Connect with us

Wiadomości z regionu

Żywe szopki w regionie świętokrzyskim. W Kielcach nie ma, ale są w okolicy

Opublikowano

-

fot. Urząd Marszałkowski Woj. Świętokrzyskiego / swietokrzyskie.pro

Na Świętym Krzyżu, w Chęcinach, Brynicy i Sandomierzu będzie można oglądać żywe szopki. W tradycyjnej stajence, nowo narodzonemu Chrystusowi będą towarzyszyć zwierzęta. To wyjątkowa atrakcja, szczególnie dla najmłodszych.

W Chęcinach szopkę zbudowali podopieczni działającego przy klasztorze Ośrodka Leczenia Uzależnień od Środków Psychoaktywnych „San Damiano”. Tegoroczna ma nieco zmodyfikowany wygląd – jest otwarta, tak by zwierzęta miały wolność. Z jednej strony będzie też okno, by w razie niższych temperatur, gdy zwierzęta będą się chować, można było je oglądać z zewnątrz. Żywa szopka, w której zamieszkały osioł, barany, drób ozdobny, gęsi, czy gołębie, będzie funkcjonować do 6 stycznia 2019 roku.

Żywa szopka jest też w Kałkowie, przy Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski. W stajence ustawione są gipsowe figury świętej rodziny, a obok kucyki, owce, osiołek i inne zwierzęta. Żywa szopka w Kałkowie będzie działać do 6 stycznia.

Tradycyjnie żywą szopkę z osiołkiem, kucykiem, owieczkami i innymi zwierzętami, będzie można do 6 stycznia podziwiać przy bazylice na Świętym Krzyżu. Stajenkę przygotowali w konwencji polskiego dworu z elementami bajkowymi pracownicy Kieleckiego Centrum Kultury. W bazylice natomiast ustawione zostały wysokie na 5 do 9 metrów choinki przystrojone girlandami wykonanymi przez nowicjuszy. W wigilię, tuż przed pasterką, w świątyni o godzinie 23 wystawione zostaną jasełka w formie rymowanych dialogów. Przedstawienie zostanie powtórzone także 26 grudnia i w Nowy Rok po mszy o godzinie 15.

W tym roku również w Sandomierzu pokuszono się po raz pierwszy o ustawienie żywej szopki. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest ks. Bogusław Pitucha, dyrektor Caritas Diecezji Sandomierskiej, a stajenkę zbudowano przy schronisku dla bezdomnych przy ul. Trześniowskiej. Zamieszkały w niej: owce, perliczki, kury ozdobne, belgijskie króliki oraz konie należące do diecezjalnej Caritas.

Po raz drugi żywą szopkę przygotowano też w Brynicy koło Piekoszowa. Tam zorganizowali ją uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej.Betlejem Świętokrzyskie w Dworku Laszczyków

Jak dawniej obchodziliśmy czas od Świąt Bożego Narodzenia do święta Trzech Króli, zwyczaje i rytuały świąteczne oraz magiczne praktyki – to przybliża wystawa „Betlejem Świętokrzyskie. Z ludowych tradycji Świąt Bożego Narodzenia na Kielecczyźnie”, którą można oglądać w Dworku Laszczyków w Kielcach.

Wystawa prezentuje czas „Godów”, czyli okres od pierwszego dnia Świąt Bożego Narodzenia (25 grudnia) aż do święta Trzech Króli (6 stycznia). To czas różnych zwyczajów, rytuałów świątecznych oraz praktyk magicznych, które miały zapewnić pomyślność w gospodarstwie, życiu osobistym oraz odwrócić los od wszelkich niepowodzeń.

W jednej z sal zaaranżowano stajenkę betlejemską z postaciami Świętej Rodziny ubranej w tradycyjne, świętokrzyskie stroje ludowe, a także aranżację wieczerzy wigilijnej w tradycyjnej izbie chłopskiej, gdzie znajdą się specyficzne dla kultury ludowej regionu Kielecczyzny elementy wystroju bożonarodzeniowego – słoma rozściełana pod stołem, snop zboża stojący w kącie izby, a także podłaźniczka.

