W sezonie wegetacyjnym wszystko szybko przyrasta i plonuje- ta dobra passa związana z letnią pogodą służy jednak nie tylko roślinom w warzywniku, ale też często sprzyja namnażaniu się szkodników, które czyhają na takie uprawy. Można z powodzeniem stworzyć całą listę szkodników, które uwielbiają róże, rododendrony czy drzewa owocowe. Tym razem jednak warto się skupić na samym warzywniku, gdyż liście warzyw kapustnych, ogórków, bakłażanów czy nawet truskawek stanowią niemałą atrakcję dla wielu owadów, gąsienic czy chrząszczy. Jak obronić swoje uprawy przed inwazją szkodników?
Najbardziej żarłoczne szkodniki warzywnika- ślimaki
To, jak wiele pojawi się w naszym warzywniku zależy w dużej mierze od pogody. W sezonie, kiedy jest sucho i kiedy rzadko padają deszcze raczej nie powinniśmy mieć z nimi problemu. Kiedy jednak na wiosnę zdarzają się miesiące z obfitymi ulewami- może się ich pojawić cała masa, a mowa tutaj nie tylko o typowym ślimaku, ale też o pomrowach, czyli o ślimakach bezmuszlowych. Najwięcej będzie ich w miejscach cienistych, gdzie wilgoć utrzymuje się dłużej. Faktycznie, ślimaki można zaliczyć do najbardziej żarłocznych szkodników liści. Uwielbiają te o cienkiej, soczystej strukturze- najlepiej, aby przypominały liście sałaty. Są w stanie szybko pożerać takie liście zostawiając sam szkielet oraz charakterystyczny śluz wokół.
Jak się ich pozbyć?
Jednym ze sposobów jest zagrodzenie drogi ślimakom obsypując cały warzywnik dookoła grubą warstwą ostrego żwiru lub też mączki bazaltowej. Nie zawsze jednak w praktyce jest to możliwe. W takim przypadku warto sięgnąć po dedykowany preparat do zwalczania ślimaków, na przykład w postaci drobnych, kolorowych granulek. Rozsypujemy go równomiernie na całej powierzchni warzywnika, a działa on w taki sposób, że będąc atrakcyjnym dla ślimaków jest przez nie zjadany. Minusem stosowania środka jest konieczność późniejszego pozbierania ślimaków z rabat i donic.
Pojawienie się gąsienic
Na co dzień gąsienice raczej nie kojarzą się z jakimkolwiek zagrożeniem- to nic innego jak stadium larwalne motyli. A jednak zwabione do warzywnika roślinami o dużych, mięsistych liściach potrafią przeprowadzić całą inwazję kończącą się nie tylko wygryzionymi liści, ale nawet ogołoceniem całej rośliny. Przysmakiem gąsienic są warzywa kapustne. Szczególną czujność warto więc zachować uprawiając różne odmiany kapusty, w tym także pekinkę, ale też sałatę czy brokuły. Najpopularniejszą gąsienicą żerującą w ogrodzie jest bielinek kapustnik.
Zwalczanie gąsienic w warzywniku
Można spróbować ręcznie pozbywać się pojedynczych okazów, jeśli jednak stadium inwazji jest zaawansowane, konieczne może być zastosowanie odpowiedniego środka ochrony roślin. W takim przypadku wykonując opryski w warzywniku sprawdźmy okres karencji dla danego preparatu. Profilaktycznie można natomiast stosować gnojówki z pokrzywy lub czosnku, które zniechęcą gąsienice do odwiedzenia naszych warzyw kapustnych.
Stonka ziemniaczana na ziemniakach, ale i na pomidorach
Stonka wprost uwielbia nie tylko liście ziemniaków, ale i pomidorów oraz innych roślin z rodziny psiankowatych. Żywiąc się liśćmi tych roślin potrafi z czasem całkiem ogołocić te rośliny. Owad ten posiada swojego naturalnego wroga w formie biedronek, jeśli jednak chcemy zastosować skuteczną formę ekologicznego zwalczania stonki, polecanym preparatem będzie środek ze złocienia dalmatyńskiego. Dużą skutecznością charakteryzują się dedykowane preparaty chemiczne, warto jednak mieć na uwadze, że stonka szybko się na nie uodparnia, a larwy są bardzo żywotne i potrafią przetrwać w ziemi do przyszłego sezonu.
Autor publikacji
Artykuł został przygotowany przy współpracy z ogrodniczym sklepem internetowym Sklep dla Ogrodu oferującym wiele produktów do ogrodu
Czytaj też:
> Wertykulacja trawnika – kiedy i jak ją wykonać?