Rozwód rodziców jest trudnym doświadczeniem dla dzieci. Nieporozumienia, zwłaszcza te wynikające ze sprawowania opieki, często prowadzą do problemów na tle psychicznym. Dzięki staraniom obu stron, dzieciom łatwiej jest zrozumieć sytuację w jakiej się znajdują, a to zmniejsza możliwość wystąpienia trudności w nauce i zachowaniu, dlatego popularnym rozwiązaniem jest opieka naprzemienna.
Opieka naprzemienna nad dziećmi po rozwodzie. Na czym polega?
Naprzemienna opieka nad dziećmi po rozwodzie jest możliwa, jednak często ze względu na nieporozumienia rodziców, trudno ją uzyskać. Na czym jednak polega to rozwiązanie? Jakie warunki trzeba spełnić, by rodzice oboje mogli sprawować opiekę nad potomstwem? Opieka naprzemienna dalej możliwość obojgu rodzicom na wychowywanie dzieci. Rodzice mają pełne prawa rodzicielskie, mogą podejmować decyzję odnośnie leczenia, edukacji czy nawet zaplanowania wspólnych wakacji. Najczęściej rodzice wspólnie podejmują decyzję o naprzemiennej opiece, jednak gdy nie są wstanie się porozumieć, niezbędny jest sąd rodzinny.
Kiedy możliwa jest opieka naprzemienna.
Nie w każdym przypadku możliwa jest opieka naprzemienna. Aby było to możliwe, konieczne jest spełnienie kilku ważnych warunków, bez których sąd nie wyrazi zgody. Największą rolę odgrywa pełna władza rodzicielska. Rodzic nie może mieć ograniczonych praw, lub zostać ich pozbawiony. Drugi, równie ważny warunek to odległość. Aby wymiana opieką nie wpłynęła negatywnie na zachowanie i rozwój dziecka, rodzice muszą mieszkać w odległości nieprzekraczającej 300 km od szkoły małoletniego. Ma to na celu uniknięcie dojazdu i zaniedbania obowiązków szkolnych.
Czy opiekę naprzemienną nad dziećmi może zasądzić wyłącznie sąd rodzinny?
Wiele osób uważa, że uzyskanie opieki naprzemiennej po rozwodzie jest nieosiągalne, a wszystko za sprawą licznych spraw sądowych czy wywiadów. To oczywiście błędne myślenie. Choć rozwody bywają ciężkie, często rodzice są wstanie porozumieć się ze sobą dla dobra dzieci. W takim przypadku mogą samodzielnie ustalić między sobą warunki sprawowania opieki nad małoletnimi. Jeśli konflikt jest na tyle duży, że pomimo starań byli małżonkowie nie mogą dojść do porozumienia, należy skierować ustanowienie opieki na drogę sądową. Co to oznacza?
W przypadku naprzemiennej opieki nie jest wymagane przeprowadzanie szczegółowych wywiadów i długotrwałych rozpraw. Nie jest to przecież sprawa dotycząca ograniczenia czy pozbawienia praw rodzicielskich, a wyłącznie podziału opieki. W trakcie sprawy sądowej, ustala się szczegóły dotyczące opieki, takie jak ustalenie poszczególnych dni, w których dany rodzić ma spędzić czas z dzieckiem, wspólne wakacje, wyjazdy, święta czy ważne dla rodziny wydarzenia. Wszystkie szczegóły zatwierdzone są przez sąd, a w przypadku naruszenia, może dojść do wyciągnięcia konsekwencji, takich jak graniczenie praw.
Opieka naprzemienna a utrzymanie dziecka.
W przypadku sprawowania opieki naprzemiennej, rzadko kiedy podejmuje się decyzję o przyznaniu alimentów na dziecko. Taka sytuacja nie jest jednak niemożliwa. Najczęściej zasądzenie alimentów na dziecko występuje w przypadku, gdy zarobki rodziców znacząco się różnią. Sąd może podjąć decyzję o wsparciu finansowym drugiego partnera, w celu poprawienia standardu życia dziecka. Jest to jednak sporadyczne działanie, a najczęściej wynika z nieporozumień rodziców.
Opieka naprzemienna jest częstym rozwiązaniem, które ma na celu dalsze umocnienie więzi między rodzicem a dzieckiem, pomimo rozpadu związku małżeńskiego.