Astry kojarzą nam się z tradycyjnym wiejskim ogrodem utrzymanym w naturalistycznym stylu. W powszechnej świadomości najczęściej funkcjonują jako kwiaty typowo jesienne, wprowadzające kolor na rabaty bylinowe po przekwitnięciu większości letnich kwiatów. Tymczasem wśród ich wielu odmian bez problemu możemy znaleźć także te cieszące oko latem, a nawet wiosną.
Uprawa astrów nie jest trudna. Często polecane są osobom, które nie mają jeszcze dużego doświadczenia w uprawie roślin. Jeśli chcesz wiedzieć, jak dbać o te piękne kwiaty, przeczytaj dalszą część artykułu.
Astry – charakterystyka gatunku
„Aster” wywodzi się od greckiego słowa oznaczające gwiazdę. Nawiązuje zarówno do wyglądu kwiatów, jak i mitologicznej historii, według której astry miały wyrosnąć z łez jednej z bogiń zasmuconej brakiem gwiazd na niebie.
Do astrów zalicza się aż kilkaset odmian. Dzięki temu jest to bardzo zróżnicowana grupa. Najpopularniejsze są te kwitnące jesienią, ale możemy spotkać także odmiany letnie czy wiosenne. Od odmiany uzależniony jest również rozmiar roślin. Ich wysokość może wahać się od kilkunastu centymetrów do nawet dwóch metrów. W polskich ogrodach najczęściej możemy spotkać astry krzaczaste, nowoangielskie oraz nowobelgijskie. Bez wątpienia jednak na uwagę zasługują także astry gładkie czy wrzosolistne.
Zdecydowana większość astrów to byliny, choć pojawiają się także zadarniające krzewinki. Ich liście najczęściej cechują się lancetowatym kształtem i porastają sztywne łodygi. Część zielona astrów pokryta jest zwykle krótkimi, szorstkimi włoskami. Wszystkie gatunki i odmiany łączy bez wątpienia kształt kwiatostanów. Nazywane są koszyczkami – ich zewnętrzną warstwę, mogącą przybierać różne kolory, nazywa się kwiatami języczkowymi, natomiast środkową kwiatami rurkowatymi.
Wymagania astrów
Niezależnie od gatunku, jaki ostatecznie wybierzemy, powinniśmy zapewnić astrom słoneczne stanowisko, które będzie sprzyjało obfitemu kwitnieniu. Ich preferencje względem podłoża są nieco bardziej zróżnicowane. Astry nowobelgijskie oraz nowoangielskie preferują glebę żyzną i przepuszczalną o umiarkowanej wilgotności. Inne gatunki, a szczególnie astry wrzosolistne bardzo dobrze czują się na podłożu mocno przepuszczalnym i bardziej suchym.
Sadzenie i wysiew astrów
Wybierając astry na ogrodowe rabaty, możemy zdecydować się na kupno gotowych sadzonek lub na wyhodowanie ich z nasion. W pierwszym przypadku powinniśmy zająć się tym wiosną lub jesienią, ponieważ naturalna wilgotność gleby sprzyja łatwiejszemu przyjmowaniu się roślin. Odległość, jaką musimy zachować między roślinami, jest uzależniona od ich docelowej wysokości. Odmiany wysokie zazwyczaj sadzi się co 80 cm, średnie co 50 cm, natomiast astrom niskim wystarczy, że od kolejnej sadzonki będzie je dzielić 20 cm.
Decydując się na uprawę z nasion, powinniśmy wysiać je do pojemnika już w lutym. Kiełkującym roślinom należy zapewnić warunki cieplarniane, ale jeśli nie mamy odpowiednich warunków, poradzą sobie także ustawione na parapecie. Już w połowie kwietnia możemy przystąpić do wysadzania ich do gruntu.
Jak pielęgnować astry?
Nawożenie astrów
W uprawie astrów najlepiej sprawdza się stosowanie organicznych nawozów jak kompost. Warto wmieszać go w glebę przed sadzeniem, zwracając uwagę, by korzenie sadzonki nie miały z nim bezpośredniego kontaktu, lub w mieszać w górną warstwę gleby na początku okresu wegetacyjnego jeszcze przed kwitnieniem. Wybierając nawozy dla astrów i planując ich podawanie, należy zwrócić uwagę, by nie dostarczyć roślinom zbyt dużo azotu, ponieważ będzie to skutkowało znacznie słabszym kwitnieniem.
Podlewanie astrów
Astry, by prawidłowo się rozwijać, potrzebują regularnego podlewania w okresie wegetacyjnym. Ważne jest to szczególnie w przypadku odmian preferujących wilgotne podłoże. Wodę można im dostarczać raz lub dwa razy w tygodniu, zwracając uwagę, by spadała bezpośrednio w okolice ich korzeni, nie mocząc części zielonej rośliny.
Obcinanie astrów i ich odmładzanie
Astry zachowają ładny pokrój, jeśli będziemy je przycinać. Pędy powinno się skracać po zakończeniu kwitnienia. Dzięki temu roślina nie stanie się zbyt wybujała, lecz będzie się ładnie zagęszczać. Na bieżąco warto także usuwać przekwitnięte kwiatostany, ponieważ ułatwi to rozwój kolejnych pąków.
Astry są bylinami, lecz co kilka lat należy je odmłodzić. W tym celu wczesną wiosną wykopuje się roślinę i dzieli kępę na kilka części. Jest to także najlepszy sposób na ich rozmnożenie.
Zastosowanie astrów w ogrodzie
Astry to klasyczny wybór na kwiatowe rabaty. Szczególnie dobrze prezentują się na tych o charakterze wiejskim, rustykalnym. Odmiany wysokie najlepiej jest sadzić jako tylne lub środkowe piętro, natomiast astry niskie doskonale sprawdzają się do tworzenia obwódek na rabatach. Możemy je wybrać także na skalniaki. Wyjątkowo prezentuje się tam szczególnie aster wrzosolistny.
Czytaj też:
> Filiżanki w domu i firmie
> Dlaczego warto postawić na naturalne kosmetyki i suplementy?
> Świece sojowe – zawsze w modzie
> Skuteczny środek – polysect