Na wystawie zaprezentowane zostaną grupy kolędnicze, które funkcjonowały na Kielecczyźnie jeszcze w połowie XX wieku: Herody i Turoniarze. W skład Herodów wchodzili: król Herod, anioł, śmierć, diabeł, Marszałek, Żyd, Turek oraz dziad natomiast Turoniarze to grupa, której centralną postacią był Turoń mający postać rogatego zwierzęcia z kłapiącą paszczą. Głowa turonia była osadzona na kiju i obita futrem lub filcem a paszcza była wyklejona czerwonym suknem. Turoniowi towarzyszyli także inni przebierańcy: dziad, cygan, żyd diabeł, śmierć.

Ta część ekspozycji zostanie dopełniona tzw. „maszkarami” czyli maskami kolędniczymi, które były zazwyczaj wykonane z drewna lub papieru. Zaprezentowane zostaną także ozdoby, malarstwo oraz rzeźby twórców z regionu świętokrzyskiego. Będzie również tradycyjna choinka ozdobiona w tradycyjne ludowe ozdoby.

Wystawę można oglądać do 28 lutego 2019 r.

 

Źródło: Urząd Marszałkowski Woj. ŚwiętokrzyskiegoSkomentuj artykuł

Policja

Zadzwonił do wójta gminy i groził śmiercią. Zapytał czy chce, aby skończyło się jak w Gdańsku

Opublikowano

-

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE fot. Świętokrzyska Policja

51-letni mężczyzna zadzwonił do wójta gminy Wojciechowice (powiat opatowski) i groził mu śmiercią. W trakcie rozmowy zapytał go czy chce, „aby było jak w Gdańsku”. Potem doprecyzował, że wójt ma rodzinę i powinien jednak żyć. (więcej…)

Skomentuj artykuł
Continue Reading

Wiadomości z regionu

Proboszcz, wikary i gosposia z prokuratorskimi zarzutami. Powodem bójka na plebani

Opublikowano

-

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE fot. pixabay / CC0 Creative Commons

Były proboszcz parafii w Mnichowie, wikary oraz ich gosposia z prokuratorskimi zarzutami. Cała trójka została oskarżona o udział w bójce, a wikary dodatkowo za kierowanie gróźb karalnych. To efekt awantury do której doszło w czerwcu ubiegłego roku.  (więcej…)

Skomentuj artykuł
Continue Reading

Wiadomości z regionu

Marszałek świętokrzyskiego o zamachu na prezydenta Gdańska: „Ten akt barbarzyństwa bardzo nas poruszył”

Opublikowano

-

fot. YouTube / ITV Sejmik

– Ten akt barbarzyństwa bardzo nas poruszył – mówił podczas konferencji prasowej marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski. Odniósł się w ten sposób do zamachu na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.  (więcej…)

Skomentuj artykuł
Continue Reading

Wiadomości z regionu

Kręci mnie bezpieczeństwo. Policyjna akcja na stoku narciarskim

Opublikowano

-

fot. Świętokrzyska Policja

W sobotę na stoku narciarskim Sabat Krajno, w związku z rozpoczynającymi się feriami, świętokrzyscy policjanci zorganizowali spotkanie z miłośnikami sportów zimowych. Mundurowi udzielali wskazówek jak zadbać o swoje bezpieczeństwo oraz przypominali o przestrzeganiu obowiązujących przepisów. Nad bezpieczeństwem aktywnie wypoczywających czuwali policyjni narciarze. (więcej…)

Skomentuj artykuł
Continue Reading

Wiadomości FaktyKielce24.pl

Za nami 2018 rok. W te artykuły klikaliście najczęściej

Opublikowano

-

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE fot. pixabay / CC0 Creative Commons

Za nami rok 2018. W kwietniu w sieci zaistniał nasz portal i z każdym miesiącem zdobywał nowych czytelników. Oto artykuły, w które klikaliście w tym czasie najczęściej. (więcej…)

Skomentuj artykuł
Continue Reading

Wiadomości z regionu

Zamiast biurek są… zabawki. Nietypowy pokój w kieleckim urzędzie

Opublikowano

-

fot. Starostwo Powiatowe w Kielcach / powiat.kielce.pl

Nietypowy pokój znajduje się w Starostwie Powiatowym w Kielcach. Zamiast biurek urzędników i komputerów są tam… zabawki.

Pomieszczenie przeznaczone jest dla rodziców, którzy przychodzą załatwić swoje sprawy wraz ze swoimi pociechami. Znajduje się na poziomie zero, za Biurem Obsługi Klienta, a na drzwiach do pokoju można zobaczyć symbol matki z dzieckiem.

