Jeżeli skalniak ma stanowić ozdobę ogrodu przez zdecydowaną większość roku, należy wyjątkowo starannie dobrać rośliny, które zasadzimy. Warto byłoby zwrócić szczególną uwagę na wieloletnie byliny. Trzeba jednak stawiać na takie, które radzą sobie dobrze w trudnych warunkach i nie konkurują zbyt mocno z innymi gatunkami, które nam się spodobały.
Jakie powinny być rośliny na skalniak?
Rośliny, które posadzimy w skalnym ogrodzie, będą musiały radzić sobie w różnych, nierzadko trudnych warunkach. Na pewno nie należy więc decydować się na zasadzenie bylin, które rozrastają się szybko i intensywnie. Mogłyby one bowiem zagłuszyć gatunki, które należą do tych mniej ekspansywnych. Jak najbardziej wskazane jest zasadzenie roślin o wolnym wzroście, a także tych karłowatych. Wskazane jest też, aby rośliny wykazywały pewną mrozoodporność. Dobrze byłoby też, gdyby były odporne na okresowy brak wilgoci i niedostatek opadów.
Trawy ozdobne i rozchodniki
Jeżeli chcemy, aby nasz ogród skalny prezentował się atrakcyjnie, warto byłoby zdecydować się na zasadzenie w nim pięknych traw ozdobnych. W dużych skalniakach doskonale sprawdzą się mniejsze odmiany miskanta chińskiego. Ten rodzaj trawy prezentuje się wyjątkowo atrakcyjnie, choć trzeba mieć na względzie jego okresowe przycinanie. Wspaniałym wyborem będą też rozmaite rośliny pnące. Mowa tu między innymi o rojniku. Ich największą ozdobą są liście, które układają się w piękne rozety.
Jeśli skalniak ulokowany jest w cienistym bądź półcienistym miejscu, dobrym wyborem może okazać się też barwinek. Jego liście posiadają atrakcyjną barwę butelkowej zieleni, a na dodatek przepięknie błyszczą, zwłaszcza w promieniach słońca. Ozdobą rośliny są także delikatne kwiaty fiołkowej barwy. Trzeba jednak mieć na względzie to, że kwiaty nie pojawiają się licznie. Jeżeli zależy nam na tym, aby to właśnie one były ozdobą skalniaka, zwróćmy baczną uwagę na roślinę o nazwie skalnica arendsa. Tworzy on bajeczny dywan składający się z intensywnie zielonych liści i kolorowych kwiatów. Mogą mieć one różną barwę, ale największą popularnością cieszy się odmiana Peter Pan o silnie różowych płatkach.
Jakie jeszcze gatunki powinny zwrócić naszą uwagę?
W ogrodzie skalnym znajdzie się miejsce także dla majestatycznej szałwii omszonej. Jest to bowiem jedna z tych bylin, która będzie cieszyć nas atrakcyjnym wyglądem od czerwca aż do pierwszych przymrozków. Jeżeli chodzi o odcienie kwiatów szałwii omszonej, mogą być one naprawdę różne. Największą popularnością cieszą się te liliowe i intensywnie fioletowe. Ogródek skalny mogą ozdobić również dzwonki karpackie. Są to byliny osiągające bardzo niewielką wysokość, charakteryzujące się pokrojem przypominającym zwartą kępę. Kwiaty mogą cieszyć nasze oczy w okresie od lipca do sierpnia. Trzeba jednak mieć na względzie to, że ten gatunek raczej nie jest dla początkujących ogrodników. Dzwonek karpacki należy bowiem do dość wymagających bylin. Należy zapewnić mu żyzne i przepuszczalne podłoże, najlepiej bogate w wapń. Okresowo może wymagać też nawożenia.
O wiele prostszy w uprawie jest goździk pierzasty, zwany także postrzępionym. Cieszy oczy barwnymi kwiatami od maja do lipca. Doskonała wiadomość jest taka, że roślina ta jest dość odporna na suszę i nie wymaga częstego podlewania. Jeśli chodzi o kolor kwiatów, zazwyczaj mają one odcień bieli lub różu. Śmiało możemy też zdecydować się na płomyki skrzydlaste. Mogą mieć barwę bieli, różu, a także intensywnego fioletu. Tworzą piękne kobierce, o ile zapewni się im przepuszczalne podłoże i słoneczne bądź półcieniste stanowisko.
Autor Publikacja powstała przy współpracy z blogiem ogrodniczym Z Ogrodem Na Ty. Rewelacyjny blog ogrodniczy, który warto czytać regularnie!