Znalezienie idealnego wykończenia elewacji dla Twojego projektu budowlanego nie jest łatwe. Z naszego doświadczenia wynika, że klienci często mają pewne pojęcie o tym, czego szukają, ale potrzebują więcej wskazówek na temat dostępnych opcji. Co najważniejsze, oczekują od nas podzielenia się najważniejszymi uwagami, które należy wziąć pod uwagę. Istnieje niezliczona ilość kombinacji materiałów zewnętrznych, które należy rozważyć. Istnieje jeszcze większa liczba artykułów, stron i ekspertów próbujących wyjaśnić wady i zalety poszczególnych opcji. Od czego zacząć?
Drewno i kompozyt
Nawet klasyczny dom z cegły może mieć niekonwencjonalny wygląd, przypominający na przykład chatę z bali, można go połączyć z tynkiem elewacyjnym. Drewniana okładzina nada domowi niepowtarzalny wygląd. Estetyka tego naturalnego materiału jest niewątpliwie wielkim pozytywem, ale drewno jest również popularne ze względu na doskonałe właściwości termoizolacyjne. Należy jednak pamiętać, że nie jest ono odporne na działanie czynników atmosferycznych tak dobrze jak materiały syntetyczne.
Nawet zaimpregnowane drewno nie oprze się z czasem przebarwieniom czy pewnym uszkodzeniom. Jeśli szukamy szczególnie trwałego drewna, możemy zdecydować się na gatunki egzotyczne, jednak są one droższe. Kompozyt to mieszanka drewna i tworzywa sztucznego. Łączy w sobie piękno naturalnego materiału z trwałością i niską konserwacją tworzywa sztucznego. Dzięki temu jest bardziej odporny na warunki atmosferyczne, stabilny pod względem koloru i kształtu oraz nie wymaga konserwacji. Dużą zaletą jest stabilność, gdyż kompozyt nie odkształca się, nie kruszy i nie odpryskuje. W porównaniu z drewnem ma mniejszą wagę i jest bardziej przystępny cenowo. Kompozyt ma długą żywotność i daje możliwość dopasowania projektu elewacji do tarasu. Dzięki temu wygląd zewnętrzny domu będzie bardziej harmonijny.
Kamień i aluminium
Kamień to sprawdzony w czasie materiał budowlany nadający się do wykorzystania jako okładzina. Kamień naturalny charakteryzuje się niską absorpcją wody, jest mrozoodporny i ma wysoką wytrzymałość. Jest to jedna z droższych okładzin, ale zachwyca swoją długą żywotnością. Niewielką wadą jest trudniejsza obróbka ze względu na większy ciężar. Daje jednak również możliwości aranżacyjne w zakresie wzbogacenia zwykłego i niepozornego tynku elewacyjnego. Aluminium idealnie nadaje się do nowoczesnych, nowych budynków, które mają prosty lub minimalistyczny design. Oprócz ciekawego wyglądu, materiał ten ma jeszcze kilka innych pozytywów. Przede wszystkim jest bezobsługowy, bardzo trwały oraz fakt, że nie rdzewieje. Szybki i łatwy jest również montaż blach, które są stosunkowo lekkie. Okładzina aluminiowa bardzo dobrze opiera się zmianom temperatury. Wytrzymuje zarówno mrozy, jak i gorące letnie dni.
Cynkowa fasada
Cynk to bogactwo zalet. Po pierwsze, jest on oszałamiająco nowoczesny, charakterystyczny i atrakcyjny, czysty i odważny. W wyniku starzenia się tego materiału powstaje ochronna warstwa węglanu cynku, która tworzy piękny, niebieskawy efekt „patyny” na powierzchni. Po drugie, elastyczność. Można go uformować w niemal dowolną formę. Może być stosowany zarówno na dachu, jak i na ścianach, a czasem jest używany jako kompletna obudowa budynku. Świetnie kontrastuje ze szkłem, cegłą i drewnem otwierając przed architektem świat możliwości. Ponadto, cynk jest materiałem przyjaznym dla środowiska, ponieważ w całości podlega recyklingowi.
Decydując się na elewację z cynku, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Po pierwsze, pozbawienie cynku odpowiedniego przepływu powietrza może spowodować korozję ze względu na brak dwutlenku węgla potrzebnego do wytworzenia jego naturalnej warstwy ochronnej. Cynk reaguje również z kwasami i olejami, co ogranicza jego zastosowanie w przypadku kontaktu z niektórymi rodzajami drewna, które naturalnie wydzielają oleiste soki lub garbniki. Wreszcie, wszystkie metale są podatne na proces zwany korozją galwaniczną, w którym metale korodują w bliskim kontakcie z innymi metalami i płynami, takimi jak woda deszczowa. Jeżeli w pobliżu okładziny cynkowej zamierzają Państwo zastosować inne metale, należy sprawdzić, które z nich mogą zminimalizować ryzyko korozji.
Okładzina cynkowa może być jedną z droższych opcji. Choć jest łatwa w utrzymaniu, koszty materiału i jego instalacji mogą sprawić, że dla niektórych będzie to zbyt duży wydatek. Podsumowując, cynk jest supernowoczesnym, stylowym i elastycznym materiałem, który uzupełnia wiele innych pożądanych materiałów elewacyjnych. Będzie trwały, ale nie jest tani.
Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z ekostone.pl |
Czytaj też:
> Remont domu krok po kroku
> Jak wybrać panele podłogowe do Twojego domu?