Wydaje się, że palenie w kominku to nic trudnego – wystarczy trochę drewna i zapałki. Praktyka pokazuje jednak, że choć palenie w kominku nie jest zadaniem skomplikowanym, to jak wszystkiego – prawidłowego rozpalania należy się nauczyć. Pozwoli to zachować bezpieczeństwo, a także nie działać na szkodę środowiska naturalnego. Trzeba też pamiętać, że palenie w kominku obwarowane jest przepisami prawnymi. Niedostosowanie się do nich grozi mandatem. Jak więc prawidłowo palić w kominku?
Prawidłowe palenie w kominku – na czym polega?
Zasady prawidłowego palenia w kominku dotyczą zarówno rozpalania ognia, jak i jego podtrzymywania. Mówią też o tym, co należy wykonać w momencie spalenia się drewna. Do zasad tych warto się stosować – zapobiegną one nadmiernemu dymieniu oraz gaśnięciu ognia. Stosując się do ogólnych reguł palenia w kominku, należy pamiętać, aby rozpalać ogień od góry, a dokładać do niego od boku – dotyczy to kominków, które posiadają paleniska górne.
Prawidłowe dokładanie polega na przesuwaniu żaru w jedną stronę paleniska i dokładanie nowego drewna obok żaru. Jednocześnie warto żar przesunąć ku przodowi lub tyłowi paleniska. W prawidłowym spalaniu ważne jest również dostosowanie mocy grzewczej kominka – można ją regulować ilością nakładanego drewna. Racjonalne regulowanie mocy pozwoli wyeliminować niewskazany proceder tzw. duszenia dopływu powietrza. Zadbać należy również o to, aby wloty powietrza (pod ruszt i na szybę) były otwarte.
O tym, że wszystko działa prawidłowo, świadczy fakt, że nie pojawia się dym z kominka, a szyba nie zachodzi sadzą. Przepływ powietrza można zmniejszyć, dopiero gdy powstaje sam żar w kominku. Nigdy nie można go natomiast całkowicie zamknąć, bo grozi to zaczadzeniem.
Czym palić w kominku by było ekologicznie i wydajnie?
To, czym można palić w kominku, warunkowane jest przez prawo. Przepisy zakazują palenia w kominku śmieciami. Kominek nie jest przeznaczony do ich spalania. Palenie nieodpowiednim paliwem jest groźne zarówno dla człowieka, jak i dla środowiska naturalnego. W czasie spalania wytwarzają one substancje szkodliwe, które przedostają się do wdychanego powietrza.
W kominku najlepiej palić jedynie drewnem. Musi być ono jednak dobrej jakości. Warunki dobrego paliwa spełnia drewno, którego wilgotność nie przekracza 20%. Zbyt mokre będzie nieekonomicznym paliwem, które dodatkowo dymi. Warunki, jakie stawia się drewnu do kominka, oznacza, że jako paliwo nie nadaje się to dopiero ścięte.
Wilgotność to nie jedyny warunek, jaki stawia się drewnu kominkowemu. Ważny jest również sposób jego pocięcia. Kawałki powinny być na tyle małe, aby zmieściły się we wkładzie kominkowym. Nie wskazane jest również stosowanie zbyt małych kawałków, które szybciej się spalają.
Sterowniki do kominków tradycyjnych – wsparcie prawidłowego palenia w kominkach
Wsparciem w prawidłowym paleniu w kominku są sterowniki. Ich głównym zadaniem jest regulowanie parametrów palenia i ekonomiczne zarządzanie pracą urządzenia. W nowoczesnych sterownikach do kominków tradycyjnych stosowane są m.in. elektroniczne optymalizatory spalania (EOS). Pozwalają one na uzyskanie optymalnej pracy paleniska pod kątem temperatury. Sprawia to, że w ogrzewanych pomieszczeniach osiąga się pożądaną temperaturę. Wygoda, bezpieczeństwo, oszczędność to najważniejsze zalety sterowników.
Artykuł powstał, przy współpracy z specjalistami od sterowników do kominków tradycyjnych i palenisk z systemami akumulacji ciepła firmą tatarek.com.pl