Każdy z nas marzy o pięknym, kolorowym ogrodzie. W lecie, kiedy wypada czas kwitnięcia większości roślin, nie ma z tym problemu. Co jednak z jesiennym ogrodem? Jeśli chcemy cieszyć się bujnym i kwitnącym ogrodem także jesienią, powinniśmy rozważyć zasadzenie poniższych kwiatów – świetnie sprawdzą się w jesiennej, chłodniejszej pogodzie.
Dalia
Dalie to jedne z popularniejszych kwiatów ogrodowych, świetnie znoszących jesień. Posiadają liczne, duże, kolorowe kwiaty, które kwitną wiele tygodni, oraz ozdobne liście. Dalie zwykle tworzą krzewy, które osiągają nawet 120-160 cm wysokości. Istnieją także dalie karłowate, świetne do posadzenia w donicach.
Należy pamiętać, że dalie to rośliny wieloletnie, ale na czas zimy należy wykopać bulwy korzeniowe i przechować w cieplejszym pomieszczeniu.
Róża
Mimo powszechnej opinii, róże nie są kwiatami tylko letnimi. W zależności od odmiany i gatunku, róże mogą kwitnąć aż do późnej jesieni, a warunkiem ich długowieczności jest prawidłowa opieka. Są to rośliny wymagające, jeśli chcemy, aby długo kwitły, należy regularnie usuwać przekwitnięte kwiaty oraz pamiętać o nawożeniu.
Werbena patagońska
Ta niepozorna roślina o purpurowych, niewielkich kwiatkach zebranych w wachlarze, tworzy piękną ozdobę jesiennego ogrodu. Werbena jest rośliną wieloletnią, a okres kwitnienia wypada mniej więcej od początku lipca do późnej jesieni. Łatwo się rozsiewa i tworzy kępy w ogrodzie.
Wrzos
Jedna z najpopularniejszych jesiennych roślin, dobrze wszystkim znana i często hodowana w doniczkach. Wrzosy nadają się do miejsc słonecznych i suchych, w bardziej wilgotnej glebie ich korzenie na wiosnę mogą gnić. Są to rośliny oczywiście wieloletnie, lecz należy je zabezpieczyć przed zimą; nie należy usuwać przekwitniętych kwiatostanów i pędów, gdyż to one będą chronić roślinę przed zimnem. Wrzosy nie lubią miejsc cienistych. Dzięki różnym odcieniom fioletu i różu, wrzosy świetnie wkomponują się w większość ogrodów.
Goryczka
Goryczka to wieloletnia, mrozoodporna (do –29 stopni Celsjusza) roślina o dzwonkowatych, intensywnie niebieskich kwiatach. Jest to roślina niska, osiągająca około 10 cm wysokości. Wymaga słonecznego, umiarkowanie wilgotnego stanowiska.
Ajania
Jedna z krewnych chryzantemy, wieloletnia i mało wymagająca roślina. Ozdobi nasz ogród drobnymi kulkami żółtych kwiatów oraz zielonymi liśćmi z białymi obrzeżkami. Ajania może wytrzymać temperaturę nawet do –15 stopni, lecz można ją także na zimę wykopać i przechować w domu. Najlepiej czuje się na słonecznym stanowisku, wytrzyma nawet ubogie, średnio wilgotne gleby.
Piątak
Jest to wieloletni krzew, który niestety w naszym klimacie wymaga wykopania i przechowania przez zimę. Posiada drobne, gwiazdkowate kwiatki i jeśli regularnie przycinany, dobrze się rozkrzewia. Nada się także świetnie do donicy czy skrzyni na tarasie lub balkonie.
Pernetia spiczasta
Na koniec coś mniej popularnego; pernetia spiczasta. Jest to drobna, niepozorna krzewinka o jasnoróżowych, bardzo dekoracyjnych owocach. Nada się do tworzenia skalniaka czy wrzosowiska, można ją także posadzić w doniczce na tarasie czy balkonie. Pernetia, pod względem wymagań, jest bardzo podobna do wrzosów.
Mchy i inne pomysły na jesienny ogród
Jesień, wbrew pozorom, daje nam wiele możliwości co do aranżacji naszego ogrodu. Oprócz wyżej wymienionych roślin, istnieje mnóstwo innych gatunków nadających się na tę porę roku. Jesienią szczególną popularnością cieszą się także mchy, krzewy i krzewinki – idealne do tworzenia skalniaków i jesiennych dekoracji.
Autor Publikacja powstała we współpracy z portalem poradnikogrodniczy.pl – największym portalem ogrodniczym w Polsce.