Pracujesz zdalnie? Obawiasz się, że do końca swojej kariery pozostaniesz całkowicie anonimowy? Nie jesteś sam. Na rynku pracy zdalnej, podobnie jak w każdym innym aspekcie życia, jesteśmy skazani na nieustanną rywalizację. Jak pozostać na czele wyścigu, gdy czujesz, że powoli zostajesz w tyle? Z tego artykułu dowiesz się, jak odnaleźć i wykorzystać nadarzające się okazje oraz wejść na drogę do błyskawicznego rozwoju kompetencji w pracy zdalnej.
Rozwój w pracy zdalnej
Mnóstwo osób pracujących zdalnie ma poważny problem z brakiem rozpoznawalności oraz powolnym rozwojem zawodowym. Zastanawiałeś się kiedyś, czy porównywanie się do innych ma w ogóle jakiś sens? Być może uważasz, że to najszybsza droga do frustracji.
Niekoniecznie.
Profesor marketingu z uniwersytetu w Wharton – Johan Berger, udowodnił, że porównywanie się do osób na podobnym poziomie rozwoju, pozwala na budowanie pozytywnej motywacji, w szczególności, gdy chodzi o pozbycie się niewielkich różnic w rozwoju.
W trakcie swoich badań przeanalizował dziesiątki tysięcy meczów koszykówki NBA. Ustalił, że drużyny, które przegrywały tylko jednym punktem do połowy meczu, miały ogromną szansę na ostateczne zwycięstwo.
Członkowie tych drużyn doskonale wiedzieli, że gdy zdobędą się na nieco więcej wysiłku, szala zwycięstwa może przechylić się na ich stronę. W skrócie – porównywanie się do swoich kolegów „po fachu” może przynieść ogromne korzyści.
Co jednak, gdy czujesz, że różnica pomiędzy Tobą, a liderami branży jest dużo większa, niż „jeden punkt”? Poniżej znajdziesz 7 skutecznych sposobów, dzięki którym szybko nadrobisz różnicę, zdobędziesz nowe umiejętności oraz stworzysz nawyki, które pomogą Ci w kształtowaniu zdalnej kariery.
1. Rozsądnie wybieraj treści w internecie
Internet to skomplikowana sieć z dużą ilością cennych informacji. Cały problem w tym, że wartościowe informacje są poukrywane pomiędzy śmiesznymi zdjęciami kotków i wynurzeniami różnej maści frustratów.
Jeżeli chcesz konstruktywnie wykorzystać sieć, najpierw musisz nauczyć się po niej poruszać. Poszukaj portali tematycznych, blogów eksperckich lub darmowych kursów w obszarze, który Cię interesuje. Dzięki nim błyskawicznie zdobędziesz najnowszą wiedzę ze swojej branży.
2. Zaangażuj się w szkolenia online
Inne sposoby rozwoju możesz wprowadzać równolegle. Weź udział w konsultacjach lub szkoleniach 1:1 (albo webinarach na żywo) ze znanymi w branży liderami i ekspertami.
Jeżeli te szkolenia są płatne, postaraj się ocenić ich przydatność i podejmij decyzję. Jeżeli jesteś zatrudniony w firmie – pamiętaj, że możesz zwrócić się o dofinansowanie takich szkoleń do pracodawcy. Jeżeli prowadzisz własną działalność, istnieje możliwość odliczenia kosztów szkoleń online od podatku.
3. Uczestnicz w wirtualnych konferencjach
Bez różnicy, czy będziesz w nich uczestniczył jako słuchacz, czy prelegent – Twoje zaangażowanie w wydarzenia z branży może mieć ogromny wpływ na rozwój zawodowy. Notuj ile się da, zadawaj pytania i aktywnie uczestnicz w zebraniach – dzięki temu poszerzysz swoją sieć kontaktów i zdobędziesz przydatną wiedzę.
4. Pracuj nad swoją siecią kontaktów
Tylko to, że pracujesz w domu nie oznacza, że jesteś w nim uwięziony. Możesz zastanowić się nad wykonywaniem swoich obowiązków w miejscach cooworkingu lub uczestniczyć w branżowych wydarzeniach w swojej okolicy. Pozwoli Ci to zdobyć mnóstwo nowej inspiracji do pracy.
5. Pielęgnuj swoją osobistą markę
Jeżeli chcesz dobrze zarabiać w sieci – musisz stać się rozpoznawalny. Twórz interesujące treści i postaraj się zdobyć uwagę i zaangażowanie influencerów z Twojej branży.
Nigdy nie wiesz, kiedy te kontakty mogą przynieść Ci korzyści lub stworzyć nowe możliwości. Twoje wysiłki nie muszą pochłaniać mnóstwa czasu. Jednak poświęcenie 30 minut dziennie na pielęgnowanie marki, po pewnym czasie pozwoli Ci wypracować niesamowity impet.
Dzięki regularnym publikacjom treści, na tematy powiązane z Twoją branżą, możesz otrzymać np. zaproszenia na konferencje w charakterze prelegenta lub uczestniczyć w podcastach i wywiadach, które zbudują Twoją popularność.
6. Pokaż umiejętności przywódcze
Nie daj się zwieść w pułapkę myślenia, że liderem trzeba się urodzić. W wielu przypadkach liderów można stworzyć, niekiedy nawet sami się tworzą.
Popracuj nad zdolnościami, które pozwolą Ci w przyszłości przewodzić grupie pracowników zdalnych (np. inicjatywa i umiejętności organizacyjne).
7. Stwórz plan kariery
Pamiętaj, że każdy sukces składa się z mnóstwa niewielkich elementów. Jeżeli chcesz rozwijać swoją karierę, najpierw musisz dokładnie ją zaplanować. Postaraj się podzielić drogę do celu na drobne czynności, które jesteś w stanie zrealizować każdego dnia. Dzięki temu regularnie, krok po kroku będziesz zbliżał się do upragnionego sukcesu.