Trawnik można założyć na dwa sposoby. Najprostszym i najszybszym jest kupienie gotowej rolki. Natomiast nieco tańszym sposobem, który wymaga jednak więcej czasu oraz wysiłku jest w sianie trawy samodzielnie. Można oczywiście zdecydować się na zatrudnienie zewnętrznej firmy, które pomoże nam w realizacji wszystkich prac związanych z zakładaniem trawnika. Jednakże nie jest to zbyt trudne, zwłaszcza zakładanie trawnika przez wysiew trawy. Tym samym warto podjąć się samodzielnej pracy.
Właściwe przygotowanie podłoża
Na początku należy przygotować podłoże. Gleba powinna być przekopana, a jednocześnie pozbawiona wszystkich zanieczyszczeń. Wszelkie odpady budowlane, kamienie, gruz, korzenie czy też kłącza i pozostałości innych roślin muszą być usunięte. Dodatkowo niezbędne jest niwelowanie gleby oraz usuwanie pagórków. Można to wykonać za pomocą grabienia.
W przypadku bardzo ciężkich oraz mokrych gleb dobrą praktyką jest mieszanie ich wierzchniej warstwy z piaskiem. Natomiast lekkie piaszczyste gleby można wzbogacić stosując ziemię próchnicą lub też mieszając język kompostem. W tym celu doskonale sprawdzi się glebogryzarka.
Po odpowiednim spulchnienie gleby warto zbadać jej odczyn. Powinien mieścić się w zakresie pH od 5,6 do 6,5. W przypadku, kiedy pH gleby będzie zbyt niskie, poniżej 5,0 trawa rośnie niezwykle słabo. W takich wypadkach należy zastosować wapno. Natomiast jeżeli odczyn jest zbyt wysoki, czyli zasadowy wówczas warto stosować nawozy zakwaszające.
Nawożenie oraz wyrównywanie podłoża
Aby wzbogacić glebę w niezbędne składniki pokarmowe warto zdecydować się na użycie nawozu wieloskładnikowego przeznaczonego do trawników. Dzięki wysokiej zawartości azotu trawa będzie mogła bujnie rosnąć, charakteryzując się intensywnym zielonym kolorem. Natomiast zawartość fosforu idealnie stymuluje budowę masy korzeniowej. Z kolei potas pozytywnie wpływa na gospodarkę wodną rośliny. Ważne jest, aby zaaplikowany nawóz dokładnie wymieszać z ziemią, a następnie podlać. Dzięki temu granulki będą mogły się szybko rozpuścić i dotrzeć do głębszych warstw ziemi.
Po nawożeniu warto pozwolić glebie odpocząć przynajmniej jeden tydzień. Po tym czasie można wykorzystać specjalny wał do trawy, dzięki któremu wyrównuje się powierzchnię gleby, a jednocześnie rozdrabnia wszystkie grudki ziemi. W tak przygotowaną glebę można rozpocząć siew.
Optymalny termin dla siewu trawy to wiosna lub jesień. Wysiew można rozpocząć od początku wegetacji do końca maja. Innym terminem jest okres letnio-jesienny, który rozpoczyna się w połowie sierpnia i trwa do końca września. Jednakże wiosenny siew trawy charakteryzuje się dużo lepszymi warunkami wzrostu ze względu na temperaturę powietrza, a także wystarczającą ilość opadów.
Nasiona traw wysiewać można zarówno ręcznie jak i wykorzystując do tego specjalistyczne siewniki. Zaleca się wysiewanie nasion dwa razy. Najpierw wzdłuż, a następnie w poprzek trawnika, aby uzyskać odpowiednią gęstość siewu.
Ponowne wałowanie podłoża i podlewanie
Po wysianiu nasion trawy należy wymieszać je z ziemią na przykład za pomocą grabi. Można również przykryć nasiona cienką warstwą gleby. Następnie ponownie należy wykonać wałowanie, aby wbić nasiona w podłoże, zmniejszyć parowanie gleby, a także wyrównać powierzchnię przyszłego trawnika. Aby jednak nasiona mogły prawidłowo skiełkować nie należy zapominać o regularnym podlewaniu. Konieczne jest utrzymywanie ciągle wilgotnej gleby, za pomocą wieczornego lub porannego podlewania delikatnym drobnokroplistym strumieniem wody.
Autor Publikacja powstała we współpracy z portalem Poradnik Ogrodniczy – największym portalem ogrodniczym w Polsce.