Rozbiórka budynku to skomplikowany proces – nie tylko od strony technicznej, ale również formalnej. Wszystkie zasady jej dotyczące reguluje prawo budowlane, zgodnie z którym traktowana jest ona jako jeden z rodzajów robót budowlanych.
W związku z tym wszelkie zaniedbania i niedopełnienie formalności mogą skutkować prawnymi konsekwencjami. Kwestie związane z koniecznością uzyskania pozwolenia również mogą wydawać się niejednoznaczne. Podpowiadamy, co trzeba wiedzieć przed rozpoczęciem rozbiórki budynku.
Rozbiórka budynku – kiedy wymagane jest pozwolenie?
Przepisy dokładnie regulują, kiedy wymagane jest zdobycie pozwolenia na rozbiórkę. Konieczne jest to w przypadku, gdy wysokość budynku przekracza 8m. Pozwolenia wymagają ponadto obiekty, które figurują w rejestrze zabytków i podlegają opiece konserwatorskiej. W takiej sytuacji obowiązkowe jest uzyskanie decyzji Generalnego Konserwatora Zabytków o skreśleniu budynku z listy zabytków. To jednak nie koniec – może się zdarzyć, że obiekt znajduje się wyłącznie w gminnej ewidencji zabytków – wówczas trzeba starać się o zgodę konserwatora wojewódzkiego.
Na decyzję ma on 30 dni. Wniosek o wydanie pozwolenia należy złożyć w starostwie powiatowym. Musi on zawierać dane inwestora oraz najważniejsze informacje na temat obiektu do rozbiórki. Ponadto do takiego wniosku trzeba dołączyć zgodę właściciela budynku na rozbiórkę, jak również jej projekt, razem z opisem robót i wyszczególnionymi środkami bezpieczeństwa. Urząd ma 65 dni roboczych na wydanie decyzji.
Co powinno się znaleźć w planie rozbiórki?
Plan rozbiórki to nieodłączna część przygotowań, ponieważ dzięki niej możliwe jest usystematyzowanie działań fachowców. To także swoista “ściąga” dla ekipy budowlanej – zapoznanie się z planem ma w założeniu zapobiec samowolnym działaniom.
W projekcie obowiązkowo powinna znaleźć się charakterystyka budynku – musi zawierać ona dokładny opis zakresu rozbiórki. Niezbędne są takie informacje jak wielkość obiektu, jego stan, kubatura oraz szczegóły dotyczące znajdujących się w obiekcie instalacji, na przykład gazowej czy wodociągowej. Ważne jest także zamieszczenie charakterystyki sposobu prowadzenia robót, czyli ich dokładna kolejność.
Warto również uwzględnić wszelkie informacje na temat planowanego procesu sprzątania terenu, na przykład wywozu odpadów. Ponadto nie należy pomijać opisu sposobu zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom i mienia.
Rozbiórka budynku – postaw na sprawdzoną ekipę rozbiórkową
Kolejnych trudności nastręczają kwestie techniczne. Podczas rozbiórek budynków dochodzi rokrocznie do wielu wypadków. Z tego powodu nie należy oszczędzać na fachowcach i korzystać z usług sprawdzonych firm. Pomogą one w rozwiązaniu wielu problemów.
Na przykład kwestia pozbycia się lub ponownego wykorzystania odpadów nie jest oczywista. Firmy rozbiórkowe zajmują się recyklingiem gruzu, dzięki czemu możliwe jest użycie go przy okazji innej budowy. Dysponują one ponadto kontenerami na gruz, co umożliwia łatwiejsze zorganizowanie przestrzeni na miejscu rozbiórki. To bardzo usprawnia cały proces.
Poza tym takie czynności jak odłączenie budynku od wszystkich instalacji powinny być wykonywane wyłącznie przez specjalistów. Wszelkie niedopatrzenia mogą grozić niekontrolowanym zawaleniem się budynku, a w efekcie utratą zdrowia i życia osób znajdujących się na terenie rozbiórki. Zatrudnienie profesjonalnej ekipy rozbiórkowej jest więc gwarancją bezpiecznego prowadzenia prac i sprawnej ich realizacji.
Co trzeba wiedzieć przed rozpoczęciem rozbiórki budynku?
Rozbiórka budynku wymaga wymaga dopilnowania nie tylko kwestii technicznych, ale także formalnych. Trudności nastręczać mogą zwłaszcza szczegóły związane z obowiązkiem zdobycia pozwolenia. Zapoznanie się ze wszystkimi przepisami jest tutaj kluczowe, ponieważ niewiedza nie chroni nas przed odpowiedzialnością w przypadku niezapowiedzianej kontroli. Należy zwrócić uwagę na to, aby wniosek o wydanie pozwolenia zawierał wszystkie niezbędne informacje.
To usprawni nie tylko pracę samemu urzędowi, ale i nam pozwoli na szybsze rozpoczęcie prac. Nie mniej ważne jest przygotowanie dokładnego planu rozbiórki, ponieważ będzie ona podstawą działania dla fachowców. Warto skorzystać z usług doświadczonej ekipy rozbiórkowej. To zminimalizuje ryzyko wypadku i da nam gwarancję, że wszystkie prace będą wykonywane zgodnie z obowiązującymi normami. Zaowocuje to bezpieczną i sprawną realizacją rozbiórki.
Dodatkowo oszczędzi nasz czas i pieniądze, choć początkowo może nam się wydawać inaczej. Jednak ostatecznie zmniejszymy koszty unikając błędów, skracając czas prac – a to osiągniemy wyłącznie z pomocą profesjonalistów.
Artykuł przygotwała Trans-Ziem z Krakowa zajmująca się robotami ziemnymi i wyburzeniami.