Istnieje wiele rodzajów drzew iglastych, w tym sosny, świerki i modrzewie. Te zimozielone drzewa są często wykorzystywane w ogrodach jako pojedyncze okazy lub czasem układane w żywopłoty. Ich gałęzie są często wykorzystywane do tworzenia skalniaków. Możesz zadać następujące pytania dotyczące iglaków. Jak należy je pielęgnować? Kiedy jest najlepszy czas na ich sadzenie? Do czego można je wykorzystać?
Kiedy sadzić iglaki – jesienią czy wiosną?
Wiosną, gdy przyroda budzi się do życia, rozpoczynają się prace w ogrodach przydomowych. Wtedy też sadzi się najwięcej nowych drzew i krzewów. Nie jest to jednak jedyna pora roku, w której można dokonywać nowych nasadzeń. Jesień to równie dobry czas na sadzenie. Dotyczy to również drzew iglastych. Jaki jest tego powód?
Prawda jest taka, że rośliny nie rozróżniają wiosny i jesieni. Reagują na warunki pogodowe i reagują na nie, rozpoczynając procesy wzrostu lub przechodząc w stan zawieszonego ożywienia. Dlatego, jeśli warunki pogodowe jesienią na to pozwalają, rośliny można sadzić bez obaw, że się nie uda.
Najważniejsze podczas sadzenia jest zapewnienie odpowiedniej wilgotności gleby, aby bryła korzeniowa nie wyschła w okresie zawieszenia aktywności, aż do nadejścia wiosny i ponownego uruchomienia procesów wzrostowych. Takie warunki można uzyskać stosując ściółkę z drewna lub przykrywając glebę suchymi liśćmi. Ponadto należy pamiętać, że w pierwszym roku po posadzeniu iglaki wymagają znacznie więcej zabiegów pielęgnacyjnych niż dojrzałe drzewa i krzewy.
Jak przygotować się do sadzenia iglaków na wiosnę?
Do wiosennych nasadzeń należy zacząć przygotowywać glebę pod roślinę nieco wcześniej. Najlepiej jest wykopać dołek do sadzenia jesienią lub zimą. W ten sposób pomożesz roślinie rosnąć szybciej i lepiej.
Wiosną sytuacja wygląda nieco inaczej. Po zasadzeniu roślina poświęca całą swoją energię życiową na ukorzenienie się. Nie jest w stanie wykorzystać tyle siły na wzrost lub obfite kwitnienie. W rezultacie prawdopodobnie będzie dobrze się rozwijać w ogrodzie, ale w pierwszym roku może nie rosnąć zbyt silnie.
Odpowiedź na pytanie, kiedy sadzić iglaki, zdaje się również potwierdzać stare porzekadło, często cytowane przez doświadczonych ogrodników, które brzmi: „jesienią każesz rosnąć, wiosną prosisz, żeby rosło”. Ma ono bardzo duże odzwierciedlenie w rzeczywistości.
Rodzaje iglaków
Iglaki to niezwykle wszechstronna grupa roślin. Można w niej znaleźć zarówno wysokie drzewa, mniejsze i większe krzewy, jak i zupełnie niewielkie gatunki płożące.
Ich pokrój może być bardzo zróżnicowany. Przewieszający się, pnący, kolumnowy, stożkowy czy kulisty – to tylko niektóre z form, w jakich występują iglaki. Dzięki temu można je wykorzystywać w bardzo dekoracyjnych aranżacjach rabatowych. Bardzo popularne są również iglaki szczepione.
Występują one w różnych odcieniach zieleni – od żółtego po srebrny i niebieskawy. Dzięki temu można je łączyć w bardzo ciekawe zestawienia kolorystyczne. Ponadto iglaki są zimozielone – ich igły zachowują kolor przez cały rok (wyjątkiem jest modrzew, który traci igły na zimę). Zaskakująca jest również różnorodność w wyglądzie igieł. Igły mogą być gęste lub pojedyncze, krótkie lub długie, sztywne lub lekko opadające.
Wiele odmian kwitnie o różnych porach roku na najróżniejsze kolory: od czerwonego, przez pomarańczowy i żółty, po biały i różowy. Niektóre gatunki podczas kwitnienia wydzielają nawet silny zapach (np. sosna Douglasa). Warto wspomnieć, że niektóre gatunki iglaste wytwarzają atrakcyjne owoce, które mogą być mięsiste lub pokryte łuskami czy skrzydełkami ochronnymi (np. sosna zwyczajna).
Jak pielęgnować iglaki?
Przycinanie jest najczęstszą formą pielęgnacji drzew iglastych i najlepiej przeprowadzać je późną zimą lub wczesną wiosną. Najlepszym sposobem przycinania drzew iglastych, niezależnie od tego, czy są to jałowce, cedry, cyprysy czy inne odmiany, jest przycinanie nowych przyrostów wychodzących z końcówek gałęzi. Ten rodzaj przycinania, zwany szczypaniem, sprzyja gęstemu rozgałęzieniu i pełnemu wzrostowi. Gałęzie należy usuwać za pomocą nożyc lub nożyczek, nie zostawiając przy tym króćców, które mogą stać się chore.
Dobrym sposobem na pielęgnację iglaków jest także nawożenie. Iglaki są ciężkoduchami i najlepiej radzą sobie, gdy wczesną wiosną są nawożone nawozem o wysokiej zawartości azotu. Należy użyć jednego funta nawozu na każde 100 stóp kwadratowych powierzchni ogrodu. Nawóz należy równomiernie rozsypać na powierzchni ogrodu i dobrze podlać. Nie należy używać zbyt dużej ilości nawozu, ponieważ może on spalić rośliny lub spowodować ich zbyt szybki wzrost i nadmierne obciążenie.
Ściółkowanie drzew iglastych to kolejny ważny krok w ich utrzymaniu, aby były zdrowe, rosły prawidłowo i pięknie wyglądały. Gruba warstwa organicznego materiału ściółkującego, takiego jak rozdrobniona kora lub mech torfowy, pomaga utrzymać poziom wilgoci wokół korzeni roślin iglastych.
Iglaki na tarasie
Iglaki dobrze sprawdzają się w donicach na tarasie lub balkonie. Przy wyborze odmiany należy zwrócić uwagę na to, aby rosła wolno i nie była zbyt duża. Pielęgnacja jest podobna jak w przypadku iglaków w ogrodzie.