygodnie przed przed siewem. Jego skład chemiczny, czyli mieszanka węglanu wapnia, węglanu magnezu i tlenku wapnia w zmiennych proporcjach sprawia, że działa stosunkowo szybko. Z tego powodu termin jesienny nie jest konieczny. Jeśli na tym samym obszarze ma zostać zastosowany obornik optymalnym rozwiązaniem jest zrobienie tego około trzech tygodni prędzej. Proszek rozprowadza przy pomocy siewnika bądź ręcznie, w zależności od preferencji. Następnie należy przekopać produkt na głębokość około dwudziestu centymetrów. Warto pamiętać, że dolomit można zastosować również przed orką. Wapno niezależnie od rodzaju stosuje się co dwa, trzy lata, by uzyskać optymalne pH gleby i ułatwić mu utrzymanie się na dłuższy czas. Aby zwalczyć niechciany mech często występujący na trawniku dolomitu używa się rokrocznie co jakiś czas. W takim wypadku nie jest koniecznym przekopywanie go, wystarczającym działaniem będzie wygrabienie z darni.
Zalety płynące ze stosowania dolomitu
Nawożenie wapnem dolomitowym posiada wiele zalet, znacznie więcej, niż można się spodziewać. Wiele osób kojarzy ten nawóz w głównej mierze jako sprzymierzeńca w odkwaszaniu gleby. Niemniej jednak dolomit ma także właściwości silnie polepszające strukturę podłoża. Dodatkowo efektywnie wzmacnia plonowanie i znacząco poprawia jakość warzyw sprawiając, że stają się smaczniejsze i posiadają więcej istotnych dla zdrowia właściwości odżywczych. Sporą zaletą wapna dolomitowego jest także podwyższanie odporności plonów na przemarzanie, zatem znajduje on zastosowanie jako dodatek do podłoża także pod rośliny ozdobne. Istnieją opinie, jakoby dolomit zmniejszał wnikanie metali ciężkich do roślin oraz degradacji podłoża pod wpływem takiego rodzaju metali i toksyn. Należy również wspomnieć o tym, że nawóz wapniowo – magnezowy wprowadza do gleby bardzo ważne mikroelementy takie jak: cynk, żelazo, bor, mangan, miedź, chrom czy molibden. Wpływają one na bardzo istotne funkcje w roślinie takie jak chociażby wytwarzanie: garbników, mikroorganizmów i enzymów potrzebnych roślinom czy regulowanie procesu asymilacji z glebą.
Autor artykułu Publikacja artykułu we współpracy z firmą Target – wiodącym producentem produktów do pielęgnacji ogrodu.