Maj to miesiąc, w którym można zająć się w końcu nowymi zasadzeniami w ogrodzie. Nareszcie temperatura pozwala, by zasiać rośliny ozdobne, warzywa i zioła. W maju koniecznie trzeba pamiętać o terminach, gdyż w polskim klimacie ten miesiąc może być jednego dnia upalny, a kolejnego mroźny. 15 maj jest to termin przełomowy, nazywany przez rolników „Zimną Zośką”, w tym dniu wypadają imieniny Zofii i właśnie do tego dnia biorąc pod uwagę klimat w Polsce mogą wystąpić duże przymrozki. Po tej dacie aura powinna sprzyjać już rozwojowi roślin w ogrodzie. Druga połowa maja to czas wiosenny, w którym można wysiewać rośliny gorzej znoszące przymrozki.
Wiele warzyw takich jak szpinak lub rzodkiewka szybko reagują na wydłużający się dzień, wtedy zakwitają, ładnie rosną, ale nie dają żadnych plonów. Dlatego tak ważny jest kalendarz dla roślin. Większość warzyw jest ciepłolubnych, często uprawia się je w szklarniach, bo nie są odporne na przymrozki. Dynia, cukinia, patison i kabaczek powinny być siane właśnie po 15 maja. Wtedy ich plony będą bogate, a owoce duże.
W drugiej połowie maja można sadzić bezpośrednio do gruntów:
Bazylię
Fasolę
kabaczki
Kukurydze
Dynie
Cukinie
Melony i arbuzy, ale takie odmiany, które nadają się do naszego klimatu.
Po 15 maja można zacząć także rozsiewać
Begonię,
Szałwię,
pomidory,
papryki,
oberżyny
a także selery i pory.
W maju można jeszcze sadzić drzewa, byliny i krzewy, które są sprzedawane w pojemnikach lub z bryłą ziemi. Warto podlać taką roślinę, by bryła nie rozpadła się podczas sadzenia w ziemi.
Dni pochmurne są lepsze do robót w ogrodzie niż słoneczne, a po zasadzeniu rośliny koniecznie należy ją podlać.
Maj to świetny czas na sadzenie roślin iglastych, a dla roślin z odkrytymi korzeniami jak cebula czy begonia jest już trochę za późno. W maju jest już za późno także na sianie grochu, pietruszki czy szpinaku. Najlepszy czas do nich kończy się 15 kwietnia. Jeśli jednak ktoś zdecyduje się teraz na te rośliny może rozczarować się plonami, nawet przy dobrym nawadnianiu i nawożeniu.
Maj to dobry czas, by zaopiekować się balkonem i zasadzić w donicach pięknie kwitnące kwiaty.
W maju trzeba pamiętać o datach
Rośliny są bardzo czułe na temperatury. Dlatego niektóre rośliny sieje się tylko na początku maja, a niektóre na końcu tego miesiąca. Dla wielu roślin maj to już za późno.
Tylko niektóre rodzaje roślin można siać przez cały ten miesiąc. Jest to na przykład koperek i burak ćwikłowy.
Maj to idealny miesiąc na wysiew wielu kwiatów wieloletnich jak i jednorocznych. W drugiej połowie miesiąca po tzw „Zimnych Ogrodnikach” można wkładać do skrzynek balkonowych i donic fuksje, begonie bulwiaste, pelargonie, petunie i niecierpki.
W tym czasie do gruntu najlepiej sadzić: dynię ozdobną, aksamitki oraz fasadę. Tunele foliowe uwielbiają się z begoniami, petuniami i goździkami. Po 15 maja każda ciepłolubna roślina powinna pięknie rozwijać się w ziemi.
Druga połowa maja to okres bardzo pracowity w ogrodzie. To czas na sadzenie bylin, drzew, krzewów. To teraz najlepiej zakłada się trawniki i wysiewa rośliny jednoroczne i dwuletnie. Trzeba dobrze zaplanować prace w ogrodzie, by znaleźć czas na pielęgnacje roślin, które już rosną w naszym ogrodzie i zająć się nowymi zasadzeniami.
W maju trzeba przeprowadzić zabiegi pielęgnacyjne, takie jak przycinanie krzewów ozdobnych, które kwitną szybko. Należy nawozić glebę dla krzewów i kwiatów. To czas, by zwalczyć szkodniki i chwasty. Trzeba usunąć zwiędłe kwiaty roślin wcześnie kwitnących takich jak hiacynty, markizy i tulipany.
Autor: Artykuł został przygotowany przy współpracy z ogrodniczym sklepem internetowym Sklep Dla Ogrodu oferującym wiele produktów do ogrodu