W środku znajduje się przewijak, fotel oraz kolorowa mata, stolik, klocki, bloki do rysowania, kredki, puzzle, edukacyjne książeczki i inne zabawki dla dzieci, a także osobna toaleta.

– Przestrzeń ta służy do tego, by rodzice mogli w komfortowych warunkach przewinąć, nakarmić lub przez chwilę zająć dziecko zabawą, by urozmaicić pobyt w urzędzie – informuje Starostwo Powiatowe.

Podobny pokój dla rodziców z dziećmi znajduje się też w Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach.Źródło informacji/ zdjęcia: Starostwo Powiatowe w KielcachSkomentuj artykuł
Continue Reading
Reklama

Najnowsze informacje

Policja14 minut temu

Zadzwonił do wójta gminy i groził śmiercią. Zapytał czy chce, aby skończyło się jak w Gdańsku

51-letni mężczyzna zadzwonił do wójta gminy Wojciechowice (powiat opatowski) i groził mu śmiercią. W trakcie rozmowy zapytał go czy chce,...

Wiadomości z regionu2 godziny temu

Proboszcz, wikary i gosposia z prokuratorskimi zarzutami. Powodem bójka na plebani

Były proboszcz parafii w Mnichowie, wikary oraz ich gosposia z prokuratorskimi zarzutami. Cała trójka została oskarżona o udział w bójce,...

Wiadomości z Kielc23 godziny temu

Kielczanie żegnają zamordowanego prezydenta Gdańska. Przybywa wpisów w księdze kondolencyjnej

Jeszcze do piątku włącznie kielczanie mogą wpisywać się do księgi kondolencyjnej wystawionej w Urzędzie Miasta w związku z tragiczną śmiercią...

Wiadomości z Kielc24 godziny temu

Komendant Straży Miejskiej podał się do dymisji. Wcześniej pracę stracił jego zastępca

Komendant kieleckiej Straży Miejskiej w Kielcach Władysław Kozieł podał się do dymisji. Jego rezygnacja została przyjęta, jednak decyzją prezydenta Kielc...

Wiadomości z Kielc1 dzień temu

Hania i Antoś najpopularniejszymi imionami nowo narodzonych dzieci w Kielcach

Hania i Antoś to najpopularniejsze imiona nadawane w ubiegłym roku dzieciom, których narodziny zarejestrował Urząd Miasta Kielce. Skomentuj artykuł

Polityka1 dzień temu

PO przypomina posłowi PiS o złożonej kielczanom obietnicy. Chodzi o budowę hali sportowej

Politycy Platformy Obywatelskiej przypominają posłowi PiS Dominikowi Tarczyńskiemu o obietnicy jaką złożył kielczanom przed kilkoma laty. W trakcie fety organizowanej...

Policja1 dzień temu

Barwinek: Drogeryjni złodzieje wpadli na gorącym uczynku. Policjanci już na nich czekali

W ręce kieleckich kryminalnych wpadło dwóch mężczyzn, którzy dokonali szeregu kradzieży w kieleckiej drogerii. 24-latek i jego o rok starszy wspólnik...

Policja1 dzień temu

Poszedł na cmentarz, wrócił z mosiężnymi krzyżami. Złodziej wpadł w ręce policjantów

Nawet 8 lat więzienia grozi 43-letniemu mężczyźnie, który ograbiał groby na skarżyskim cmentarzu przy ul. Langiewicza. Policjanci zabezpieczyli u mężczyzny...

Dzieje się2 dni temu

Chińska opera w Kielcach przesunięta z powodu żałoby. Inne wydarzenia odwołane

Zaplanowane na najbliższy piątek widowisko „Pawilon Peonii” Chińskiej Opery Yue w Kieleckim Teatrze Tańca zostało przeniesione na niedzielę. Powodem jest...

Wiadomości z Kielc2 dni temu

W Urzędzie Miasta wystawiono księgę kondolencyjną

W związku z tragiczną śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza we wtorek w ratuszu została wyłożona księga kondolencyjna. Znajduje się w...

Wiadomości z regionu2 dni temu

Marszałek świętokrzyskiego o zamachu na prezydenta Gdańska: „Ten akt barbarzyństwa bardzo nas poruszył”

– Ten akt barbarzyństwa bardzo nas poruszył – mówił podczas konferencji prasowej marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski. Odniósł się w...

