Trzeba zobaczyć
Karczówka – najbardziej charakterystyczne wzgórze w Kielcach

08Karczówka jest rezerwatem krajobrazowym znajdującym się niedaleko od centrum Kielc. Na wzgórzu znajdują się zabudowania kościoła św. Karola Boromeusza i klasztoru pobernardyńskiego ufundowanego przez biskupa Marcina Szyszkowskiego.
Są ślady górnictwa
Wzgórze zbudowane jest z wapieni organogenicznych dewonu środkowego i górnego, w którym występują, niegdyś intensywnie eksploatowane, rudy ołowiu. Na obszarze wzgórza zachowały się liczne ślady górnictwa: zapadliska w miejscach szybów (było ich ok. 3000), tzw. szpary oraz hałdy, obecnie porośnięte lasem i wtopione w krajobraz.
Największa szpara na Karczówce (ok. 400 m dł. i 2 m szer.) znajduje się na zachodnim zboczu i widoczna jest ze szlaku turystycznego koloru czerwonego. Teren rezerwatu posiada walory naukowe i krajobrazowe, które udostępnia oznakowana ścieżka edukacyjna. W dziewięciu punktach ustawiono tablice informacyjne na których przedstawiono m.in. 3 stanowiska geologiczne i 3 obiekty dawnego górnictwa. Jej początek znajduje się u podnóża Karczówki przy skrzyżowaniu ulic: Podklasztornej i św. Barbary.
Klasztor na wzgórzu
Do rezerwatu, z centrum miasta można dotrzeć idąc ul. Karczówkowską. Zwieńczona piękną barokową budowlą sakralną Karczówka widoczna jest z wielu miejsc Kielc. Stanowi charakterystyczny element krajobrazu zachodniej części miasta.
Jako ciekawostkę można podać, że kościół na Karczówce jest kościołem nie orientowanym, wprawdzie wybudowany na osi wschód-zachód, ale z ołtarzem nie po stronie wschodniej, lecz zachodniej.
W zespole klasztornym zainteresowani geologią mogą zobaczyć unikalną rzeźbę św. Barbary, odkutą w bryle rudy ołowiu ‒ galenie, wykonany z kieleckiego marmuru ołtarz główny oraz schody z dwukolorowego piaskowca.
Ponadto oprócz cennej architektury możemy podziwiać muzeum im. św. Jana Pawła II m.in. z darami jakie Ojciec Święty otrzymał w czasie swych pielgrzymek po różnych kontynentach.
Z tarasu widokowego rozpościera się panorama na Górę Dobrzeszowską, Górę Kuźniacką, Górę Perzową, Górę Sieniawską, Górę Baranią, przełom rzeki Bobrzy, Ciosową, Wykieńską, Wzgórza Tumlińskie, Pasmo Masłowskie z Klonówką, przełom rzeki Lubrzanki, Radostową, Łysicę i Święty Krzyż. Rezerwat Karczówka jest miejscem ogólnie znanym jako miejsce spacerów i wycieczek.
Źródło: Urząd Miasta Kielce

Trzeba zobaczyć
Świętokrzyskie w filmach i serialach

Najbardziej znany polski film, w którego kadrach przewijają się świętokrzyskie plenery to z pewnością „Pan Wołodyjowski„. Ta widowiskowa ekranizacja powieści Sienkiewicza, uznana za najbardziej kasową produkcję polskiego kina, pochłonęła 40 milionów złotych – zawrotną, jak na lata siedemdziesiąte, kwotę. Na potrzeby filmu wzniesiono kilka ogromnych dekoracji, w tym Raszków i fortyfikację chreptiowską. (więcej…)
Trzeba zobaczyć
Kielce miastem pomników?

.W Kielcach jest ponad 250 pomników i tablic. Niektóre są unikatowe, najstarsze są nieodłącznym elementem historii miasta. Nowe albo bardzo szybko wtapiają się w miejski krajobraz, albo od samego początku budzą estetyczne lub ideowe kontrowersje. Symbolika wielu pomników jest zwykle czytelna i zrozumiała, ale zdarzają się obiekty, które zawsze będą nasuwać pytania: „o co tu chodzi?” i „dlaczego właśnie w tym miejscu?”. (więcej…)
Trzeba zobaczyć
Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu

Zespół zakładu przemysłowego w Maleńcu w powiecie koneckim to unikalny zabytek techniki, obejmujący szereg zabytkowych budowli, konstrukcji i urządzeń, wykorzystywanych w przeszłości w działalności przemysłowej i wytwórczej. Zgromadzone tu eksponaty i zabytki związane są z pierwszym etapem mechanizacji polskiej metalurgii i hutnictwa, przypadającym na koniec XVIII wieku i I połowę XIX wieku. Większość z nich zachowała sprawność po dzień dzisiejszy. (więcej…)
Trzeba zobaczyć
Rezerwat skalny Ślichowice

Rezerwat Ślichowice jest najmniejszym znajdującym się na terenie Kielc. To dawny kamieniołom, położony w zachodniej części miasta na obszarze Góry Ślichowica (303 m n.p.m.) w rejonie Czarnowskich Górek. (więcej…)
Trzeba zobaczyć
Dworek Mikołaja Reja w Nagłowicach

Mikołaj Rej, pierwszy pisarz piszący wyłącznie po polsku, autor słynnych słów: A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, i swój język mają, związany jest z Nagłowicami w powiecie jędrzejowskim. (więcej…)
Trzeba zobaczyć
Kielecki rynek – dawniej i dziś

Saturatory, wodotrysk, konne dorożki, przekupki i zapamiętany przez większość kielczan poniemiecki zbiornik przeciwpożarowy, zaadaptowany na fontannę. Taki obraz kieleckiego Rynku to już historia. Dziś jest to brukowany plac z otaczającymi go kamienicami. (więcej…)
-
Policja1 tydzień temu
Strzały w centrum Kielc. Ktoś wyciągnął broń w restauracji na ul. Sienkiewicza
-
Samorząd6 dni temu
Socjolog o władzy w Kielcach: „Miastem z tylnego siedzenia zarządza Danuta Papaj”
-
Polityka2 tygodnie temu
Wojciech Lubawski ma nową pracę. Będzie zarabiał dwa razy więcej niż gdy był prezydentem
-
Drogi i komunikacja1 tydzień temu
Jest przetarg na nowe ścieżki rowerowe w Kielcach. Rowerzyści wytykają serię błędów
-
Nauka i oświata2 tygodnie temu
Licealista z Kielc spędził dwa miesiące na Oceanie Atlantyckim. „To przygoda życia”
-
Samorząd5 dni temu
Popierali Bogdana Wentę, a teraz….? „Panie Prezydencie, nie tak miało być, nie tego oczekiwaliśmy”
-
Samorząd1 tydzień temu
Dyscyplinarka dla dyrektora miejskiej instytucji. Ryszard Pomorski zwolniony przez prezydenta
-
Policja1 tydzień temu
Pościg na kieleckich Dyminach. Za kierownicą Opla siedział pijany 23-latek