Nie od dziś wiadomo, że natura potrafi zdziałać cuda. Gdy apteczne lekarstwa nie były jeszcze dostępne, ludzie leczyli się sami za pomocą ziół i innych wytworów Matki Ziemi. Podobnie było z dbaniem o uprawy i hodowle. I choć dziś sklepy ogrodnicze są pełne gotowych preparatów, to wciąż jest wielu zwolenników wykorzystywania plonów natury. I to jest bardzo dobre podejście, ponieważ dzięki nim w łatwy sposób możemy kompleksowo zadbać o nasz ogród. Jednym z takich domowych specyfików jest mieszanka czosnkowa do opryskiwania roślin. Dowiedz się czym jest i w jaki sposób działa.
Opryski z czosnku
Walka ze szkodnikami i chorobami
Słysząc o opryskiwaniu roślin nie mamy dobrych skojarzeń. Zazwyczaj przywołuje to na myśl sporą dawkę chemii, którą faszeruje się wszelkie uprawy, by były bujne i szybkie we wzroście. Przechadzając się po sklepowych alejkach z warzywami i owocami, widząc piękne i soczyste okazy, zastanawiamy się, czy były pryskane. Często obawiamy się zakupu i zjedzenia takich produktów. Jednakże istnieją lepsze, domowe i naturalne sposoby na dbanie o to, co mamy w ogrodzie.
Czosnek jest składnikiem, który chyba w każdym domu gości na stałe. Nadaje smak i aromat potrawom i ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Sięgamy po niego często w trakcie przeziębienia i grypy. Ale nie tylko na ludzi działa znakomicie. Jest także niezwykle pomocny w pielęgnacji ogrodu. Napary przygotowywane na bazie czosnku mają kilka zastosowań.
Po pierwsze są skuteczne w walce ze szkodnikami. Zwalczają takie ogrodowe psotniki jak:
mszyce
roztocza
wciornastki
pędziorki
wielkopąkowce porzeczkowe
tarczniki
mączliki
połyśnice marchwianki
ślimaki
Poza tym wyciąg z czosnku jest świetnym środkiem bakteriobójczym i przeciwgrzybiczym. Skutecznie pozbędzie się pleśni, zarazy ziemniaczanej, rdzy, plamistości liści, mączniaków, bakteriozy obwódkowej, czy bakteryjnej kanciastej plamistości ogórka. Czosnek wzmocni odporność roślin, ale także można wykorzystać go do odkażenia podłoża w celu uniknięcia fytoftorozy – groźnej choroby grzybowej systemu korzeniowego.
Również rośliny doniczkowe mogą skorzystać z opryskiwania czosnkiem. Zniweluje to rozwój ziemiórki oraz i uchroni je przed rozwojem różnych pleśni.
Takie zbawienne działanie tego składnika opiera się na jego właściwościach bakteriobójczych i przeciwgrzybiczych, ale także jego charakterystyczny zapach ma duże znaczenie. Odstrasza on różnego rodzaju niechciane stworzenia ogrodowe i nie pozwala się im zbliżyć do roślin.
Jak przygotować oprysk z czosnku i jak go stosować?
Sposób przygotowania oprysku z czosnku opiera się na dwóch opcjach: wyciągu lub naparze. Oba warianty są bardzo proste do zrobienia i w obu potrzebne są takie same porcje składników.
W zależności jak obszerny mamy ogródek i jak duże są nasze problemy, będziemy potrzebować większej ilości mieszanki. Wychodząc od niewielkiej porcji, bierzemy 4/5 ząbków czosnku (około 20 g) i rozcieramy je lub przeciskamy przez wyciskarkę. Zalewamy papkę litrem wody i odstawiamy na dobę. Następnie należy ciecz przecedzić przez jak najdrobniejsze sitko i przelać do spryskiwacza. Tak przygotowuje się wyciąg.
W przypadku wywaru postępowanie będzie wyglądało dokładnie tak samo, z jedną różnicą. Całą mieszankę czosnku i wody powinno się dodatkowo gotować przez około 20-30 minut. W następnej kolejności studzimy wywar i przelewamy do spryskiwaczy, podobnie jak w przypadku wyciągu.
Tak przygotowanymi preparatami podlewamy glebę oraz spryskujemy rośliny zaatakowane przez mszyce, czy inne szkodniki. Oprysk ten wystarczy stosować raz na tydzień lub raz na 4/5 dni, w zależności od potrzeb.
Jak widać, można w skuteczny sposób unikać chemii w ogrodzie, a w zamian wykorzystywać jako nawóz to, co się już w nim znajduje. Nawet jeśli sami nie hodujemy czosnku, znajdziemy go w każdym spożywczym sklepie i na pewno jest tańszy niż gotowe preparaty. Wspomaganie swoich upraw opryskami z czosnku jest bezpieczne, zdrowe i naturalne. Warto więc w ten sposób chronić siebie i swoje rośliny.
Autor Publikacja powstała we współpracy z portalem Poradnik Ogrodniczy – największym portalem ogrodniczym w Polsce.