Wiadomości z Kielc2 dni temu

Bogdan Wenta ogłosił żałobę na terenie Kielc. Odwołano imprezy

Prezydent Kielc Bogdan Wenta ogłosił na terenie miasta żałobę. Zarządzenie w tej sprawie ma związek z tragiczną śmiercią prezydenta Gdańska Pawła...

Wydarzenia3 dni temu

Kielczanie uczcili pamięć prezydenta Gdańska

W ciszy i zadumie kielczanie uczcili w poniedziałek wieczorem pamięć zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Na kieleckim Rynku zgromadziło się...

Wiadomości z Kielc3 dni temu

Pielęgniarki pilnie poszukiwane. Szpital na Czarnowie zatrudni od zaraz

Pielęgniarki i pielęgniarzy zatrudni Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach. Poszukiwane są osoby do pracy w różnych klinikach i oddziałach. Ogłoszenie...

Wydarzenia4 dni temu

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała dla małych pacjentów

W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka zagrała po raz 27. Pieniądze zebrane podczas zbiórki zostaną przekazane na...

Nauka i oświata4 dni temu

Do szkół średnich pójdą dwa roczniki uczniów, a klas w kieleckich liceach będzie mniej

Od września w kieleckich liceach będzie mniej klas pierwszych. Taką informację rodzicom uczniów przekazały władze Kielc. Zapowiedź budzi niepokój tym...

Wiadomości z regionu4 dni temu

Kręci mnie bezpieczeństwo. Policyjna akcja na stoku narciarskim

W sobotę na stoku narciarskim Sabat Krajno, w związku z rozpoczynającymi się feriami, świętokrzyscy policjanci zorganizowali spotkanie z miłośnikami sportów...

Policja5 dni temu

1000 zł mandatu za przejazd na czerwonym świetle i brak prawa jazdy. Zobacz wideo

1000 złotowym mandatem karnym zakończyła się jazda 31-latka z gminy Chęciny, który prowadził osobowe BMW. Mężczyzna nie zastosował się do...

Policja6 dni temu

Ruszyły punkty kontroli autokarów

Wraz z początkiem zimowych ferii na terenie województwa świętokrzyskiego ruszyły stałe punkty kontroli autokarów. Celem jest zwiększenie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży...

Policja7 dni temu

Świętokrzyska Policja ma nowych funkcjonariuszy. Teraz czeka ich półroczne szkolenie

„Ja obywatel Rzeczpospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków policjanta…” – to początek roty ślubowania, którą składają przyjmowani do służby funkcjonariusze. W...

Policja7 dni temu

Pościg za kierowcą quada. Policjanci dogonili go pieszo

Kieleccy policjanci zatrzymali 25-latka z podkieleckiej gminy Masłów. Mężczyzna pomimo tego, iż ma sądowy zakaz prowadzenia pojazdów i był w...

Kieleckie absurdy1 tydzień temu

Ustawka w Straży Miejskiej? Zastępca komendanta stracił pracę

Wojciech Bafia nie jest już zastępcą komendanta Straży Miejskiej w Kielcach. Powodem miały być nieprawidłowości przy przyjmowaniu pracowników do pracy...

Wiadomości z Kielc1 tydzień temu

Kielecka Straż Miejska dostanie smogowóz? Radny sugeruje też zakup specjalistycznego drona

Miasto Kielce zakupi tzw. smogowóz, czyli mobilne laboratorium do badania zanieczyszczeń powietrza i jakości opału – poinformował na facebooku radny...

Policja1 tydzień temu

Przejechał na czerwonym świetle na oczach policjantów. Ale zamiast mandatu była eskorta

Nietypowy finał policyjnej kontroli w podkieleckich Kostomłotach. W nocy z poniedziałku na wtorek na oczach funkcjonariuszy samochód osobowy przejechał na...

Wiadomości z Kielc1 tydzień temu

Pozycja Targów Kielce zagrożona? Konkurencja nie śpi

Pozycja Targów Kielce może być zagrożona. To efekt dynamicznie rozwijających się ośrodków konkurencyjnych.  Skomentuj artykuł

Reklama

Trzeba zobaczyć

Reklama

Popularne artykuły