Rośliny iglaste potocznie zwane iglakami należą do grupy roślin, która są najchętniej sadzone w ogrodach. Swoją popularność zawdzięczają temu, że stanowią dekorację ogrodu cały rok i są stosunkowo łatwe w pielęgnacji.
Jest to bardzo zróżnicowana grupa roślin ozdobnych, której niewątpliwym atutem są dobre przystosowanie do klimatu Polski, mała podatność na szkodniki i choroby, a także niewielkie wymagania uprawowe. Bardzo dużym plusem większości iglaków żyjących w naszym klimacie, jest zdolność do utrzymywania zielonych liści w okresie zimowym. Są one także znacznie lepiej przystosowane do klimatu kontynentalnego niż drzewa i krzewy liściaste.
Wielkość i szybkość wzrostu iglaków zależy od cech gatunkowych oraz warunków uprawowych. Na ogół można powiedzieć, że rośliny iglaste rosną wolniej niż liściaste, a ich roczny przyrost wynosi od 10 do 30 cm. Są oczywiście tzw. gatunki karłowate, których przyrost wynosi 2-5 cm oraz takie drzewa, których roczny przyrost wynosi aż 1 m.
Wybór i sadzenie roślin iglastych
Należy pamiętać, że iglaki to bardzo różnorodna grupa roślin. Mają one różne wymagania dotyczące stanowiska, a także podłoża. Wybierając rośliny należy zastanowić się, gdzie je posadzimy, a także jaką funkcję będą pełniły – czy będą to rabaty, czy będą one rosły w donicy na tarasie. Kupując roślinę zwróćmy uwagę, aby nie miała ona oznak przesuszenia.
Jesień to najlepsza pora roku do sadzenia roślin iglastych, ponieważ kończą one wtedy intensywną wegetację i wchodzą w stan spoczynku. Pozwala to szybciej zakorzenić się w nowym miejscu. Równie dobrym terminem jest wczesna wiosna, kiedy rośliny jeszcze nie rozpoczną wegetacji. Jeśli sadzimy rośliny w lecie, należy pamiętać o podlewaniu oraz zacienianiu ich, jeśli zostały posadzone w słonecznym miejscu.
Jak przygotować ziemię? Należy ją odchwaścić, przekopać oraz wymieszać z torfem lub kompostem. Dołek, do którego sadzimy roślinę musi być dwa razy większy niż średnica jej bryły korzeniowej. Następnie zasypujemy dołek do połowy oraz napełniamy go wodą. Kiedy ta wsiąknie, dosypujemy ziemi i ugniatamy ją wokół rośliny. Pamiętajmy także o uformowaniu wgłębienia, w którym będzie zbierała się woda.
Ściółkowanie i podlewanie iglaków
Ziemię wokół iglaków warto przykryć ściółką. Pomoże ona zatrzymać wilgoć w glebie, zmniejszy wahania temperatury, a także zahamuje rozwój chwastów. Dodatkowo, poprawi strukturę gleby oraz wzbogaci ją w próchnicę. Najlepszym materiałem do ściółkowania roślin iglastych będzie kora, która rozkładając się, dostarczy materii organicznej oraz podtrzyma odpowiednie pH wokół roślin.
Podlewania wymagają głównie młode iglaki, a także te, które rosną w pojemnikach. W upalne dni należy także podlać starsze rośliny, które rosną w gruncie.
Nawożenie
Rośliny iglaste nie wymagają szczególnego nawożenia chyba, że żyją w słabszych, jałowych glebach. Wtedy warto jest raz w roku (zaleca się w maju) zastosować nawożenie mineralne. Podczas stosowania nawozów wieloskładnikowych należy unikać produktów, które zawierają wysoką zawartość azotu. Nawóz rozsypujemy na dużej, równomiernej płaszczyźnie wokół rośliny, ale nigdy tuż przy niej. Dawki nawozów podane są na opakowaniu.
Przycinanie i formowanie iglaków
Rośliny iglaste tak naprawdę nie muszą być przycinane, jednak jeśli jest to konieczność najlepiej przeprowadzać je wczesną wiosną (przełom marca i kwietnia). W większości przypadków iglaków wystarczy usunąć uszkodzone, zasychające, chore oraz przemarznięte gałązki. Ewentualne przycinanie służy temu, by ograniczyć ich rozmiary lub nadać im odpowiedni kształt. Do formowania najlepiej nadają się żywotniki, jałowce, cisy, cyprysiki, świerki, modrzewie oraz choiny. Należy jednak pamiętać, że w miejscu przycięcia starych gałęzi iglaki nie wypuszczają nowych pędów, a jedynym wyjątkiem jest cis.
Autor Autorem publikacji jest internetowy sklep ogrodniczy Azallo.pl oferujący niemal 6000 produktów do domu i ogrodu