Maść ogrodnicza to doskonały, nieodzowny pomocnik każdego miłośnika ogrodu. Pomaga szybko zasklepić się uszkodzonej korze drzew, wspaniale się sprawdza jako swoista powłoka podczas cięcia drzew i krzewów, a także ich przeszczepiania. Wiele sklepów ogrodniczych obecnie oferuje gotowe preparaty, niemniej wykonanie domowej maści ogrodniczej nie nastręcza szczególnych trudności oraz nie zabiera wiele czasu. Dodatkową zaletą jest fakt, że preparat przygotowany własnoręcznie charakteryzuje się niskim kosztem, jaki trzeba ponieść.
Maść ogrodnicza – co to właściwie jest?
Najprościej rzecz ujmując, maść ogrodnicza to specjalistyczna substancja, w której składzie zazwyczaj dominuje środek grzybobójczy. Wynika to z faktu, że zalążki grzyba stanowią jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla rosnących w ogrodach drzew bądź krzewów. Szczególnie groźne grzyby stają się dla uszkodzonych mechanicznie organizmów. Jak zostało uprzednio wspomniane, taka maść z ogromnym powodzeniem znajdzie zastosowanie na zranionej korze, poddanej działaniu mrozu i efektywnie zapobiegnie wnikaniu groźnych patogenów i drobnoustrojów w głąb. Od razu nasuwa się zatem skojarzenie, że preparat ten posiada dokładnie takie same właściwości, jak preparaty stosowane na zranienia występujące powszechnie u ludzi.
Jak stosować maść ogrodniczą?
Maść ogrodniczą najlepiej stosować bezpośrednio po zauważeniu przerwania ciągłości kory lub po celowym odcięciu fragmentu drzewa czy krzewu. Niezmiernie istotnym jest, aby przed użyciem dokładnie wszystko ze sobą wymieszać. Pozwoli to na możliwie jak najbardziej efektywne działanie. Optymalna konsystencja dla preparatu to dość zbita, pozbawiona grudek papka. Warto postarać się, aby rozkładać maść równomierną, niezbyt grubą warstwą na całej długości rany oraz do około dwóch centymetrów poza jej granicami. Należy mieć na uwadze, aby papki nie używać w temperaturach, które nie pozwolą jej zastygnąć w odpowiednim czasie (przyjmuje się, że wskazania termometru nie powinny spaść poniżej zera stopni Celsjusza).
W przypadku, gdy papka ma być stosowana do szczepienia drzew bądź roślin, dobrym rozwiązaniem jest owinąć specjalistycznymi opaskami lub folią wybrane przez siebie miejsce, z którego będzie robiony przeszczep i zasmarować je możliwie jak najdokładniej. Tak jak w przypadku zastosowań do innych celów, warto to zrobić bezpośrednio po odcięciu fragmentu rośliny. Zapobiegnie to nadmiernemu wysychaniu tkanek i wydzielaniu soków. Ogromną zaletą płynącą z nanoszenia takiej powłoki jest fakt, że wykazuje ona znaczącą odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne.
Maść ogrodnicza – jak wykonać ją samodzielnie
Preparaty dostępne w sklepach ogrodniczych niejednokrotnie kosztują sporo. Z tego właśnie powodu wykonanie maści ogrodniczej w domowym zaciszu pozwoli zaoszczędzić pewną sumę pieniędzy. Tak naprawdę wystarczy zaopatrzyć się w preparat grzybobójczy, zwany często fungicydem oraz zwykłą farbę emulsyjna. Optymalne stężenie dla preparatu wynosi 2%, co przekłada się na 1000 ml farby oraz 20 ml fungicydu. Mieszanka po nałożeniu zastyga przy dobrej pogodzie w około godzinę.
Podsumowując, mieszanina farby emulsyjnej i środka grzybobójczego stanowi doskonałą alternatywę dla gotowych produktów, które często posiadają w składzie zbędne komponenty, za które należy dodatkowo płacić. Warto więc poświęcić trochę czasu i sporządzić własną maść ogrodniczą. Rośliny w ogrodzie z całą pewnością odwdzięczą się, gdy na ich zranienia zastosuje się powłokę pomagającą regenerować uszkodzone tkanki.
Autor
Publikacja powstała przy współpracy z portalem ogrodniczym Ogarnij Ogród. Jednym z największych portali ogrodniczych w Polsce. |